Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Ból kolana - czym może być spowodowany?

Ból kolana - czym może być spowodowany?

Staw kolanowy ze względu na swoją skomplikowaną budowę i pełnione funkcje, jest bardzo podatny na uszkodzenia, które mogą powodować ból. Wiele osób, szczególnie w starszym wieku oraz sportowców, często skarży się na tę dolegliwość. Przeciążenia, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia, naderwania i zerwania to najpopularniejsze przyczyny bólu kolana. Jakie są inne przyczyny jego powstania? Czy za każdym razem jest on powodem do wizyty w gabinecie lekarskim? Jak dbać o swoje kolana? Co zrobić, aby były sprawne?

Choroba Alzheimera - co ją powoduje

Choroba Alzheimera - co ją powoduje i jak ją leczyć?

Choroba Alzheimera (AD) jest chorobą neurodegeneracyjną. Objawia się stopniowo postępującą utratą pamięci i zmianą zachowania, które w konsekwencji prowadzą do zmniejszenia zdolności samodzielnego funkcjonowania i ostatecznie uzależniają chorego od pomocy bliskich osób. Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wzrasta wraz z wiekiem. Jakie są przyczyny występowania choroby Alzheimera? Jak ją diagnozować? I czy da się ją wyleczyć?

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Inhalacje są popularną metodą leczenia górnych dróg oddechowych - z powodzeniem stosowaną już od wielu lat. Szczególnie przydatne okazują się być u najmłodszych pacjentów, którzy na infekcje układu oddechowego chorują nawet kilka razy w roku - świetnie udrażniają nos, nawilżają górne drogi oddechowe, ułatwiają oddychanie. Jednak jest jeden warunek – muszą być wykonywane prawidłowo. Jak zatem poprawnie inhalować dziecko? Czym różni się inhalacja od nebulizacji? Czy warto robić inhalacje z soli fizjologicznej? Na te wszystkie pytania odpowiemy we wpisie.

Jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to dla kobiety wyjątkowy czas, w trakcie którego musi myśleć nie tylko o swoim zdrowiu, ale przede wszystkim o zdrowiu dziecka. Każda przyszła mama chce, jeszcze przed jego narodzinami, zagwarantować mu najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Ale czy do samej ciąży także możesz się przygotować? Okazuje się, że tak! Zmieniając styl życia nie tylko zwiększysz szansę na zapłodnienie, ale również na jej prawidłowy przebieg. Poniżej przygotowaliśmy mały poradnik dla przyszłych mam, w którym podpowiadamy jak przygotować się do ciąży.

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Okres wiosenny i letni to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie kleszcza. Ładna pogoda sprzyja spacerom po parku i lesie, a są to miejsca, w których łatwo je spotkać. Choć zdecydowanie częściej do ukąszenia przez kleszcze dochodzi latem, w ostatnich latach zaczynają one pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Przyczyną tego zjawiska są łagodne zimy i brak długotrwałych mrozów. Co robić, gdy zobaczymy na ciele kleszcze? Jak go usunąć i jak chronić się przed powikłaniami?

Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

O szkodliwym działaniu słońca mówi się dużo. I nie bez powodu. Udowodniono, że promieniowanie UV stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy odpowiedzialny za powstawanie czerniaka oraz innych nowotworów skóry. Szczególnie wrażliwe na działanie słońca są kobiety w ciąży, u których dużo łatwiej o niebezpieczny w skutkach udar słoneczny, niż w przypadku innych osób. Dodatkowo brak ochrony przeciwsłonecznej w okresie ciąży może doprowadzić do pojawiania się nieestetycznych przebarwień na skórze (tzw. ostuda). Dlatego przyszłe mamy powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Z drugiej strony, słońce odpowiada za skórną syntezę witaminy D, tak ważnej dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Czy więc niedobór słońca jest równie niebezpieczny jak jego nadmiar?