Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak obniżyć puls?

2021-04-22 10:13
Starsza kobieta ma mierzony puls na nadgarstku. Zastanawia się, jak obniżyć puls, gdy jest wysoki.

Pomiar pulsu dostarcza informacji na temat szybkości pracy serca. Zbyt wysoki oraz zbyt niski puls mogą wskazywać na toczący się w organizmie proces patologiczny. Na wartość tętna wpływa wiele czynników, m.in. stan nawodnienia organizmu, poziom aktywności fizycznej czy stres. Czy istnieją sposoby na obniżenie pulsu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie.

Czym jest puls?

Puls to inaczej tętno, czyli liczba uderzeń serca w ciągu minuty. Normy pulsu wyznacza się w zależności od wieku pacjenta, jednak ogólnie ważne jest, aby wartości nie wykraczały poza zakres 60-100. Wraz z wiekiem zmniejsza się norma pulsu − u noworodków jest to 130 uderzeń serca na minutę, u dorosłych 65 do 95, a u osób w starszym wieku prawidłowy puls mieści się w zakresie od 55 do 65. Istotny wpływ na tętno ma również tryb życia i związana z nim kondycja organizmu. Nieprawidłowy puls może wskazywać na rozmaite problemy zdrowotne i wymaga kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub internistą.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością i bez wychodzenia z domu umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Umów się do lekarza rodzinnego

W jaki sposób wykonać pomiar pulsu?

Dla uzyskania wiarygodnego wyniku niezwykle ważna jest technika pomiaru pulsu. Sprzętem dedykowanym do sprawdzenia wartości pulsu jest pulsoksymetr. Wiele innych sprzętów, np. ciśnieniomierze czy smartwatche, ma wbudowaną dodatkową funkcję pomiaru tętna − warto to sprawdzić przed zakupem kolejnego urządzenia.

Puls można zmierzyć także za pomocą własnej dłoni i zegarka, w jaki sposób? Na ciele znajduje się wiele miejsc, na których możemy dokonać pomiaru tętna, ale najczęściej wykonuje się go na nadgarstku. Palcem środkowym i wskazującym ręki prawej uciskamy delikatnie wewnętrzną stronę nadgarstka dłoni lewej − poprzez ucisk naczyń krwionośnych wyczuwalne staje się tętno. Uderzenia należy liczyć przez okres jednej minuty lub 15 sekund (w drugim wypadku należy wyliczoną wartość pomnożyć razy 4). Następnie, należy porównać otrzymaną liczbę uderzeń serca na minutę z normami dostosowanymi do wieku pacjenta.

O czym może świadczyć wysoki puls?

Zdarzają się sytuacje, w których puls jest podwyższony w sposób naturalny i nie powinien stanowić podstawy do obaw. Taka sytuacja ma miejsce np. u kobiet ciężarnych, w organizmie których zwiększa się objętość krwi (niezbędnej do transportu składników odżywczych dla płodu), a tym samym również tętno ulega zwiększeniu. Przyszłe mamy powinny być pod stałą kontrolą lekarza, by w razie pojawienia się nieprawidłowości możliwa była natychmiastowa reakcja.

Puls naturalnie przyspiesza się w momencie wykonywania aktywności fizycznej. W spoczynku może natomiast zwiększać się pod wpływem stresu. Podwyższenie tętna może mieć związek także z używkami, np. paleniem papierosów czy wysokim poziomem cholesterolu we krwi.  

Istnieje wiele stanów chorobowych, których oznaką jest wysoki puls (tachykardia). Należą do nich m.in.:

Wysokiego pulsu nie wolno ignorować i należy dążyć do jego obniżenia!

Jak obniżyć puls? − sposoby domowe

Jeśli podwyższony puls występuje sporadycznie, możemy starać się obniżyć go za pomocą naturalnych, domowych sposobów. Bardzo ważne jest w tej sytuacji np. prawidłowe nawodnienie organizmu czy regularna aktywność fizyczna

Gdy podwyższone tętno związane jest ze stresującymi wydarzeniami, warto sięgnąć po różnego rodzaju techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja. Ukojenie nerwów może przynieść także spacer na świeżym powietrzu lub rozmowa z kimś bliskim. Jeśli stres jest silny i przewlekły, a puls stale podwyższony − warto rozważyć pomoc specjalisty: psychiatry lub psychologa.

Jak obniżyć puls? − leki

Wartość pulsu można regulować za pomocą środków farmakologicznych zaleconych przez specjalistę po wykonaniu szczegółowej diagnostyki. Na tętno wpływają m.in. leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, np. iwabradyna. 

Zdarza się również, że spadek tętna jest niepożądanym efektem działania niektórych leków. W sytuacji wystąpienia takiego efektu, należy skonsultować się z lekarzem i rozważyć zmianę sposobu leczenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów