- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
O czym świadczy żółty nalot na języku? Jak leczyć żółty język?
Pojawienie się żółtego nalotu na języku niejednokrotnie budzi niepokój osoby, u której występuje. W większości przypadków nalot ten nie stanowi jednak sygnału do niepokoju. O czym więc może świadczyć żółty nalot na języku? W jaki sposób zapobiegać jego powstawaniu oraz jak radzić sobie z usunięciem żółtego nalotu na języku?
Skąd bierze się żółty nalot na języku?
Nalot na języku może mieć różną barwę. Dosyć często pojawia się żółty nalot na języku, mogący świadczyć o:
- nieprawidłowej higienie jamy ustnej,
- spożywanych produktach i przyprawach (np. kurkuma czy curry);
- szkodliwych nawykach (np. picie dużej ilości kawy lub nałogowe palenie papierosów);
- stosowaniu niektórych leków (np. antybiotyków);
- chorobach przewlekłych (np. choroba Leśniowskiego-Crohna);
- przeziębieniu.
Żółty nalot na języku po antybiotyku
Zalecana antybiotykoterapia, nawet taka stosowana zgodnie z zaleceniami, może skutkować wystąpieniem żółtego nalotu na języku. Nie jest to groźny objaw, lecz bywa uciążliwy dla pacjentów z uwagi na walory estetyczne. Zwiększone ryzyko żółtego nalotu na języku po antybiotyku ma miejsce, w przypadku gdy chory nie spożywa odpowiedniej ilości płynów. Błona śluzowa jest wywczas przesuszona i łatwiej o dokładanie się żółtego nalotu na języku.
Higiena a żółty nalot na języku
Prawidłowa higiena jamy ustnej, na którą składa się regularne i dokładne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz dbanie o świeży oddech i nawilżenie śluzówek jamy ustnej, ma istotny wpływ na zapobieganie powstawania nalotu na języku. Przy próchnicy oraz przesuszonych śluzówkach częściej pojawia się żółty nalot na języku.
Z uwagi na szybsze przesuszanie się śluzówek i zwiększone zapotrzebowanie na płyny, kobietom doskwiera czasem żółty nalot na języku w ciąży.
Umów termin konsultacji u lekarza rodzinnego
Co oznacza żółty nalot na języku u dziecka?
Pojawienie się żółtego nalotu na języku może mieć związek ze zwiększonym namnażaniem bakterii lub drożdżaków w obrębie jamy ustnej. Może być więc początkiem infekcji - jeśli oprócz żółtego nalotu na języku pojawiają się inne niepokojące objawy (np. gorączka, kaszel, katar), warto skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Zdarza się jednak, że żółty nalot na języku u dziecka nie wiąże się ze stanem chorobowym. Może być wynikiem spożytego posiłku barwiącego język czy konsekwencją farmakoterapii. Żółty nalot warto spróbować usunąć mechanicznie w warunkach domowych za pomocą specjalnych szczoteczek (lub zwykłej szczoteczki do zębów z funkcją czyszczenia języka).
Przeziębienie a żółty nalot na języku
Żółty nalot na języku bywa objawem tzw. włochatego języka. Objaw ten rozwija się w sytuacji, gdy zaburzone jest złuszczanie brodawek nitkowatych obecnych na języku. Całemu procesowi towarzyszy także obecność szybko namnażających się drożdżaków lub bakterii na powierzchni języka. W efekcie tych procesów tworzy się żółtawy barwnik, widoczny jako nalot na języku.
W zdecydowanej większości przypadków żółty nalot na języku nie jest powodem do niepokoju. Aby zadbać o poprawę stanu błony śluzowej jamy ustnej, a tym samym także wygląd języka, należy:
- spożywać odpowiednią ilość wody w ciągu doby;
- dbać o właściwą higienę jamy ustnej;
- zadbać o zmianę diety, jeśli obecna jest niezdrowa lub barwiąca język.
Pomoc w walce z nalotem na języku mogą przynieść również płukanki, m.in, zastosowanie rozcieńczonej wody utlenionej.
Jeśli żółty nalot na języku występuje łącznie z objawami infekcji, należy zgłosić się na wizytę do lekarza rodzinnego lub internisty. Zastosowanie prawidłowego leczenia choroby pozwoli pozbyć się również nieestetycznego żółtego nalotu na języku.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Biały a żółty nalot na języku
Oprócz żółtego nalotu na języku, którego potencjalne przyczyny zostały opisane wyżej, pojawiający się nalot może mieć także inną barwę. Zdarza się, że u pacjentów występuje biały nalot na języku. Może on świadczyć o nadmiernym złuszczaniu brodawek nitkowatych obecnych na języku oraz być wynikiem nasilonego procesu rogowacenia.
Bibliografia:
- Jamruszkiewicz K. (2014). O czym świadczy żółty nalot na języku u niemowlaka? Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/109680,o-czym-swiadczy-zolty-nalot-na-jezyku-u-niemowlaka. (Dostęp: 04.2023).
- Kuchar E. (2012). Żółty język w czasie przeziębienia. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/73512,zolty-jezyk-w-czasie-przeziebienia. (Dostęp: 04.2023).
- Kuchar E. (2013). Biały nalot na języku. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/85163,bialy-nalot-na-jezyku. (Dostęp: 04.2023).
- Ślebioda Z., Szponar E., Linke, K. (2011). Zmiany patologiczne na błonie śluzowej jamy ustnej w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna – opis dwóch przypadków. Przegląd Gastroenterologiczny, 6 (5), s. 334–337.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.