Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – czym jest? Jak wykonać resuscytację?

2021-06-08 15:20
Grupa 5 osób podczas kursu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Robią notatki i ćwiczą na fantomie.

W każdym miejscu i o każdej porze może dojść do wypadku, którego ofiara będzie potrzebowała naszej natychmiastowej pomocy, dlatego warto znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Jak postąpić w razie wypadku? Czym jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa? Jak ją poprawnie wykonać?

Czym jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, inaczej RKO, jest to zespół czynności, które mają na celu utrzymanie przepływu krwi przez serce i mózg, a także przywrócenie czynności układu krążenia bez powrotu świadomości. Wykonujemy ją u osoby, u której doszło do zatrzymania pracy serca, utraty świadomości oraz bezdechu.

Umów się do lekarza rodzinnego

Kiedy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?

Jeśli osoba poszkodowana nie reaguje na twój głos i potrząsanie oraz nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo (oddech świszczący lub urywany), prawdopodobnie doszło do zatrzymania akcji serca, czyli nagłego zatrzymania krążenia. W takim wypadku należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mózgu wynikające z niedotlenienia. 

Przyczyny nagłego zatrzymania krążenia.

Najczęstszymi przyczynami nagłego zatrzymania krążenia są zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, takie jak: zawał, zator tętnicy płucnej, nieregularna praca serca

Pamiętaj o regularnych badaniach oraz wizytach kontrolnych u lekarza rodzinnego oraz kardiologa. Wczesne rozpoznanie tych zaburzeń pozwoli zminimalizować ryzyko nagłego zatrzymania krążenia. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Łańcuch przeżycia

To podsumowanie najważniejszych czynności niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowej resuscytacji. Obejmuje czynności takie jak:

  1. Wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy;
  2. Wczesne podjęcie RKO;
  3. Wczesna defibrylacja;
  4. Opieka poresuscytacyjna.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa krok po kroku

Aby opanować stres i czuć się pewniej w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował naszej pomocy, warto znać kilka podstawowych etapów (kroków) przeprowadzania RKO:

Krok 1. Zadbaj o bezpieczeństwo.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, poszkodowanego oraz świadków zdarzenia. Jeśli jest bezpiecznie i nic nie zagraża Twojemu życiu podejmij dalsze działania. 

Krok 2. Sprawdź stan poszkodowanego.

Sprawdź czy poszkodowany reaguje na dotyk, lekkie potrząsanie za ramiona, twój głos. Zadaj głośno pytanie “Czy Pan/Pani mnie słyszy?”. Jeśli poszkodowany reaguje zostaw go w pozycji jakiej go zastałeś i wezwij pomoc.

Krok 3. Udrożnij drogi oddechowe.

Ułóż poszkodowanego na twardym podłożu na plecach i udrożnij drogi oddechowe przez odchylenie głowy do tyłu. W tym celu umieść dłoń na czole osoby nieprzytomnej i delikatnie odegnij głowę ku tyłowi, palcami drugiej ręki unieś lekko żuchwę do góry.  

Krok 4. Sprawdź oddech.

Przykładając ucho do nosa poszkodowanego patrz jednocześnie na klatkę piersiową. Przez 10 sekund oceniaj oddech oraz obserwuj, czy klatka piersiowa się unosi. Jeśli poszkodowany nie oddycha lub nie jesteś w stanie stwierdzić czy oddycha, przygotuj się do wykonania RKO.

Krok 5. Wezwij pomoc.

Wezwij pomoc jeśli jesteś sam, dzwoniąc pod numer 112 lub 999, bądź wyznacz osobę, która to zrobi. Pozostań na linii z dyspozytorem, ustaw telefon na tryb głośnomówiący. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego przeszkolenia dyspozytor poinstruuje Cię przez telefon jakie czynności należy wykonać oraz gdzie znajduje się najbliższy AED. 

Krok 6. Poślij osobę wyznaczoną po AED.

Jeśli jesteś sam kontynuuj wykonywanie RKO.

Krok 7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Uklęknij z boku poszkodowanego na rozstawionych nogach, ułóż nadgarstek jednej ręki w dolnej połowie mostka, spleć palce obu dłoni i wyprostuj ramiona. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość ok 5 cm z częstotliwością ok 100-120/min. 

Krok 8. Wykonaj 2 oddechy ratownicze.

Jeśli jesteś przeszkolony i potrafisz wykonać oddechy ratownicze, wykonaj 2 oddechy po 30 uciśnięciach. Jeśli nie potrafisz tego zrobić lub stan poszkodowanego na to nie pozwala, kontynuuj uciśnięcia klatki piersiowej. 

Krok 9. AED.

Jeśli dysponujesz AED, włącz urządzenie i wykonuj polecenia głosowe. Upewnij się, że podczas analizy rytmu przez AED nikt nie dotyka poszkodowanego. AED znajdziesz w miejscach najczęściej uczęszczanych, czyli w galeriach handlowych, na dworcach, szkołach czy lotniskach. 

Jeżeli nie posiadasz AED kontynuuj resuscytację do momentu:

  • przybycia ratowników, którzy przejmą akcję ratowniczą;
  • aż poszkodowany odzyska przytomność, zacznie prawidłowo oddychać, poruszać się lub otwierać oczy;
  • do momentu zmęczenia.

Pamiętaj, że szybko podjęta resuscytacja krążeniowo-oddechowa zwiększa szanse na przeżycie. Nie wahaj się zatem udzielić pomocy. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów