Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Kleszcz chodzący po liściu drzewa.

Jak wygląda diagnostyka boreliozy?

Borelioza, znana również jako krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme, jest wywoływana przez spiralną bakterię – Borrelia burgdorferi – przenoszoną przez kleszcze. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie osobniki przenoszą groźne patogeny. Zazwyczaj odpowiadają za to pasożyty z rodzaju Ixodes. Jeśli ugryzł Cię kleszcz, powinieneś go jak najszybciej usunąć, zdezynfekować miejsce ukłucia, a następnie je obserwować. Sprawdź, kiedy powinieneś umówić się do lekarza!

Przemęczony mężczyzna przysypia na biurku przed otwartym laptopem.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) - gdy odpoczynek nie pomaga

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest nadmiernie szybkie, a codzienność przepełniona obowiązkami, często zauważamy u siebie spadek energii, uczucie zmęczenia, przybicia i braku motywacji do dalszego działania. Zazwyczaj wtedy sięgamy po znane wszystkim metody odpoczynku – relaksowanie się przy muzyce czy sen. W większości przypadków będą to metody, które sprawią, że odzyskasz energię do dalszego działania. Są jednak sytuacje, w których konieczna jest pomoc specjalisty. Ciągłe zmęczenie wraz z innymi objawami towarzyszącymi może sugerować, że cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia. Czym dokładnie jest zespół przewlekłego zmęczenia oraz jak go leczyć, by odzyskać energię?

Mężczyzna układa piramidę z drewnianych bloczków, na których narysowane są różne symbole.

Różnice między ubezpieczeniem na życie a zdrowotnym

Troska o własne zdrowie i życie powinna być dla każdego priorytetem. Jednym z kluczowych narzędzi umożliwiających skuteczną ochronę przed różnymi nieprzewidywalnymi problemami są odpowiednio dobrze dopasowane ubezpieczenia. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje polis: ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie zdrowotne, które różnią się między sobą, ale warto posiadać obie z nich. Warto zaznajomić się z ich cechami oraz wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Mężczyzna chwyta się za nogę, odczuwa ból stawu kolanowego.

Bóle stawów - najczęstsze przyczyny. Jak poradzić sobie z bólem stawów?

Ból jest sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie i należy interweniować, aby temu przeciwdziałać. Lokalizacja bólu może być różna. Bardzo często lekarze spotykają się z pacjentami cierpiącymi na bóle stawów, a czasem również mięśni. Najczęściej doskwierają one osobom starszym i są związane m.in. z licznymi urazami, zmianami zwyrodnieniowymi czy ogólnoustrojowymi schorzeniami. Jak więc poradzić sobie z bólem stawów oraz kiedy zgłosić się do lekarza?

Wykres z kostek cukru wraz z czerwoną strzałką wskazujące na hiperglikemię.

Hiperglikemia (przecukrzenie) – jak się objawia i jak postępować, gdy wystąpi?

Coraz częstszą przypadłością społeczeństwa XXI wieku są problemy z prawidłową gospodarką węglowodanową. Za taki stan często odpowiedzialna jest nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń złej gospodarki węglowodanowej jest zbyt wysokie stężenie cukru we krwi, inaczej hiperglikemia (przecukrzenie). Jakie są zatem objawy hiperglikemii? Jakie działania podjąć w momencie jej wystąpienia?

Zmartwiona kobieta podczas wizyty u terapeuty, z którym rozmawia m.in. o tokofobii.

Tokofobia - skąd się bierze lęk przed ciążą i porodem? Jak sobie poradzić z tokofobią?

Okres ciąży, porodu i połogu jest bez wątpienia niezwykłym czasem w życiu kobiety. Oczekiwanie i przygotowania na przyjście nowego członka rodziny wyzwala zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Strach o dziecko, siebie i rodzinę przed i w trakcie ciąży oraz porodu jest dla czymś naturalny. Czasem jednak wymyka się spod kontroli i uniemożliwia normalne funkcjonowanie - może być wówczas zdiagnozowany jako tokofobia. Skąd się bierze tokofobia? Czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?

Nasiona babki płesznik nabierane drewnianą łyżką.

Babka płesznik – cenne źródło błonnika. Jakie właściwości i działanie wykazuje babka płesznik?

Wiele surowców roślinnych posiada udowodnione działanie prozdrowotne, dlatego chętnie wykorzystywane są w naturalnych apteczkach czy domowej kuchni. Jedną z roślin szczególnie cenionych za wysoką zawartość błonnika w nasionach jest babka płesznik. Jakie dokładnie działanie na organizm wykazują nasiona babki płesznik i kiedy warto po nie sięgnąć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Smutny chłopiec z widocznym atopowym zapaleniem skóry.

Jak skutecznie leczyć atopowe zapalenie u dziecka?

Zmiany skórne pojawiające się na skórze to często sygnał organizmu świadczący o alergii, nietolerancji na produkty chemiczne, żywieniowe lub objaw toczącej się w organizmie choroby. Świąd i ogniska rumieniowe, mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i nawet u niemowląt. Najczęstszą przyczyną pojawiania się tego typu zmian skórnych u niemowląt jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jakie są jego objawy oraz jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Kobieta z otyłością brzuszną podczas badania u lekarza.

Co sprzyja rozwojowi otyłości brzusznej? Najpoważniejsze konsekwencje otyłości brzusznej

Nadmierna podaż energii, której konsekwencją jest przyrost masy ciała, jest główną przyczyną otyłości na świecie. Liczne błędy żywieniowe, niska aktywność fizyczna oraz siedzący tryb życia predysponują do rozwoju nadwagi, której konsekwencją często jest otyłość. Jednym z rodzajów otyłości jest jej postać brzuszna. Co sprzyja rozwojowi otyłości brzusznej? Jakie są jej najpoważniejsze konsekwencje?

Kobieta ma w kącikach ust zajady, zmartwiona przegląda się w lustrze.

Zajady - bolesny problem. Przyczyny zajadów, domowe i apteczne sposoby leczenia

Zajady to zwyczajowa nazwa na pękające kąciki ust, które stanowią jedną z bardziej nieprzyjemnych objawów, pojawiających się często m.in. w okresie jesienno- zimowym oraz w stanach obniżenia odporności. Dotykają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zajadom towarzyszą dolegliwości bólowe oraz często również krwawienie z kącików ust. Czym spowodowane jest pojawienie się zajadów oraz jak je leczyć?

Kobieta cierpi na alergię na pyłki roślin, na którą mogłoby pomóc jej odczulanie.

Na czym polega odczulanie? Czy każdy może poddać się immunoterapii alergenowej?

Bycie alergikiem to nie lada wyzwanie - zwłaszcza, kiedy przez cały rok jesteśmy narażeni na działanie czynników alergizujących. Wiosną i latem są to głównie pyłki, natomiast w okresie grzewczym - smog. Co jeśli dotychczas przyjmowane przez Ciebie leki są zbyt słabe, aby złagodzić dokuczliwe objawy alergii? A może regularne przyjmowanie ich jest dla Ciebie uciążliwe? Z pomocą może przyjść odczulanie. Na czym dokładnie polega i kto może z niego skorzystać?

Rysunkowe produkty spożywcze, które są źródłem witaminy B7, czyli biotyny.

Biotyna (witamina B7) – właściwości, źródła w diecie, objawy nadmiaru i niedoboru

Biotyna, czyli witamina B7 pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, biotyna jest rozpuszczalna w wodzie. Na poziomie molekularnym, odgrywa rolę koenzymu w licznych procesach chemicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Jakie są właściwości biotyny? Jakie są skutki nadmiaru oraz niedoboru tej witaminy? W jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę B7?

Zbliżenie na ramię z widocznym rogowaceniem okołomieszkowym.

Rogowacenie okołomieszkowe - objawy, leczenie, przyczyny

Choroby skóry są dość powszechnie występującymi w populacji schorzeniami. Często stanowią wyjątkowy dyskomfort dla pacjenta (w porównaniu z innymi grupami chorób) z uwagi na widoczne na zewnątrz zmiany, które trudno zatuszować. Wśród problemów dermatologicznych wyróżnić warto rogowacenie okołomieszkowe. W jaki sposób objawia się rogowacenie okołomieszkowe? Jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób można je leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Produkty Olini w pudełku prezentowym.

Czy można podarować zdrowy prezent na święta?

Wręczanie prezentów bożonarodzeniowych jest przyjemną tradycją, która sprawia radość osobom w każdym wieku. Wszyscy lubią otrzymywać podarunki od serca, będące wyrazem troski i szacunku. Pod choinką często można znaleźć słodycze albo przekąski, które niestety wykazują szkodliwe działanie na organizm. Warto zerwać z nawykiem dawania smacznych, lecz niezdrowych drobiazgów. Zamiast tego lepiej jest postawić na zdrowe prezenty najwyższej jakości. Zobacz, z czego najbardziej ucieszą się Twoi najbliżsi.