Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Pryszcze na plecach - jak leczyć, jak zapobiegać ich powstawaniu?

2020-01-22 12:15
Pryszcze na plecach - jak leczyć?

Pryszcze na plecach mogą stanowić problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania oraz jak sobie z nimi poradzić.

Pryszcze na plecach - nieestetyczny problem

Wydawałoby się, że pryszcze są przypadłością typowo młodzieńczą - nawet 80-85% nastolatków boryka się z tym problemem. Jednak wypryski na plecach mogą pojawić się w każdym wieku i bardzo często pojawiają się u osób, u których problem ten występuje też na twarzy. 

Pryszcze na plecach powstają wskutek zwiększonej produkcji łoju (sebum). Łój produkowany jest przez gruczoły łojowe, które wnikają do mieszka włosowego. Nadmiar wydzielanego sebum prowadzi do utworzenia tzw. czopu rogowego, który blokuje ujście mieszka włosowego i powoduje zbieranie się w tym miejscu łoju i keratyny tworząc doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii (Propionibacterium acnes), które to odpowiadają za powstanie stanu zapalnego. Największą ilość zmian zapalnych obserwuje się zazwyczaj na górze pleców i w okolicy ramion, ponieważ w tych miejscach skóra jest najgrubsza i znajduje się tam najwięcej gruczołów łojowych.

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach

Istnieje wiele czynników, które powodują powstawanie pryszczy na plecach. Są to m.in. hormony, które odpowiadają za zwiększone wydzielanie sebum. Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne. Bardzo często pacjenci borykający się z problemem pryszczy mają w rodzinie osoby, które przechodziły przez to samo. Kolejną przyczyną ich powstawania może być brak odpowiedniej higieny, co powoduje zaleganie na skórze łoju i zrogowaciałego naskórka. Również nieumiejętnie dobrane kosmetyki, stosowane w codziennej pielęgnacji mogą powodować powstawanie wyprysków i krost. Wysyp pryszczy może być także ściśle powiązany z cyklem miesięcznym kobiety i nasilać się tuż przed miesiączką. Stres i związane z tym nadmierne pocenie się, a także palenie papierosów może także indukować pojawienie się pryszczy.

Umów wizytę u dermatologa

Leczenie pryszczy na plecach

Niejednokrotnie zdarza się, że domowe metody leczenia wyprysków na plecach nie są skuteczne. W takiej sytuacji należy udać się po pomoc do dermatologa, ponieważ najprawdopodobniej konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego. Do wyboru jest kilka grup leków, pomagających w walce z wypryskami na plecach. Zwykle kurację zaczyna się od preparatów działających miejscowo - w formie maści, kremów czy płynów do przemywania. Jeśli ich stosowanie nie przynosi pożądanego rezultatu, lekarz może się zdecydować na przepisanie pacjentowi leków działających ogólnoustrojowo. Najczęściej w takiej terapii stosuje się doustne antybiotyki: tetracyklinę, doksycyklinę lub erytromycynę bądź retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Poprawa stanu skóry na plecach u pań może pojawić się na skutek stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, a to dlatego, że hamuje tworzenie androgenów przez jajniki, co z kolei ogranicza tworzenie sebum przez gruczoły łojowe. Wśród preparatów stosowanych na pryszcze na plecach znaleźć można także witaminy, które działają przeciwłojotokowo takie jak: witamina PP, witamina C i witamina B2. W przypadku leczenia wyprysków na plecach trzeba być cierpliwym - należy pamiętać o tym, że leczenie powinno trwać około 6 miesięcy.

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Ze względu na trudną lokalizację, pryszczy na plecach trudniej jest się pozbyć niż tych na twarzy. Jednak stosując się do kilku podstawowych zasad można zmniejszyć ryzyko rozsiewania i powstawania kolejnych zmian.

Najważniejszą sprawą jest zachowanie właściwej higieny. Codzienne mycie ciała usunie nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek. Pacjenci borykający się z pryszczami na plecach powinni także stosować kosmetyki, przeznaczone specjalnie do skóry problematycznej. Warto także do swojej pielęgnacji dołączyć kosmetyki nawilżające i łagodzące, które poprawią stan podrażnionej skóry. Należy także unikać stosowania preparatów natłuszczających skórę oraz zawierających w swoim składzie alkohol, który niepotrzebnie wysuszy skórę. Amatorzy ziołowych terapii mogą także wypróbować kąpieli z dodatkiem naparu z bratka, szałwii czy rumianku. Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia. 

Czego nie wolno robić

Jednym z najczęstszych błędów, popełnianych przez pacjentów jest samodzielne wyciskanie i rozdrapywanie wyprysków. Jednak takie zabiegi tylko pogarszają sprawę, ponieważ nieumiejętne pozbywanie się zmian powoduje rozsiewanie się bakterii po całych plecach i powstawanie nowych krost. W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który oceni zmiany i dobierze odpowiednie leczenie oraz sposób pielęgnacji skóry.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów