Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wysypka na brzuchu – co może być jej przyczyną?

2020-01-22 10:45
Wysypka na brzuchu

Wysypka na brzuchu potrafi być bardzo dokuczliwa, zwłaszcza gdy towarzyszą jej objawy takie jak świąd czy pieczenie. Przyczyn takiej dolegliwości może być wiele - a jakie są te najczęstsze? Jakie rodzaje wysypek wyróżniamy? Jak sobie radzić z wysypką na brzuchu?

Skąd się bierze wysypka na brzuchu?

Wysypka na brzuchu lub innych częściach ciała może wystąpić z bardzo wielu powodów - wśród najczęstszych wymienia się alergie oraz niektóre choroby zakaźne. Pojawienie się wysypki na brzuchu powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie leczenie, a razie wątpliwości skieruje do lekarza dermatologa.

Rodzaje wysypek na brzuchu

W przebiegu różnych chorób wysypka na brzuchu może przyjmować różną postać - a oto kilka, najczęściej spotykanych odmian wysypki:

  • pokrzywka – występują zaczerwienienia wraz z małymi bąblami podobnymi do tych, które pojawiają się po kontakcie z pokrzywą,
  • wysypka plamista – na ciele pojawiają się plamy o nieokreślonym kształcie, zazwyczaj koloru czerwonego,
  • wysypka grudkowa – w postaci małych, twardych krostek niewypełnionych płynem,
  • wysypka pęcherzykowa – krosty są większe od grudek i wypełnione są płynem.

Umów wizytę u dermatologa

Wysypka na brzuchu w przebiegu alergii

Na co dzień otacza nas ogromna ilość alergenów, dlatego jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wysypki na brzuchu jest właśnie reakcja alergiczna. Mogą ją wywołać m.in. środki chemiczne wykorzystywane do prania ubrań, materiał, z którego wytworzono ubrania, jedzenie, zwierzęta domowe, kosmetyki, a nawet leki. Wysypka na brzuchu spowodowana alergią zazwyczaj objawia się zaczerwieniem, małymi grudkami, pokrzywką, świądem lub suchą, łuszczącą się skórą.

Leczenie, w zależności od stopnia nasilenia wysypki na brzuchu, polega na przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych oraz stosowaniu maści lub kremów działających nawilżająco i łagodząco na swędzącą skórę. Aby w przyszłości uniknąć takiej wysypki, zaleca się konsultację u alergologa i wykonanie testów alergicznych. U osób z tendencją do częstych wysypek o podłożu alergicznym w codziennej pielęgnacji zaleca się stosowanie kosmetyków hipoalergicznych, emolientów przeznaczonych specjalnie dla skóry alergicznej, a także ograniczenie spożywania żywności przetworzonej.

Wysypka na brzuchu podczas ospy wietrznej

Wysypka jest także charakterystycznym objawem ospy wietrznej. Najczęściej pojawia się na na brzuchu, plecach, ramionach, nogach i twarzy - na początku choroby przybiera formę małych zaczerwienień, które z czasem przeradzają się w większe pęcherzyki, które po pęknięciu zasychają.

Wysypka na brzuchu w przebiegu półpaśca

Inną chorobą wywoływaną przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) jest półpasiec. W przebiegu półpaśca pojawienie się wysypki poprzedza ból, pieczenie i swędzenie wzdłuż nerwu czuciowego, który został zaatakowany przez wirusa. Wysypka formuje się w charakterystyczny dla półpaśca kształt – pasy na tułowiu. Zmiany skórne wyglądają podobnie jak przy ospie, czyli występują w postaci plamek, a z czasem zmieniają się w grudki, które po kilku dniach wysychają. 

Wysypka na brzuchu podczas odry

Kolejną chorobą wirusową, w trakcie której pojawia się wysypka na brzuchu i reszcie ciała jest odra. Główne objawy odry to kaszel, gorączka oraz rumień i małe plamki na twarzy. Wraz z rozwojem choroby grudki mogą pojawić się na całym ciele, ale nie wymagają one poważnego leczenia, gdyż same po kilku dniach znikają - wspomagająco można zastosować maści wysuszające np. z tlenkiem cynku. Pamiętajmy, że odra zawsze musi być zdiagnozowana przez lekarza, może to być lekarz rodzinny

Wysypka na brzuchu przy świerzbie

Nieprzyjemne w skutkach może być również zakażenie świerzbowcem ludzkim. Bakteria ta powoduje wystąpienie swędzącej wysypki na brzuchu, którą roznosimy po całym ciele podczas drapania. Im szybciej świerzb zostanie rozpoznany, tym krótsze będzie jego leczenie. Bardzo ważne jest, aby nie drapać powstałych na skórze zmian, a ubrania i pościel prać w wysokiej temperaturze. Wysypka na brzuchu w przebiegu świerzbu powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Wizytę u tego specjalisty możemy zarezerwować on-line na LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów