Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Przepuklina pachwinowa - leczenie nieoperacyjne

2022-06-21 16:28
Chirurdzy podczas operacji przepukliny pachwinowej.

Szacuje się, że dość duży odsetek populacji może chorować na przepuklinę. Wśród tych schorzeń najczęstszą jest przepuklina pachwinowa. Częściej chorują na nią mężczyźni niż kobiety. Przepuklina pachwinowa może prowadzić do znacznej komplikacji podstawowych czynności życiowych, a następnie poważnego zagrożenia zdrowia lub nawet życia. Jak zapobiec pojawieniu się przepukliny pachwinowej? Jakie są metody leczenia nieoperacyjnego przepukliny pachwinowej? Czy zabieg chirurgiczny zawsze jest koniecznością?

Przepuklina pachwinowa - na czym polega?

W jamie brzusznej człowieka znajduje się wiele narządów wewnętrznych, a każdy z nich ma swoje określone umiejscowienie. Nie leżą one jednak luźno jeden na drugim, ale są przytwierdzone do swego rodzaju błon - powłok brzusznych, które utrzymują wszystko na miejscu. Z czasem, po wielokrotnym przeciążaniu tych powłok na skutek wysiłku fizycznego, walki z zaparciami, a niekiedy również w wyniku ciąży, może dojść do ich przerwania. Jeśli w podtrzymującej błonie pojawi się dziura, część zawartości jamy brzusznej bez tego podparcia może swobodnie przemieścić się, tworząc widoczne lub wyczuwalne wybrzuszenie na skórze. Taki stan nazywamy przepukliną. Jeśli zmiana jest umiejscowiona w obrębie pachwiny, mówimy o przepuklinie pachwinowej.

Umów się do lekarza rodzinnego

Przepuklina pachwinowa - objawy. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Pierwszym alarmującym objawem może być wyczuwalny guzek lub inne uwypuklenie w obrębie pachwin. Zazwyczaj uwypuklenie jest miękkie, można “wcisnąć je z powrotem”, ale po zaprzestaniu ucisku wraca na powierzchnię. Każdą taką zmianę należy koniecznie pokazać lekarzowi rodzinnemu, który podejrzewając przepuklinę skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty, najczęściej chirurga. Niestety, nie zawsze przepuklina jest widoczna. 

Bywa, że jedynym objawem świadczącym o pojawieniu się przepukliny jest ból podbrzusza w określonych momentach:

  • podczas kaszlu;
  • w trakcie ćwiczeń fizycznych lub ciężkiej pracy;
  • przy zaparciach lub w przeroście prostaty, gdy zwykłe czynności życiowe wymagają wzmożonej pracy tłoczni brzusznej.

Na wystąpienie przepukliny pachwinowej bardziej narażone są osoby ciężko pracujące fizycznie, otyłe i palące papierosy.

Kiedy leczenie przepukliny pachwinowej jest konieczne?

Jeśli przepuklina jest mała i nie powoduje większego dyskomfortu, niejednokrotnie można poprzestać na jej obserwacji. Należy jednak pamiętać, że przepukliny nie zanikają samoistnie. Nie warto zbyt długo zwlekać z leczeniem przepukliny pachwinowej, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Jednym z  groźnych powikłań nieleczonej przepukliny jest jej uwięźnięcie, stanowiące zagrożenie zdrowia, a nawet życia (w zależności od ciężkości przebiegu i miejscu występowania przepukliny). 

Jeśli widzisz u siebie lub kogoś bliskiego objawy sugerujące obecność przepukliny, należy niezwłocznie udać się lekarza.

Wizytę u lekarza POZ, chirurga lub innego innego specjalisty można w łatwy sposób umówić za pośrednictwem strony internetowej LekarzeBezKolejki.pl.

Operacja przepukliny pachwinowej

Podjęcie leczenia przepukliny pachwinowej prędzej czy później okazuje się koniecznością. W prawie każdym przypadku jedynym sposobem trwałego wyleczenia tej choroby jest operacja. Polega ona na poprawnym ułożeniu elementów jamy brzusznej i ponownym umocowaniu ich do podtrzymującej błony. Zabieg można wykonać laparoskopowo, jeśli przepuklina nie jest zbyt duża. Wyróżniamy tu dwie główne metody:

  • napięciową - chirurg używa nici chirurgicznych do zszycia przerwanych błon, niestety musi je wtedy naciągnąć. Po zabiegu istnieje pewne ryzyko nawrotu przepukliny lub powikłań;
  • beznapięciową - używa się specjalnych siatek do uzupełniania ubytków w błonie podtrzymującej narządy jamy brzusznej. Ryzyko powikłań, bólu i nawrotu przepukliny jest w tej metodzie mniejsze.

Przepuklina pachwinowa - leczenie nieoperacyjne

Niestety, leczenie chirurgiczne przepukliny pachwinowej nie ma wielu alternatyw. Jedynie zabieg gwarantuje długotrwałe wyleczenie. Z operacji rezygnuje się jedynie w przypadku osób starszych, bardzo otyłych i z dużym obciążeniem kardiologicznym, dla których każda ingerencja chirurgiczna jest dużym ryzykiem oraz u osób źle reagujących na narkozę.

Jedynym tymczasowym rozwiązaniem problemu z przepukliną pachwinową, innym niż operacja, jest użycie specjalnego pasa. Przepuklinowy pas brzuszny lub pachwinowy nadaje się dla pacjentów oczekujących na operację, podczas rekonwalescencji po zabiegu lub u których operacja nie jest możliwa. Pas powoduje odpowiednią kompresję, zapobiegając przemieszczaniu się zawartości jamy brzusznej do worka przepuklinowego i utrzymując narządy we właściwym miejscu. Dostępne są modele dla mężczyzn, kobiet, dzieci, a także pasy dedykowane paniom po porodzie. Można kupić je w niektórych aptekach lub sklepach medycznych.

Bibliografia:

  1. Garden, O., J., Bradbury, A., W., Forsythe, J., L., R, Parks, R.W. (2015). Chirurgia. Edra Urban & Partner, wyd. 2, Wrocław, s.155-158.
  2. Komorowski, A., L. (2017). Przepukliny brzuszne. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165551,przepukliny-brzuszne.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów