Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Hipotonia (niedociśnienie tętnicze) - czy wymaga leczenia?

Zjawisko, w którym płynąca krew wywiera siłę nacisku na ściany tętnic nazywamy ciśnieniem. Dzięki niemu krew pompowana jest przez serce do wszystkich komórek w naszym ciele, zapewniając im odpowiednią ilość tlenu. W medycynie wyróżniamy dwie nieprawidłowości ciśnienia krwi - hipertensję oraz hipotonię. Czym jest hipotonia oraz jak się ją leczy?

Młoda kobieta używa ciśnieniomierza, dokucza jej hipotonia.

Czym jest hipotonia i jak się objawia?

Hipotonia jest to niedociśnienie tętnicze, w przeciwieństwie do nadciśnienia tętniczego ciężej jest określić granicę, w której można sprecyzować rozpoczynającą się chorobę. Lekarze uznają, że hipotonia rozpoczyna się, kiedy ciśnienie skurczowe wynosi poniżej 90 mmHg oraz rozkurczowe poniżej 60 mmHg. Jest to wartość ruchoma, ponieważ u osób młodych chorobę tą uznaje się w niższych wartościach niż np. u osób starszych, którzy borykają się z chorobami współistniejącymi (m.in. miażdżycą).

Umów termin wizyty u kardiologa

Objawy i przyczyny hipotonii

Objawami niskiego ciśnienia mogą być: 

  • zawroty głowy
  • szybkie i nadmierne męczenie się; 
  • uczucie ochłodzonych kończyn.

Schorzenie to można podzielić na hipotonię ortostatyczna, samoistną oraz wtórną. W przypadku hipotonii samoistnej nie wyróżnia się żadnych przyczyn wywołujących ten rodzaj schorzenia. Niedociśnienie wtórne to objaw współistniejący z inną jednostką chorobową i wynikający z jej obecności.

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna zauważalna jest w momencie, kiedy pacjentowi nagle spada ciśnienie, skurczowe o co najmniej 20 mmHg i rozkurczowe o co najmniej 10 mmHg, szczególnie podczas szybkich zmian pozycji. Ma to miejsce głównie w przypadku szybkiego przejścia z pozycji leżącej do stojącej. Hipotonia ortostatyczna może występować nawet u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, powodując częste omdlenia. Ten rodzaj niedociśnienia zauważa się u osób starszych, pacjentów z chorobami układu krążenia, a także u osób cierpiących na cukrzycę typu I i II.

Czym jest hipotonia mięśniowa?

Hipotonia mięśniowa jest to obniżenie napięcia mięśniowego, przez które badany nie jest zdolny do utrzymania kontroli swojej postawy, a także ruchu przeciw sile grawitacji - mięśnie stają się luźne i słabe. 

Powodem hipotonii mięśniowej mogą być np.:

W przypadku dzieci schorzenie to powoduje opóźnienie w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju, a nawet problemy z mówieniem. Osoby z występującą hipotonią mięśniową powinny być objęte kontrolą ze strony fizjoterapeuty, który podczas pracy z pacjentem podejmuje różne formy terapii (masaże, ćwiczenia wzmacniające) mające na celu normalizację napięcia mięśniowego. W niektórych przypadkach potrzebna będzie terapia farmakologiczna.

Czy niskie ciśnienie należy leczyć?

Wiele naukowców uważa, że występowanie hipotonii nie niesie za sobą tyle negatywnych skutków, co nadciśnienie tętnicze. Osoby, które zauważają u siebie niskie ciśnienie, a także czują się osłabione czy zmęczone, powinny udać się do kardiologa, lekarza rodzinnego lub internisty. Warto również zasięgnąć porady u psychologa bądź psychiatry, który wykona badania pod kątem występowania zaburzeń psychicznych lub depresji. Niezwykle istotne jest, aby nie bagatelizować objawów i przyczyn hipotonii oraz rozpocząć stosowne leczenie.

Podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku hipotonii i związanych z nią objawami jest niezwykle ważne, dlatego warto zasięgnąć konsultacji z odpowiednim lekarzem. Na wizytę możesz się umówić nawet teraz, nie wychodząc z domu, korzystając z witryny LekarzeBezKolejki.pl.

Styl życia a hipotonia

Konsultację lekarską należy odbyć zarówno w przypadku nawracających niskich ciśnień, jak i przy hipotonii ortostatycznej lub mięśniowej. O ile, szczególnie u młodych osób, niskie wartości ciśnienia tętniczego krwi nie zawsze będą wskazaniem do podjęcia farmakoterapii, to w przypadku hipotonii ortostatycznej czy mięśniowej stosowanie leków jest niezwykle ważne. 

W zależności od przyczyn i nasilenia choroby leczenie będzie się różnić. W niektórych przypadkach jedynie zmiana trybu życia, zastosowanie zdrowej diety czy też regularnej aktywności fizycznej wystarczy, aby znakomicie wpłynąć na kontrolę ciśnienia krwi. 

Chorzy z objawami hipotonii powinni pamiętać o regularnych badaniach ciśnienia tętniczego krwi, domowej samokontroli oraz konsultacjach z lekarzem, również w momencie występowania wahań nastroju. Nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów.

Bibliografia:

  1. Głuszek, J., Kosicka, T. (2012). Przewlekłe niedociśnienie - leczyć czy nie leczyć. Kardiologia po Dyplomie, 11(12), s. 30-35.
  2. Banach, M. (2004). Aktualny stan wiedzy na temat hipotonii. Medycyna Rodzinna, nr 6, s. 246-250.
  3. Januszewicz, W., Sznajderman, M. (2004). Niskie ciśnienie krwi – norma czy choroba? Choroby serca i Naczyń, nr 1, s. 81-89.
  4. Olchowik, B., Sendowski, K., Śmigielska-Kuzia, J., i inni (2012). Neurofizjologiczne podłoże hipotonii mięśniowej w zespole Downa. Neurologia Dziecięca, Vol. 21, nr 43, s. 65-69.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów