- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Niskie tętno – przyczyny, objawy, leczenie
Nieprawidłowe wartości tętna mogą być objawem zaburzeń w organizmie. Gdy tętno spoczynkowe jest mniejsze niż 60 uderzeń na minutę mówimy o bradykardii. Jakimi objawami charakteryzuje się spadek tętna poniżej normy? Co przyczynia się do obniżenia ciśnienia? Jak leczyć niskie ciśnienie?
Tętno – charakterystyka
Tętnem nazywamy liczbę uderzeń serca na minutę. Jest efektem skurczów serca, które powodują ruch naczyń krwionośnych. Norma tętna uzależniona jest od wieku, stanu fizjologicznego oraz wysiłku fizycznego. W spoczynku pomiar tętna powinien mieścić się w granicach od 60 do 100 uderzeń na minutę. Pomiaru można dokonać w wielu miejscach na ciele. Najczęstszym miejscem jest ręka lub szyja.
Umów się do lekarza rodzinnego
Zaburzenia rytmu serca
Zarówno zbyt szybkie, jaki i wolne bicie serca to sytuacje, które mogą świadczyć o zaburzeniach rytmu pracy serca. W każdym z tych wypadków należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Możliwe, że również będzie konieczna wizyta u lekarza kardiologa, który zbada pracę serca oraz dobierze odpowiednie leczenie.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować online za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Niskie tętno – przyczyny
Niższe tętno może występować u sportowców. W niektórych dyscyplinach sportowych wymagane jest zwiększenie wydolności serca. Zwykle narząd ten zwiększa swoją masę aby lepiej transportował krew w organizmie. Bradykardia serca u sportowców w większości przypadków jest normą, ale mogą również zdarzyć się przypadki patologiczne.
Przyczyną występowania niskiego tętna może być:
- zapalenie mięśnia sercowego;
- miażdżyca tętnic wieńcowych;
- choroba wieńcowa;
- blizny po ataku serca;
- dysfunkcja węzła zatokowego;
- zaburzenia elektrolitowe;
- zaburzona równowaga hormonalna;
- choroby zakaźne;
- zatrucie lekami.
Zbyt słabe tętno może być również skutkiem ubocznym przyjmowania leków takich jak np. beta-blokery, których zadaniem jest blokowanie receptorów beta-adrenergicznych, przez co obniżają ciśnienie tętnicze. Skutkiem tego jest jednak spowolniona akcja serca.
Ludzie w podeszłym wieku, którzy mają osłabioną wydajność mięśnia sercowego posiadają również niski puls. Ciśnienie u takich osób jest zazwyczaj zbyt wysokie.
Niskie tętno – objawy
Obniżenie poziomu tętna może prowadzić do spadku dotlenienia ośrodkowego układu nerwowego. Niedotlenienie któregokolwiek z narządów może nieść za sobą poważne konsekwencje. Do najczęstszych objawów niskiego tętna należą:
- zawroty głowy;
- zmęczenie;
- omdlenia;
- duszności;
- osłabienie;
- ból w klatce piersiowej
- zaburzenia snu;
- problemy z pamięcią;
- niepokój.
Jeśli bicie serca jest wolniejsze niż 50 uderzeń na minutę lub występują inne niepokojące objawy, należy skontaktować się z swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Zbada on przyczynę oraz pokieruje dalszym leczeniem pacjenta.
Niskie tętno – leczenie
Nieleczona bradykardia (obniżone tętno spoczynkowe) może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, a nawet stanowić zagrożenie życia. W tej sytuacji konieczne jest podanie atropiny lub dopaminy. W niektórych przypadkach konieczne jest wszczepienie stymulatora serca aby na stałe wyregulować puls. W czasie wizyty lekarskiej należy poinformować o wszystkich objawach towarzyszących niskiemu ciśnieniu. Lekarz zbada tętno, osłucha klatkę piersiową oraz dokona pomiaru ciśnienia tętniczego. W zależności od stanu zdrowia pacjenta zostanie zaplanowane dalsze postępowanie oraz diagnostyka.
Pomiar tętna jest prostym badaniem, które można wykonać w każdych warunkach. Wystarczy przyłożyć dwa palce do wewnętrznej strony nadgarstka lub szyi i policzyć ilość pulsów w jednej minucie. Jeśli w badaniu zauważymy niewielkie zmniejszenie liczby uderzeń poniżej normy można wspomóc się spożyciem płynów takich jak herbata lub kawa zawierających kofeinę. Zaleca się również stosowanie ziół o działaniu pobudzającym takich jak: imbir, żeń-szeń czy miłorząb japoński. Jednak należy pamiętać, że przy zażywaniu leków należy skonsultować się najpierw z lekarzem prowadzącym gdyż zioła mogą wchodzić z nimi w bardzo niebezpieczne interakcje. Skuteczną metodą na podniesienia tętna jest również regularny wysiłek fizyczny.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.