- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czym jest wodniak jądra? Objawy, przyczyny, leczenie
Wodniak jądra (łac. hydrocele testis) to zmiana spowodowana pojawieniem się płynu surowiczego w osłonkach jądra. Najczęściej jest to niebolesna dolegliwość, przy której dochodzi do powiększenia obwodu jądra. Jakie są przyczyny powstawania hydrocele testis? I na czym polega leczenie wodniaka jądra?
Budowa jądra
Jądra to męskie parzyste narządy płciowe, znajdujące się w worku mosznowym. Ich nadrzędną funkcją jest produkcja plemników oraz hormonów. Jądra są otoczone osłonką białawą.
Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego
Przyczyny powstawania wodniaków jądra
Przyczyny powstawania wodniaków jądra dzieli się na dwie grupy:
- wrodzone - występują u około 6% noworodków płci męskiej. Lokalizuje się częściej po prawej stronie, tylko w co dziesiątym przypadku hydrocele występuje obustronnie. Pierwsze objawy u dzieci mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach. W dużej części przypadków, w ciągu pierwszego roku następuje samoistne wchłonięcie płynu;
- nabyte - głównie u dorosłych jako konsekwencja przebytego wcześniej stanu zapalnego, obecności nowotworu jądra bądź urazów okolicy worka mosznowego.
Powstawanie wodniaka jądra u dzieci jest konsekwencją drożnego wyrostka pochwowego otrzewnej.
W jaki sposób objawia się wodniak jądra?
Głównym symptomem wodniaka jądra jest asymetryczne powiększenie chorego jądra. Dodatkowo skóra worka mosznowego jest napięta. W przypadku słabo nasilonych zmian, hydrocele testis jest niebolesne. U dorosłych w zaawansowanych stadiach mogą pojawiać się silne dolegliwości bólowe, a przy dużej objętości płynu tworzącej wodniaka dochodzi do utrudnień w codziennych funkcjonowaniu.
Charakterystycznym objawem jest zmiana objętości moszny. Ma ona największą objętość wieczorem, a najmniejszą rano.
Powikłania wodniaka
Duża ilość zgromadzonego w worku mosznowym płynu może doprowadzić do zaburzeń w produkcji plemników. Wynika to z nacisku na jądro, a dokładniej na komórki Sertoliego, które są odpowiedzialne za ich powstawanie. Konsekwencją niedokrwienia w skrajnych przypadkach może być spadek jakości nasienia i bezpłodność. Dlatego w przypadku niepokojących objawów należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub urologa.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Diagnostyka wodniaka jądra
Do postawienia rozpoznania wodniaka jądra konieczne jest wykonanie dokładnego badania fizykalnego. Powiększony, napięty worek mosznowy, miękki i bezbolesny wskazuje na wodniaka. Charakterystyczny jest objaw rozproszenia światła, tzw. objaw transiluminacji, w płynie surowiczym zebranym w mosznie, przy przyłożeniu do niego włączonej latarki.
Rozpoznanie różnicowe
Objawy występujące przy wodniaku jądra, mogą również wskazywać na inne schorzenia, m.in. na:
- przepuklinę pachwinową;
- nowotwór jądra;
- skręt jelita;
- zapalenie najądrza;
- żylaki powrózka nasiennego;
- wnętrostwo i jądro wędrujące.
Ultrasonografia jest badaniem dodatkowym, które umożliwia rozróżnienie hydrocele testis od m.in. skrętu jądra.
Wodniak jądra u dziecka - leczenie
Sposób leczenia wybierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie i zależy przede wszystkim od tego, czy wodniak jądra jest zmianą wrodzoną czy nabytą.
Znaczna część tych wodniaków wrodzonych ulega samoistnemu wchłonięciu i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Jeśli w ciągu pierwszego roku nie dojdzie do zaniku zmiany, konieczne może być rozważenie leczenia zabiegowego. Polega ono na nacięciu torbieli i usunięciu jej ściany.
Operacja wodniaka jądra
Podstawową metodą leczenia wodniaków nabytych jest postępowanie chirurgiczne. Jedną z metod jest nakłucie wodniaka, co pozwala na opróżnienie worka mosznowego z nadmiaru płynu. Istotną wadą tego sposobu leczenia są częste nawroty oraz duże szanse na uszkodzenie jądrą w trakcie wprowadzania igły.
Ponadto, wodniak może być spowodowany obecnością nowotworu w tej okolicy, a ta metoda nie daje możliwości dokładnej rewizji moszny. Z tego powodu nakłucie jest już niezalecane i najczęściej niepraktykowane.
Drugim zalecanym sposobem leczenia wodniaka jądra jest, tak jak w przypadku wrodzonej zmiany, otwarcie wodniaka i usunięcie jego ściany.
Bibliografia:
- Koszutski, T., Burkacka, A. (2020). Przepuklina pachwinowa i wodniak jądra. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/247745,przepuklina-pachwinowa-i-wodniak-jadra. (Dostęp: 04.2023).
- Burkacka, A., Koszutski, T. (2016). Aktualne postępowanie w wodniakach jąder u niemowląt i dzieci starszych. Medycyna Po Dyplomie, 03. Dostępne na: https://podyplomie.pl/pediatria/22149,aktualne-postepowanie-w-wodniakach-jader-u-niemowlat-i-dzieci-starszych. (Dostęp: 04.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.