- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Najczęstsze choroby skóry. Rodzaje, rozpoznanie, metody leczenia
Choroby skóry, czyli dermatozy, są bardzo zróżnicowaną i wieloczynnikową grupą schorzeń. Leczenie najczęściej polega na skojarzeniu odpowiedniej pielęgnacji i farmakoterapii oraz dopasowaniu ich indywidualnie do pacjenta. Jakie są najczęstsze choroby skóry i ich objawy? Do jakiego lekarza zgłosić się z problemami skórnymi?
Choroby skóry - rodzaje
Choroby skóry klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na przyczynę występowania. Wyróżnić można dermatozy:
- wirusowe (np. opryszczka);
- grzybicze (np. grzybica paznokci);
- bakteryjne (np. czyrak);
- pasożytnicze (np. świerzb);
- alergiczne (np. AZS);
- autoimmunologiczne (np. choroba Duhringa);
- związane z zaburzeniami hormonalnymi (np. trądzik);
- nowotworowe skóry (np. czerniak).
Choroby skóry mogą dotyczyć:
- naskórka - najczęstsza lokalizacja chorób skóry;
- skóry właściwej;
- tkanki podskórnej;
- przydatków skóry (włosy, paznokcie);
- gruczołów łojowych i potowych (ich dysfunkcja powoduje zmiany skórne).
Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego
Choroby skóry - rozpoznanie
Rozpoznaniem, diagnostyką i leczeniem chorób skóry zajmuje się lekarz dermatolog. Po obejrzeniu zmian na skórze ustala przyczynę objawów i zaleca odpowiednie postępowanie. Często w celu postawienia odpowiedniej diagnozy wykonuje się dodatkowe badania m.in. hormonalne. Pozwala to dobrać bardziej zindywidualizowaną terapię dla danego pacjenta.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Choroby skóry - metody leczenia
Leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię w postaci preparatów do stosowania miejscowego i ogólnego (m.in. glikokortykosteroidy, antybiotyki, leki antyhistaminowe i przeciwgrzybicze), a jej uzupełnieniem jest pielęgnacja skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami. W niektórych dermatozach pomocne mogą być dodatkowo zabiegi kosmetologiczne.
Najczęstsze choroby skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS)
Atopowe zapalenie skóry (AZS) rozwija się najczęściej u dzieci, choć może dotyczyć także osób dorosłych. Choroba ta związana jest z nieprawidłową pracą układu immunologicznego. Do objawów AZS należy nadmierne przesuszenie, zaczerwienienie i suchość skóry. Choroba charakteryzuje się okresami zaostrzenia i remisji. Leczenie zaostrzeń AZS polega na stosowaniu preparatów sterydowych i immunosupresyjnych, aż do uzyskania okresu remisji. Konieczne jest unikanie potencjalnych alergenów i pielęgnacja dermokosmetykami zawierającymi emolienty. Są to substancje nawilżające i chroniące uszkodzoną barierę skóry.
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci jest powszechnym problemem, spowodowanym przez dermatofity, grzyby pleśniowe oraz drożdżaki. Sprzyja jej nadmierna potliwość, obniżona odporność oraz częste wizyty w miejscach takich jak sauny lub baseny. Objawem grzybicy paznokci są zmiany w obrębie płytki, np. nadmierna kruchość, przebarwienia i pofałdowanie jej powierzchni. Leczenie grzybicy paznokci obejmuje głównie preparaty przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym (lakiery). W przypadku zaawansowanej choroby lub jej nawrotów, konieczne może okazać się leczenie ogólne.
Trądzik pospolity
Trądzik pospolity jest chorobą łojotokową i występuje przede wszystkim u młodych osób w okresie dojrzewania. Jest to związane z dużymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi u nastolatków. Objawy trądziku to nadmierna produkcja sebum oraz obecność zaskórników, ropnych zmian i krost na twarzy. Leczenie trądziku uzależnione jest od nasilenia objawów. Stosowane są preparaty o działaniu keratolitycznym, przeciwzapalnym i normalizującym łojotok. W obrębie skóry trądzikowej łatwo o nadkażenia bakteryjne, dlatego nieraz konieczna jest antybiotykoterapia. Warto także skonsultować się z kosmetologiem i dobrać odpowiednią pielęgnację za pomocą dermokosmetyków.
Choroby skóry głowy
Najczęściej występującą chorobą skóry głowy jest łupież, a jej najbardziej charakterystyczną odmianą jest łupież suchy. Zaobserwować można białe, opadające płatki, które są łuszczącą się skórą głowy. Leczenie łupieżu przeprowadza się najczęściej miejscowo z wykorzystaniem odpowiednich preparatów przeciwłupieżowych. Do innych, często występujących chorób skóry głowy, zalicza się:
- łojotokowe zapalenie skóry głowy;
- łysienie plackowate;
- łuszczycę skóry głowy;
- grzybica skóry głowy.
Bibliografia
- Welt K, Hinrichs R, Weiss JM, Burgdorf W, Krieg T, Scharffetter-Kochanek K.(2009). Skin Diseases in Europe. Wound healing. Eur J Dermatol, Jul-Aug;19(4):413-6.
- Śpiewak R. (2012). Częstość występowania chorób skóry w losowej grupie dorosłych Polaków. Estetol Med Kosmetol, 2(2), 50-3.
- Bednarek M., & Musiał C. (2019). Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego–choroby skóry głowy. Kosmetologia Estetyczna, 8(3), 393-396.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.