Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Peeling enzymatyczny – sposób na gładką skórę

Peeling enzymatyczny jest alternatywą dla tradycyjnego peelingu mechanicznego. Skutecznie usuwa martwy naskórek oraz zanieczyszczenia ze skóry twarzy, dzięki czemu cera jest bardziej jędrna i promienna. Jest mniej inwazyjny od tradycyjnych peelingów, co sprawia, że nadaje się dla osób z cerą wrażliwą i naczynkową. Na jakiej zasadzie działa peeling enzymatyczny i kto może go stosować?

Peeling enzymatyczny – sposób na gładką skórę

Czym jest peeling enzymatyczny?

Mianem peelingu enzymatycznego określa się zabieg, który usuwa ze skóry nadmiar sebum i zanieczyszczeń, a także złuszcza nagromadzony zrogowaciały naskórek. Efekt złuszczania uzyskuje się dzięki zawartym w kosmetyku enzymom ziołowym, owocowym i syntetycznym. Najczęściej są to bromelaina z miąższu ananasa oraz papaina uzyskiwana z owoców papai, a także fizyna z fig, aktynidyna z owoców kiwi i wyciągi z zielonych jabłek, owoców mango, jagód (arbutyna), czy aloesu. Przykładem syntetycznego enzymu jest keratolina.

Dermatolodzy porównują działanie peelingów enzymatycznych do łagodnych peelingów na bazie kwasów owocowych (tzw. hydroksykwasów). Nie podrażniają skóry i działają tylko na jej powierzchni, nie wnikając w głębsze warstwy.

Jak działa peeling enzymatyczny?

Zawarte w peelingu enzymy wykazują działanie proteolityczne, czyli prowadzą do rozkładu białek na peptydy i aminokwasy. W wyniku tego procesu enzymy rozpuszczają warstwę rogową naskórka, która ulega złuszczeniu, odsłaniając odświeżoną i gładką skórę. 

Peeling enzymatyczny nie tylko złuszcza, ale również poprawia i wyrównuje koloryt skóry, zmiękcza ją i dokładnie oczyszcza, a także zmniejsza widoczność przebarwień. W wyniku eksfoliacji skóra jest stymulowana do regeneracji i tworzenia nowych komórek. Dodatkowym efektem jest lepsze absorbowanie substancji odżywczych z kremów, olejów i maseczek, dlatego peeling enzymatyczny często stosuje się jako wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Umów wizytę u dermatologa

Peeling enzymatyczny pozbawiony jest ścierających drobinek, jego działanie złuszczające rozpoczyna się w momencie nałożenia go na powierzchnię skóry. Jest delikatny dla skóry ponieważ działa powierzchniowo, dlatego polecany jest dla każdego typu cery. Ten rodzaj złuszczania naskórka sprawdzi się u osób z cerą wrażliwą, naczynkową i skłonną do podrażnień. Z peelingów enzymatycznych mogą korzystać także osoby z cerą mieszaną i tłustą, suchą, normalną i dojrzałą. Zmiany trądzikowe i ropne stany zapalne nie są przeszkodą do  stosowania tego rodzaju peelingu.Kto może stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny – sposób na gładką skórę

Przeciwwskazania do wykonania peelingu enzymatycznego

Choć peelingi enzymatyczne uważane są za łagodne i bezpieczne, nie każdy może z nich korzystać. Niewskazane są u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób uczulonych na poszczególne substancje zawarte w kosmetyku. Przeciwwskazaniem są infekcje bakteryjne lub wirusowe w obrębie twarzy, uszkodzenia naskórka oraz nasilenie objawów trądziku różowatego. Z peelingu enzymatycznego na pewien czas powinny zrezygnować osoby regularnie korzystające z solarium, ponieważ zachodzi ryzyko wystąpienia przebarwień na skórze. Tego typu peeling można wykonać miesiąc po ostatniej wizycie w solarium. Ewentualne wątpliwości dotyczące stosowania tej formy złuszczania naskórka należy omówić z dermatologiem.

Jak wykonać peeling enzymatyczny?

Do wykonania peelingu enzymatycznego należy się odpowiednio przygotować, by uniknąć ewentualnych podrażnień i innych działań niepożądanych. Skóra powinna być dokładnie oczyszczona z makijażu i resztek innych kosmetyków, a także pozbawiona podrażnień i uszkodzeń.

Przed pierwszym zastosowaniem kosmetyku wartko wykonać próbę uczuleniową. Jeżeli skóra reaguje dobrze, można nałożyć peeling na cała skórę twarzy, omijając okolice oczu i zostawić go na około 10-15 minut, w zależności od zaleceń producenta. W trakcie zabiegu może być odczuwane lekkie mrowienie lub łagodne szczypanie. Po wskazanym czasie należy zmyć kosmetyk letnią wodą, a na skórę nałożyć nawilżający krem. Jeżeli w trakcie peelingu skóra zaczyna mocno piec i szczypać, należy go natychmiast zmyć.

Zabieg ten przeważnie powtarza się raz w tygodniu lub rzadziej, w zależności od zaleceń producenta oraz typu skóry.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów