Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać i jak dobrać odpowiedni rozmiar dla siebie? Wady i zalety kubeczków menstruacyjnych

2023-04-22 17:13
Kobieta trzyma w jednej dłoni tampon, a w drugiej kubeczek menstruacyjny.

Kubeczki menstruacyjne wypierają obecnie popularne podpaski czy tampony. Wśród kobiet znajduje się wiele zwolenniczek ich stosowania, jednak nie brakuje także pań, które wolą pozostać przy zastosowaniu jednorazowych środków higienicznych podczas miesiączki. W jaki sposób prawidłowo korzystać z kubeczka menstruacyjnego? Jakie są wady i zalety tego typu produktu?

Kubeczek menstruacyjny - co to takiego?

Kubeczek menstruacyjny służy wielu kobietom podczas comiesięcznych krwawień. Stanowi ciekawą i dla wielu kobiet znacznie wygodniejszą alternatywę podpasek czy tamponów. Jednorazowy koszt zakupu kubeczka  jest wyższy niż jednorazowych środków higienicznych, lecz jest on przeznaczony do wielorazowego użytku. Materiał, z którego wykonane są dobrej jakości kubeczki menstruacyjne to silikon medyczny, niereagujący pod wpływem kontaktu z wydzielinami organizmu człowieka czy w wysokiej temperaturze.

Po kubeczki menstruacyjne mogą sięgać kobiety w każdym wieku, a także zarówno osoby rodzące, jak i do tej pory nierodzące.

Umów termin wizyty u ginekologa

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Aby prawidłowo korzystać z kubeczka menstruacyjnego, należy zadbać o jego odpowiedni rozmiar oraz dbać o higienę podczas jego użytkowania. Nie należy zapominać, aby kilkukrotnie w ciągu doby opróżniać kubeczek. Częstość opróżniania kubeczka będzie uzależniona od obfitości krwawień miesiączkowych. Przed kolejną aplikacją należy delikatnie przemyć kubeczek ciepłą wodą i mydłem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu użytkowania kubeczka menstruacyjnego lub w celu upewnienia się, iż dana pacjentka może korzystać z tego typu produktu, należy skonsultować się z ginekologiem.

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Rozmiar kubeczka menstruacyjnego

Jeśli chcemy zacząć stosować kubeczek menstruacyjny, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. W uproszczeniu, dla kobiet nierodzących zalecane są kubeczki w rozmiarze S, natomiast dla tych, które rodziły rozmiary L itp. Może się jednak zdarzyć, iż nieródki będą czuły się bardziej komfortowo nosząc kubeczek w rozmiarze M lub XS. W celu dobrania właściwego rozmiaru warto zapoznać się ze szczegółowym opisem poszczególnych rozmiarów na stronie konkretnego producenta.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Po pierwsze, przed pierwszym użyciem nowo zakupionego kubeczka menstruacyjnego należy go dokładnie wysterylizować. W tym celu kubeczek należy zanurzyć we wrzącej wodzie na okres 5 minut. Sterylizację każdorazowo należy powtarzać przed pierwszym użyciem kubeczka w danym cyklu menstruacyjnym oraz po jego zakończeniu. 

Zakładanie kubeczka menstruacyjnego nie jest skomplikowaną czynnością, jednak warto znać zasady postępowania podczas jego aplikacji. Uproszczona instrukcja założenia kubeczka menstruacyjnego przedstawia się następująco:

  1. Umyj ręce. Jeśli kubeczek zostanie w danym cyklu użyty po raz pierwszy - zadbać o jego sterylizację.
  2. Złóż kubeczek za pomocą palców ręki w literę C lub S, albo ściśnij jego brzegi w taki sposób, by zagłębił się on nieco do środka, zmniejszając średnicę. Technikę należy dobrać do swoich indywidualnych preferencji.
  3. Złożony kubeczek włóż następnie sprawnym ruchem do pochwy. Aby ułatwić sobie aplikację warto kucnąć lub usiąść.
  4. Sprawdź, czy kubeczek rozłożył się i dotyka ścian pochwy. 

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

W celu wyjęcia zaaplikowanego do pochwy kubeczka menstruacyjnego, należy delikatnie ścisnąć dół kubeczka lub uchylić jego ściankę od ściany pochwy. Następnie kubeczek wyciąga się poprzez pociągnięcie w dół - warto wykonywać tę czynność delikatnie, aby nie wylać zawartości kubeczka. Dokładna instrukcja wyciągania konkretnego modelu kubeczka menstruacyjnego będzie dołączona do opakowania - warto zapoznać się z nią przed rozpoczęciem stosowania.

Kubeczek menstruacyjny - wady i zalety

Bez wątpienia okres comiesięcznych krwawień jest niekomfortowym czasem dla kobiety. Z tego powodu powinna ona dobrać metodę radzenia sobie z nimi (tampony, podpaski czy kubeczek menstruacyjny) według własnych potrzeb i preferencji. 

Wśród zalet kubeczka menstruacyjnego warto wymienić brak konieczności pamiętania o noszeniu ze sobą zapasowych podpasek czy tamponów. Dodatkowo, przy długotrwałym stosowaniu kubeczka, pozwala on na realną oszczędność pieniędzy w porównaniu z zakupami jednorazowych środków higienicznych.  

Wadą kubeczka menstruacyjnego może być natomiast jednorazowy wysoki koszt zakupu tego rodzaju produktu. Na niekorzyść kubeczka może wpływać także fakt, iż u niektórych kobiet uczucie obecności kubeczka w pochwie może wzbudzać dyskomfort

Bibliografia:

  1. Stanek-Misiąg E. (2021). Kubeczek menstruacyjny. Jaki wybrać, jak zakładać i wyjmować, jak często opróżniać. Rozmowa z lek. Ewa Kwiatkowska-Panek. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/wywiady/281955,kubeczek-menstruacyjny-jaki-wybrac-jak-zakladac-i-wyjmowac-jak-czesto-oprozniac. (Dostęp: 03.2023).
  2. Kubeczek menstruacyjny, jak go włożyć i używać na trzy sposoby. Dostępne na: https://kubeczek-menstruacyjny.pl/kubeczek-menstruacyjny-jak-wlozyc-uzywac-3-sposoby-uzycia. (Dostęp: 03.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów