Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Objawy nadciśnienia – czy można je rozpoznać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby krążenia są główną przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Najwcześniej występującym schorzeniem z tej grupy jest nadciśnienie tętnicze, na które w Polsce może chorować nawet co trzecia dorosła osoba. Mając to na uwadze, warto mieć wiedzę na temat objawów nadciśnienia oraz profilaktyki tej choroby.

Ciśnieniomierz wyraźnie pokazuje nadciśnienie tętnicze. Jakie są inne objawy nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze krwi – choroba XXI wieku

Nadciśnienie tętnicze krwi (łac. hypertonia arterialis) jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. U większości osób cierpiących na tę przypadłość (ponad 90% chorych) występuje nadciśnienie pierwotne (idiopatyczne), którego przyczyną są czynniki genetyczne i środowiskowe. Nie da się go wyleczyć – terapia trwa przez całe życia. Część pacjentów zmaga się z wtórnym nadciśnieniem tętniczym, które jest konsekwencją choroby lub przyjmowanych leków – wyeliminowanie tych czynników przywraca wartości ciśnienia do normy.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, nadciśnienie stwierdza się, gdy średnie wartości z co najmniej dwóch pomiarów ciśnienia są równe lub wyższe niż 140 mm Hg (STC) i 90 mm Hg (RTC). Nadal pokutuje myślenie, że nadciśnienie to problem głównie ludzi starszych. Tymczasem chorują coraz młodsi pacjenci, którzy często nie zdają sobie sprawy z czyhających zagrożeń.

Umów się do kardiologa

Objawy nadciśnienia – co powinno obudzić naszą czujność?

Wielu pacjentów żyje w błogiej nieświadomości, ponieważ nadciśnienie tętnicze może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać niespecyficzne symptomy. Bóle i zawroty głowy, kłopoty z zasypianiem, nadmierna potliwość, czy nagłe uderzenia gorąca często brane są za objawy przemęczenia lub innych niegroźnych dolegliwości. Tymczasem wysokie wartości ciśnienia stopniowo uszkadzają ściany naczyń krwionośnych oraz narządy wewnętrzne.

Wraz z rozwojem choroby wystąpić mogą kolejne dolegliwości, które powinny skłonić nas do wykonania pomiaru ciśnienia:

  • zawroty głowy, którym towarzyszą szumy uszne i mroczki przed oczami;
  • bolesny ucisk z tyłu głowy, występujący w części potylicznej;
  • nawracające problemy z zasypianiem, wybudzanie się;
  • uczucie kołatania serca, bóle w klatce piersiowej;
  • zaburzenia widzenia;
  • kłopoty z koncentracją i większa nerwowość;
  • uderzenia gorąca wraz z widocznym zaczerwienieniem skóry twarzy lub dekoltu;
  • powtarzające się krwawienia z nosa o nieznanej przyczynie;
  • ogólne osłabienie organizmu i większa męczliwość.

Ignorowanie jakichkolwiek niepokojących objawów opóźnia diagnozę i zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań nadciśnienia w przyszłości. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego.

Pomiary ciśnienia tętniczego

Kardiolodzy zalecają, aby kontrolować wartości ciśnienia tętniczego przynajmniej raz w roku, jednak wskazane jest, by robić to częściej, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi: 120 mm Hg (ciśnienie skurczowe) i 80 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe).

Warto też znać pozostałe normy zatwierdzone przez PTNT:

  • Ciśnienie prawidłowe: 120 - 129 mm Hg / 80 - 84 mm Hg
  • Ciśnienie wysokie prawidłowe: 130 - 139 mm Hg / 85 - 89 mm Hg
  • Nadciśnienie tętnicze 1. stopnia: 140 - 159 mm Hg / 90 - 99 mm Hg
  • Nadciśnienie tętnicze 2. stopnia: 160 - 179 mm Hg / 100 - 109 mm Hg
  • Nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: ≥ 180 mm Hg / ≥ 110 mm Hg

Do domowych pomiarów ciśnienia sprawdzi się automatyczny ciśnieniomierz naramienny, który jest łatwy w obsłudze.

Nadciśnienie a profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby zawczasu mu zapobiegać. Modyfikacja stylu życia i sposoby odżywiania może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Praktyka pokazuje, że dla wielu osób zmiany te stanowią problem, gdyż stoją w sprzeczności z dotychczasowym podejściem do aktywności i żywienia. Warto się jednak przemóc, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

  • Prawidłowe odżywianie – ciśnienie tętnicze w dużym stopniu zależne jest od naszej diety, dlatego należy ją zmodyfikować. Kardiolodzy zalecają tzw. dietę DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), która zalecana jest zarówno chorym na nadciśnienie, jak i również osobom dbającym o profilaktykę. Głównym jej założeniem jest ograniczenie spożycia sodu i tłuszczów nasyconych na korzyść warzyw i owoców, chudych mięs i ryb, niskotłuszczowego nabiału oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Można również sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty zawierające magnez i potas, które wspomagają pracę serca. W stanach łagodnego nadciśnienia tętniczego można zastosować wyciąg z jemioły.
  • Aktywność fizyczna i redukcja masy ciała – sport idzie w parze z prawidłową masą ciała. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z dobrze zbilansowanym jadłospisem to jedyna droga do redukcji wagi, w tym wyjątkowo niebezpiecznej otyłości brzusznej, która jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo sport pomaga unormować ciśnienie. Warto pamiętać, aby się nie przetrenowywać i dbać o odpoczynek oraz odpowiednie dawki snu.
  • Rezygnacja z alkoholu i tytoniu – palenie papierosów uznawane jest za główny czynnik rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych. Nałóg ten powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Podobnie jest z alkoholem, dlatego z używek tych najlepiej całkowicie rezygnować.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów