Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co może wywołać szczękościsk? Szczękościsk jako objaw choroby

2023-05-02 16:08
Model ludzkiej szczęki z zaciśniętymi zębami.

Szczękościsk jest sytuacją, w której dochodzi do częściowej lub całkowitej niemożności otwarcia jamy ustnej. Spowodowany jest przez nadmierny skurcz (lub nadmierne wzmożenie mięśniowe) mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, do którego należą mięśnie skrzydłowe, mięsień skroniowy i mięsień żwacz. Taka sytuacja utrudnia funkcjonowanie oraz często powoduje ból nie tylko w okolicy żuchwy, ale także po pewnym czasie może powodować bóle głowy i bóle w okolicy mięśni karku. Czym może być spowodowany szczękościsk oraz jak sobie z nim radzić?

Przyczyny występowania szczękościsku

Nadmiernie napięte mięśnie okolicy stawu skroniowo-żuchwowego mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród najczęściej występujących przyczyn szczękościsku wymienia się:

  • długotrwały stres;
  • zmiany zapalne w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego (infekcje, zapalenie mięśni/stawu);
  • zapalenie gardła;
  • powikłanie po usunięciu zębów trzonowych (szczególnie ósemek);
  • stan po urazie;
  • bruksizm – zaciskanie oraz zgrzytanie zębami zarówno w dzień jak i w nocy.

Szczękościsk może być również wynikiem schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, następstwem guzów nowotworowych lub objawem porażenia nerwów czy padaczki.

Szczękościsk po usunięciu ósemki

Szczękościsk po wyrwaniu zębów (najczęściej ósemek), spowodowany jest reakcją organizmu na usunięcie zęba. Po wyrwaniu np. ósemki dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni i utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe staje się swobodne otwarcie ust.

Szczękościsk na tle nerwowym 

Powstanie szczękościsku na tle nerwowym to dosyć częsta sytuacja, szczególnie w obecnych czasach. Nadmierny, długo trwający stres może prowadzić do występowania dolegliwości bólowych w okolicy żuchwy, co z czasem przeradza się w utrudnione otwieranie jamy ustnej, czyli szczękościsk. W takich sytuacjach oprócz zabiegów rozluźniających okolice mięśni i stawów (masaż, terapia manualna), ważne jest holistyczne podejście i zastosowanie ogólnych metod wyciszenia organizmu oraz walki ze stresem.

Szczękościsk w nocy 

Najczęściej szczękościsk w nocy występuje w towarzystwie zgrzytania zębami (bruksizm). Może być to spowodowane zarówno nadmiernym stresem, jak i wadami zgryzu.

Powtarzające się sytuacje zaciskania zębów skutkują wywieraniem na ich powierzchni ogromnych sił, powodujących uszkodzenie szkliwa oraz starcia zębów. Tak postępujące skutki prowadzą do jeszcze większego ścierania oraz pojawienia się bólu w okolicy stawu, głowy i szyi. Co więcej, ból może promieniować do ucha, dając mylący obraz podobny do zapalenia.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Leczenie szczękościsku

Świadomość złożoności problemu jest szczególnie ważna, gdyż dopiero po rozpoznaniu przyczyny możliwe jest włączenie odpowiedniego leczenia szczękościsku. W zależności od podejrzenia przyczyny problemu warto udać się do laryngologa, stomatologa lub lekarza rodzinnego.

Leczenie szczękościsku uzależnione jest od podstawowego problemu pacjenta i często wymaga rozszerzenia badań m.in. o diagnostykę obrazową (RTG lub rezonans magnetyczny).

Leczenie szczękościsku jest ważne, gdyż niezastosowanie go prowadzi do uszkodzenia zębów (pękające lub pokruszone szkliwo, starcie zębów). W takich przypadkach stosuje się szyny rozluźniające, które stosuje się na noc, aby ochronić zęby. Jeśli przyczyną są problemy nerwicowe, należy rozpocząć leczenie u psychoterapeuty.

Metody leczenia szczękościsku

Najczęstsza metodą walki ze szczękościskiem spowodowanym nadmiernym napięciem mięśni jest zastosowanie leków zwiotczających mięśnie oraz fizjoterapia. Mówiąc dokładniej, stosuje się fizjoterapeutyczne metody manualne, mające na celu rozluźnienie struktur wokół stawu skroniowo żuchwowego oraz mięśni karku czy mięśni podpotylicznych. Fizjoterapeuta ocenia napięcie mięśni w całym kompleksie głowa-szyja, a także inne napięcia w ciele, które mogą mieć wpływ na wzmożone napięcie mięśni w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych i objaw szczękościsku.

Istnieją również metody automasażu, które może zaproponować fizjoterapeuta podczas wizyty. To szczególnie ważne, aby umieć sobie pomóc w przypadku narastającego stresu i uczucia wzmożonego lub rosnącego napięcia w okolicy stawów.

Jeśli problem szczękościsku Cię dotyczy, umów się na wizytę do specjalisty. Wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością korzystając ze strony LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Piwowar, B., Trybulec, B., Barłowska-Trybulec, M., i inni (2020). Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjentki z bruksizmem - studium przypadku. Physiotherapy Review, tom XXIV, nr 2.
  2. Saczuk, K., Wilmont, P., Pawlak, Ł., Łukomska-Szymańska, M. (2018). Bruksizm – etiologia i diagnostyka – przegląd piśmiennictwa. Protetyka stomatologiczna, 4.
  3. Kurzyna, A. (2017). Szczękościsk. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/76141,szczekoscisk. (Dostęp: 03.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów