Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rak jądra – objawy, leczenie, rokowania. Jak wygląda diagnostyka nowotworu jąder?

2021-10-22 14:45
Mężczyzna trzyma się za okolice krocza.

Rak jądra stanowi 1-3% nowotworów złośliwych u mężczyzn w krajach zachodnich, jednak w grupie młodych mężczyzn w wieku 15–34 lat, jest najczęstszym nowotworem złośliwym w wielu krajach europejskich. W Polsce szacuje się, że na raka jądra rocznie cierpi około 800 osób. Jakie są przyczyny oraz objawy zachorowania na raka jądra? Jak wyróżniamy metody leczenia nowotworu jądra?

Rak jądra – przyczyny

U młodych mężczyzn w 60% przypadków raka jądra stanowią nienasieniaki,a pozostałe 40% nowotworów jądra to tzw. nasieniaki, które powstają z komórek rozrodczych.  

Przyczyny powstawania raka jądra nie są do końca poznane, jednak istnieją czynniki, które mogą wpływać na rozwój nowotworu. Należą do nich:

  • czynniki genetyczne, np. zespół Klinefeltera lub zespół niewrażliwości na androgeny;
  • powracające infekcje;
  • przejście choroby nowotworowej w przeszłości;
  • przebyta operacja przepukliny pachwinowej;
  • niezstąpienie jądra do moszny;
  • zaburzenia w działaniu kanalików plemnikotwórczych;
  • zaburzenia rozwojowe jądra.

Pozostałe czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania raka jąder to zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia oraz zakażenia wirusem HIV.

Umów się do lekarza rodzinnego

Rak jądra – objawy

Odpowiednio postawiona diagnoza nowotworów przyczynia się do skuteczności terapii onkologicznej. Jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym etapie, możliwość wyleczenia jest znacznie większa. Do najczęstszych objawów raka jąder należą:

  • powiększone jądra;
  • poczucie ciężaru w mosznie oraz zaczerwienienie skóry moszny;
  • wystąpienie nie bolesnej masy, niedającej oddzielić się od jądra;
  • poczucie ciężaru w mosznie.

Pierwsze zauważone objawy powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem POZ, który po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu podstawowych badań może wystawić zielona kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Jeśli początkowe niepokojące objawy choroby dotyczą układu rozrodczego warto udać się do lekarza urologa. W zaawansowanym stadium raka jądra mogą pojawić się symptomy zaostrzenia choroby nowotworowej w postaci bólów w jamie brzusznej, kaszel, duszności, bóle kostne oraz neurologiczne objawy raka jądra.

Jak wygląda diagnostyka nowotworu jądra?

Podstawą rozpoznania raka jądra jest badanie fizykalne, którego odpowiednim uzupełnieniem jest ultrasonografia. Dzięki badaniu USG mogą zostać wykryte bardzo małe zmiany znajdujące się w mosznie i jądrze. W badaniu palpacyjnym moszny wyczuwa się zwykle twardy, niebolesny guz. Wykrycie niepokojącej zmiany powinno zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem urologiem. Szczegółowe rozpoznanie choroby nowotworowej opiera się najczęściej na badaniu histopatologicznym jądra usuniętego z dostępu pachwinowego. 

W celu oceny stopnia zaawansowania procesu chorobowego wykonuje się następujące badania:

Wykorzystanie badania pozytonowej tomografii emisyjnej PET stosuje się do oceny charakteru zmian przetrwałych po zastosowanym leczeniu. 

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Rak jądra – leczenie

Leczenie raka jąder odbywa się w sposób skojarzony, z wykorzystaniem metod chirurgicznych, chemioterapii oraz radioterapii. Wybór odpowiedniej terapii jest uzależniony od poziomu zaawansowania choroby, typu guza oraz innych czynników wykazanych w badaniu histopatologicznym usuniętego jądra. Chemioterapia raka jądra, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, powinna być prowadzona z intencją wyleczenia. Pierwszym etapem leczenia zarówno nasieniaków jak i nienasieniaków jest chirurgiczne usunięcia jądra zwane orchidektomią. Nasieniaki we wczesnych stopniach rozwoju leczy się uzupełniająco promieniowaniem. W przypadku zaawansowanej choroby nowotworowej stosowane są leki cytostatyczne lub leczenie w sposób skojarzony. 

Rak jądra – rokowania

Rak jądra jest nowotworem o dobrych rokowaniach pod warunkiem szybkiego i odpowiedniego wdrożenia leczenia. Ważną kwestią skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra na wczesnym etapie zaawansowania. Niestety zdarzają się sytuacje, że mężczyźni bagatelizują obecność guza lub nie przyznają się do jego obecności. Dlatego tak ważne jest dla zdrowia mężczyzn samobadanie jąder przynajmniej raz w miesiącu. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów