Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ciemiączko - rodzaje, najczęstsze problemy, zarastanie

Przyjście na świat dziecka wiąże się z ogromną zmianą w życiu rodziców. Pojawia się wiele obowiązków, którym należy sprostać. Jednym z nich jest dbanie o prawidłowy rozwój i dobrostan dziecka. W ocenie właściwego rozwoju dziecka pomaga lekarz, który już po narodzinach przeprowadza szczegółowe badanie noworodka. Aby upewnić się, że budowa czaszki u noworodka czy niemowlaka jest prawidłowa, lekarz bada m.in. obecność i wymiar ciemiączka. Czym właściwie jest ciemiączko? Jakie problemy może sygnalizować nieprawidłowo wyglądające ciemiączko? Kiedy właściwie zarasta ciemiączko u niemowlaka? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Mama dotyka główki dziecka tam, gdzie znajduje się ciemiączko.

Czym jest ciemiączko?

Kości czaszki u noworodka nie są jeszcze w pełni zrośnięte. Znajdują się w ich obrębie specjalne nieskostniałe fragmenty - ciemiączka, które mają za zadanie m.in. ułatwienie porodu i przejścia główki dziecka przez kanał rodny kobiety.

Ciemiączek u noworodka wyróżnia się w sumie sześć: nieparzyste ciemiączko przednie oraz tylne, a także parzyste ciemiączka boczne. Zazwyczaj w momencie porodu ciemiączka boczne są już jednak zarośnięte.

Ciemiączko przednie

Przednie ciemiączko jest największe ze wszystkich ciemiączek. Jego średni wymiar wynosi od dwóch do czterech centymetrów. Znajduje się z przodu czaszki, między kośćmi ciemieniowymi a czołowymi. Kształtem zazwyczaj przypomina romb, choć u niektórych dzieci może być trójkątny. 

Ciemiączko przednie po urodzeniu i w pierwszym okresie życia dziecka powinno leżeć w poziomie całej czaszki (być płaskie) i być miękkie. Podczas płaczu i silnych emocji będzie ono tętnić, co łatwo wyczuć przykładając delikatnie dłoń do głowy noworodka czy niemowlaka. Jest to wówczas zjawisko w pełni prawidłowe.

Ciemiączko tylne

Tylne ciemiączko cechuje się mniejszymi wymiarami niż ciemiączko przednie - między około jednego do półtora centymetra. Z tego powodu można określić je jako ciemiączko małe. Zlokalizowane jest ono między kośćmi potylicznymi czaszki a kośćmi ciemieniowymi.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Kiedy zarasta ciemiączko?

Każde z ciemiączek u niemowlaka zarasta prawidłowo w nieco innym czasie. Wyjątkiem są ciemiączka boczne, które zazwyczaj zarastają jeszcze w życiu płodowym. Najpóźniej zarasta ciemiączko przednie, gdyż prawidłowo dzieje to pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia. Ciemiączko tylne zarasta nieco wcześniej, gdyż znika do mniej więcej 6. lub 16. tygodnia życia dziecka. 

Stopień zarośnięcia ciemiączek, podobnie jak ich początkowe wymiary sprawdza lekarz. Noworodek badany jest już po urodzeniu przez neonatologa, a kolejne wizyty odbywają się zazwyczaj u pediatry.

Ciemiączko - potencjalne problemy

Duży wymiar ciemiączek wraz z nieprawidłowo szerokimi szwami czaszkowymi może świadczyć o tym, iż dziecko urodziło się z niedoczynnością tarczycy, cierpi na łamliwość kości lub wodogłowie. Wyjątkowo małe wymiary ciemiączek świadczyć mogą natomiast o małogłowiu lub wczesnym zarastaniu szwów obecnych w czaszce. Jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, również będzie miało małe ciemiączko.

Niestety, mogą zdarzyć się sytuacje patologiczne, w których dochodzi do powiększania się ciemiączka oraz szwów czaszkowych. Do stanów takich zaliczyć można:

W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości lekarz wykonuje często badanie USG przez ciemiączko, aby sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Pulsujące ciemiączko

Jeśli zauważysz, że ciemiączko u noworodka czy niemowlaka wyjątkowo mocno pulsuje, zastanów się nad potencjalną przyczyną tego stanu i w razie potrzeby udaj się do lekarza.

Przyczyny pulsującego ciemiączka mogą być w pełni fizjologiczne, związane np. z chwilowym silnym płaczem dziecka. W niektórych przypadkach tętniące, powiększające się ciemiączko może jednak świadczyć o nieprawidłowości pracy organizmu, dlatego nie wolno bagatelizować tego objawu, szczególnie jeśli towarzyszy mu zmiana w zachowaniu dziecka.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem neonatologiem lub pediatrą, który zbada dziecko i w razie potrzeby zleci dalszą diagnostykę. 

Wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Obuchowicz A. (2016). Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa.
  2. Skibska J. (2014). Wspieranie rozwoju małego dziecka. Wydawnictwo Naukowe ATH, Bielsko-Biała; Wydawnictwo LIBRON - Filip Lohnet, Kraków, s. 19-20. Dostępne na: https://reader.digitarium.pcss.pl/Content/319688/Wspieranie%20rozwoju.pdf#page=10 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Pediatria

Więcej artykułów