Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Pluskwa domowa (łóżkowa) − czym grozi ugryzienie? Jak się jej pozbyć?

2021-03-01 11:44
Pluskwa domowa

Pluskwa domowa to pasożyt, który może niezauważenie bytować w naszych domach i nocą gryźć mieszkańców. Ugryzienia zazwyczaj nie są bolesne, a ich wygląd często mylony jest np. z alergią skórną czy ugryzieniem komara. Czym grozi ugryzienie przez pluskwę? Jak pozbyć się jej z domu?

Czym jest pluskwa domowa?

Pluskwa domowa, nazywana również pluskwą łóżkową, to pasożyt (łac. Cimex lecutralius) żywiący się ludzką (lub zwierzęcą) krwią. Ich obecność pozostaje często niezauważona przez dłuższy czas, gdyż żerują w ciągu nocy, a dnie spędzają w ukryciu. Mogą bytować w naszych domach m.in. w tapicerce kanapy, w materacu, gniazdkach elektrycznych, szczelinach mebli lub na ścianach (ukryte za tapetą).

Umów się do lekarza rodzinnego

Wygląd pluskwy domowej

Pluska jest niewielkim pasożytem – jej dojrzała postać mierzy bowiem zaledwie ok. 5 milimetrów. Pluskwa domowa kształtem przypomina pestkę (np. jabłka), ponieważ jest płaska i owalna. Osobniki są przeźroczyste, co właściwie uniemożliwia ich zauważenie. Po posiłku odwłok pluskwy staje się brunatny, wówczas nieco łatwiej je zlokalizować.

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Kiedyś uważano, iż pluskwa domowa osiedla się w mieszkaniach lub domach, które są stale zabrudzone. Obecnie twierdzi się jednak, że pluskwy są przenoszone do domów przypadkiem, przez osoby nocujące w zainfekowanych lokalach, np. hotelach. 

Co robić, gdy podejrzewamy obecność pluskiew w domu? 

Z uwagi na nocny tryb żerowania, mały rozmiar i przeźroczystą barwę, pluskwy domowe bardzo trudno jest zlokalizować. W przypadku podejrzenia ich obecności, należy uważnie sprawdzić łóżko (materac, szczeliny w ramie), ściany, gniazdka i wszystkie te miejsca, w których pluskwy lubią przebywać. Oznakami świadczącymi o ich występowaniu są np. ich odchody oraz mikroskopijne wylinki. W pomieszczeniach bardzo mocno zapluskwionych może unosić się w powietrzu zapach przypominający woń kolendry, czyli zapach pluskwy domowej.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy gryzą zazwyczaj nocą. Na skórze pojawiają się wówczas czerwone, niebolesne plamki, w centrum których można dostrzec nieco ciemniejszy punkcik − miejsce ugryzienia. Zmiany po pewnym czasie zaczynają swędzieć i mogą przybrać kształt grudek lub bąbli. Wygląd powstałych plamek jest dość mało charakterystyczny, dlatego często początkowo mogą zostać uznane np. za objaw alergii skórnej lub ugryzienie komara. Uwagę pogryzionych przez pluskwy osób powinien zwrócić jednak fakt, że zmiany skórne powstałe po ich ukąszeniu pojawiają się najczęściej w miejscach, które są odsłonięte podczas snu (kończyny, szyja, twarz).

W momencie zauważenia na skórze śladów mogących świadczyć o ugryzieniu przez pluskwę, należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ lub bezpośrednio do dermatologa w celu oceny zmian.

Wizytę u wybranego specjalisty, bez wychodzenia z domu, możesz z łatwością umówić poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Czym grozi ugryzienie pluskwy domowej?

Pomimo iż pluskwa domowa może przenosić wiele patogenów, jej ugryzienia nie prowadzą do zakażenia. Zazwyczaj ukąszenia i powstałe w ich konsekwencji zmiany skórne nie są groźne. Może się jednak zdarzyć (szczególnie, gdy ugryzień na skórze jest dużo), że pojawi się gorączka, osłabienie lub pokrzywka. W niektórych przypadkach dochodzi do problemów psychicznych związanych z ciągłym myśleniem o pasożytach lub wrażeniem, iż nieustannie chodzą one po ciele człowieka. Wynikiem takich myśli jest często zaburzenie snu. Jeśli pojawią się takie zaburzenia, należy skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem, który wspomoże chorego w walce z natrętnymi myślami o pluskwach.

Zmian skórnych, które pojawiają się w wyniku ugryzienia przez pluskwę, nie należy drapać, gdyż grozi to nadkażeniem bakteryjnym.

Pluskwa − jak się jej pozbyć?

Pozbycie się z pomieszczenia pluskwy domowej nie jest prostym zadaniem, ale przy zastosowaniu kilku odstraszających je sposobów można z sukcesem wyeliminować ich obecność. Po pierwsze, należy w miarę możliwości zlokalizować miejsce bytowania pasożytów. Następnie zalecane jest stosowanie środków owadobójczych w miejscach, w których mogą występować pluskwy. Materiały, na których mogą znajdować się pluskwy lub ich wydaliny (pościel, ubrania itd.) należy wyprać w możliwie najwyższej temperaturze. Konieczne jest również zadbanie o czystość domu, dokładne odkurzenie pomieszczeń oraz użycie oczyszczacza parowego. Niekiedy konieczne jest również pozbycie się z domu zainfekowanych przedmiotów.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów