Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból w pachwinie – co oznacza?

2021-06-11 09:20
Mężczyzna odczuwa ból w pachwinie, schyla się z bólu.

Pachwina to obszar między dolnym obszarem brzucha i okolicą łonową a przednio-wewnętrzną częścią uda. W pachwinach znajdują się między innymi węzły chłonne i nerwy, blisko mamy też ważne narządy wewnętrzne i przyczepy mięśniowe. Ból w pachwinie może mieć bardzo różne przyczyny, stąd różne sposoby jego leczenia. Czy ból w pachwinie oznacza poważny stan? Jak rozpoznać jego przyczynę i udać się do właściwego lekarza?

Możliwe przyczyny bólu w pachwinie

Ze względu na mnogość narządów zlokalizowanych w okolicy pachwin, ból w tych częściach ciała może mieć odmienne pochodzenie.

Układ ruchu

Często dolegliwości mają swój początek w układzie ruchu i wiążą się z urazem, rzadziej ze zmianami zwyrodnieniowymi lub zapalnymi stawów. Ból pachwiny mogą wywołać na przykład:

 • dolegliwości ze strony kręgosłupa,
 • zmiany zwyrodnienie, stan zapalny lub uszkodzenie panewki stawu biodrowego,
 • bóle przeniesione kolana, biodra
 • naderwanie mięśnia prostego uda lub przyczepu mięśni przywodzicieli,
 • przepuklina pachwinowa,
 • przepuklina sportowa (zapalenie spojenia łonowego).

Układ moczowo-płciowy

Drugą grupą przyczyn bólu pachwin są problemy zlokalizowane w narządach wewnętrznych miednicy mniejszej, także w narządach płciowych. Są to:

 • u kobiet – wyniki zmian organizmu w zaawansowanej ciąży, ale też zapalenie jajników, jajowodów, skręt lub pęknięcie torbieli jajnika;
 • u mężczyzn – zapalenie jąder lub najądrza, wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego czy uraz worka mosznowego;
 • u obu płci – promieniujący ból przy zapaleniu wyrostka robaczkowego lub zapaleniu jelita grubego, kamica moczowa lub kolka nerkowa.

Inne przyczyny bólu pachwin

Ostatnią grupą schorzeń mogących wywołać ból w pachwinach są choroby infekcyjne, przebiegające z powiększeniem i bolesnością węzłów chłonnych, a także przyczyny neurologiczne – neuropatie nerwu udowego lub biodrowo-pachwinowego.

Umów się do lekarza rodzinnego

Co zrobić w przypadku pojawienia się bólu w pachwinie?

Czasem, zwłaszcza gdy pachwiny bolą z powodu urazu, domyślamy się przyczyny dolegliwości. Najczęściej jednak najlepszym rozwiązaniem jest udanie się w pierwszej kolejności do lekarza POZ, który przeprowadzi wywiad mający na celu ustalenie rodzaju przyczyny bólu, a następnie skieruje nas na odpowiednie leczenie. 

Warto przygotować się do takiego wywiadu, aby podczas wizyty wszystko dokładnie opowiedzieć lekarzowi. Komplet wyczerpujących informacji otrzymanych od pacjenta jest bowiem ważnym czynnikiem prawidłowego rozpoznania, a co za tym idzie – skutecznego leczenia. Lekarz może zadać nam między innymi następujące pytania:

 • Kiedy ból pojawił się po raz pierwszy (w jakich okolicznościach) i jak długo trwa?;
 • Czy ból występuje tylko w jednej pachwinie, czy w obu? Dokąd ból promieniuje?;
 • Jaki jest charakter bólu w pachwinie? – tępy, ostry, palący itp.;
 • Jakie czynności nasilają ból, a co go łagodzi?;
 • Czy występują objawy dodatkowe, np. gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, trudności w oddawaniu moczu, gazów?.

Następnie lekarz skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty:

Diagnostyka bólu w pachwinie, oprócz wywiadu lekarskieho, może także obejmować niektóre badania – USG oraz badania krwi, rzadko także rezonans magnetyczny lub badania radiologiczne.

Wizytę u każdego z wyżej wymienionych specjalistów można w łatwy i szybki sposób umówić za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl

Leczenie bólu w pachwinie

Podstawą leczenia bólu pachwiny jest prawidłowe rozpoznanie i leczenie choroby podstawowej, która wywołuje ból. Leki łagodzące kamicę nerkową, terapia schorzeń narządów płciowych lub infekcji w połączeniu z odpowiednimi środkami przeciwbólowymi pomaga uzyskać trwałą remisję. W przypadku zmian zwyrodnieniowych, zapalnych lub neurologicznych również stosuje się odpowiednią farmakoterapię, często w połączeniu z innymi zabiegami i rehabilitacją.

Ból pachwiny spowodowany urazem czy kontuzją sportową leczony jest połączeniem leków przeciwbólowych i odpowiednich ćwiczeń. W wielu przypadkach wskazana jest także rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. W skrajnych przypadkach może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna, ale jej przeprowadzenie także prowadzi do trwałego ustąpienia objawów.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów