- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zespół Klinefeltera a problem z płodnością u mężczyzn
Problemy z płodnością u mężczyzn mogą mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych należą zaburzenia hormonalne, problemy urologiczne oraz choroby o podłożu genetycznym. Do tych ostatnich zaliczany jest zespół Klinefeltera, który jest najczęstszą uwarunkowaną genetycznie przyczyną niepłodności u mężczyzn. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego objawy? Czy całkowicie pozbawia mężczyzn szansy na posiadanie potomstwa?
Zespół Klinefeltera zapisany w genach
Zespół Klinefeltera to wada genetyczna występująca jedynie u mężczyzn. Pacjenci z zespołem Klinefeltera posiadają przynajmniej jeden dodatkowy chromosom X. Najczęściej, bo w około 80% przypadków, w komórkach organizmu obecny jest tylko jeden dodatkowy chromosom X (47,XXY). Może jednak dojść do sytuacji (około 15 % przypadków), w której dodatkowy chromosom występuje jedynie w ograniczonej części komórek (np. 47,XXY/46,XY). Takie zjawisko nosi nazwę kariotypu mozaikowego. Najrzadziej u mężczyzn z zespołem Klinefeltera rozpoznaje się tzw. wyższe aneuploidie, czyli obecność większej liczby dodatkowych chromosomów X.
Zespół Klinefeltera dotyka średnio 0,1-0,2 % noworodków płci męskiej. Uznawany jest on za jedną z najczęstszych przyczyn pierwotnej niewydolności jąder oraz tzw. hipogonadyzmu hipergonadotropowego. Diagnoza zaburzenia wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań genetycznych, a jego wczesne wykrycie umożliwia skuteczne zapobieganie powikłaniom.
Objawy zespołu Klinefeltera
Niejednokrotnie u noworodków bardzo trudno jest dostrzec objawy zespołu Klinefeltera - w rzadkich przypadkach obserwuje się wnętrostwo (umiejscowienie jednego lub obu jąder poza moszną) lub zauważalny niedorozwój narządów płciowych. U starszych dzieci i nastolatków bardzo często obserwuje się szybsze tempo wzrostu niż u rówieśników, a także zaburzenia werbalne, motoryczne i psychospołeczne. Wraz z wiekiem bardziej zauważalna staje się mała objętość jąder, ginekomastia i opóźnione dojrzewanie płciowe. W wieku dorosłym u pacjentów z zespołem Klinefeltera poziom testosteronu znajduje się poniżej normy lub oscyluje w jej dolnych granicach, przy równoczesnym podwyższonym poziomie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH).
Zróżnicowany obraz kliniczny, niespecyficzne objawy, a także często opóźnione ich wystąpienie powoduje, że wielu pacjentów diagnozuje się dopiero pod koniec okresu dojrzewania lub po osiągnięciu dorosłości, kiedy to zgłaszają się do androloga z powodu problemów z płodnością.
Choroby towarzyszące zespołowi Klinefeltera
Badania dowodzą, iż pacjenci, u których zdiagnozowano zespół Klinefeltera są bardziej narażeni na pojawienie się licznych dodatkowych schorzeń, takich jak zespół metaboliczny, niedoczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne, układu krążenia i płuc, a nawet niektóre nowotwory (zwłaszcza rak sutka). Obserwuje się też u nich obniżoną mineralizację kości. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wykrycie zespołu Klinefeltera i podjęcie odpowiedniej profilaktyki współistniejących schorzeń.
Zespół Klinefeltera a płodność
Problemy z płodnością u mężczyzn w zespole Klinefeltera są ściśle związane z zaburzeniami czynności jąder. Wynikają one z nieprawidłowej budowy komórek Leydiga, odpowiedzialnych za syntezę androgenów oraz włóknienia i zarastania kanalików plemnikotwórczych- miejsca dojrzewania plemników. W efekcie dochodzi do azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w nasieniu.
Szacuje się, że około 98% pacjentów z zespołem Klinefeltera jest bezpłodnych. Największe szanse na posiadanie potomstwa mają Ci, u których występuje kariotyp mozaikowy. U niektórych mężczyzn plemniki są produkowane, jednak nie są w stanie przedostać się do nasienia. W tej sytuacji możliwe jest ich pobranie z jądra i wykorzystanie w metodach sztucznego zapłodnienia, polegających na iniekcji plemnika do komórki jajowej. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu choroby, można również zamrozić nasienie lub materiał pobrany metodą biopsji od chłopców w okresie dojrzewania - zanim dojdzie do całkowitej degeneracji kanalików plemnikotwórczych.
Postępowanie w zespole Klinefeltera
Leczenie zespołu Klinefeltera jest złożonym zagadnieniem, wymagającym pomocy ze strony lekarza pediatry (w przypadku pacjentów w wieku dziecięcym), endokrynologa i urologa/androloga, a w przypadku wystąpienia dodatkowych schorzeń współpracy z innymi specjalistami. Termin wizyty możemy zarezerwować przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
Leczenie polega na podawaniu preparatów testosteronu domięśniowo, doustnie lub przezskórnie (głównie u dorosłych, chyba że lekarz zadecyduje o wcześniejszym włączeniu terapii). Niestety, uzyskanie redukcji objawów i skuteczne zapobieganie rozwojowi chorób towarzyszących nie wpływa na poprawę płodności.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.