Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Najczęstsze choroby skóry. Rodzaje, rozpoznanie, metody leczenia

2023-05-23 17:51
Dziewczyna spogląda na swoje odbicie w lustrze. Skóra jest zaatakowana trądzikiem.

Choroby skóry, czyli dermatozy, są bardzo zróżnicowaną i wieloczynnikową grupą schorzeń. Leczenie najczęściej polega na skojarzeniu odpowiedniej pielęgnacji i farmakoterapii oraz dopasowaniu ich indywidualnie do pacjenta. Jakie są najczęstsze choroby skóry i ich objawy? Do jakiego lekarza zgłosić się z problemami skórnymi?

Choroby skóry - rodzaje

Choroby skóry klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na przyczynę występowania. Wyróżnić można dermatozy:

  • wirusowe (np. opryszczka);
  • grzybicze (np. grzybica paznokci);
  • bakteryjne (np. czyrak);
  • pasożytnicze (np. świerzb);
  • alergiczne (np. AZS);
  • autoimmunologiczne (np. choroba Duhringa);
  • związane z zaburzeniami hormonalnymi (np. trądzik);
  • nowotworowe skóry (np. czerniak).

Choroby skóry mogą dotyczyć:

  • naskórka - najczęstsza lokalizacja chorób skóry;
  • skóry właściwej;
  • tkanki podskórnej;
  • przydatków skóry (włosy, paznokcie);
  • gruczołów łojowych i potowych (ich dysfunkcja powoduje zmiany skórne).

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Choroby skóry - rozpoznanie

Rozpoznaniem, diagnostyką i leczeniem chorób skóry zajmuje się lekarz dermatolog. Po obejrzeniu zmian na skórze ustala przyczynę objawów i zaleca odpowiednie postępowanie. Często w celu postawienia odpowiedniej diagnozy wykonuje się dodatkowe badania m.in. hormonalne. Pozwala to dobrać bardziej zindywidualizowaną terapię dla danego pacjenta.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Choroby skóry - metody leczenia

Leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię w postaci preparatów do stosowania miejscowego i ogólnego (m.in. glikokortykosteroidy, antybiotyki, leki antyhistaminowe i przeciwgrzybicze), a jej uzupełnieniem jest pielęgnacja skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami. W niektórych dermatozach pomocne mogą być dodatkowo zabiegi kosmetologiczne.

Najczęstsze choroby skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) rozwija się najczęściej u dzieci, choć może dotyczyć także osób dorosłych. Choroba ta związana jest z nieprawidłową pracą układu immunologicznego. Do objawów AZS należy nadmierne przesuszenie, zaczerwienienie i suchość skóry. Choroba charakteryzuje się okresami zaostrzenia i remisji. Leczenie zaostrzeń AZS polega na stosowaniu preparatów sterydowych i immunosupresyjnych, aż do uzyskania okresu remisji. Konieczne jest unikanie potencjalnych alergenów i pielęgnacja dermokosmetykami zawierającymi emolienty. Są to substancje nawilżające i chroniące uszkodzoną barierę skóry.

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci jest powszechnym problemem, spowodowanym przez dermatofity, grzyby pleśniowe oraz drożdżaki. Sprzyja jej nadmierna potliwość, obniżona odporność oraz częste wizyty w miejscach takich jak sauny lub baseny. Objawem grzybicy paznokci są zmiany w obrębie płytki, np. nadmierna kruchość, przebarwienia i pofałdowanie jej powierzchni. Leczenie grzybicy paznokci obejmuje głównie preparaty przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym (lakiery). W przypadku zaawansowanej choroby lub jej nawrotów, konieczne może okazać się leczenie ogólne.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity jest chorobą łojotokową i występuje przede wszystkim u młodych osób w okresie dojrzewania. Jest to związane z dużymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi u nastolatków. Objawy trądziku to nadmierna produkcja sebum oraz obecność zaskórników, ropnych zmian i krost na twarzy. Leczenie trądziku uzależnione jest od nasilenia objawów. Stosowane są preparaty o działaniu keratolitycznym, przeciwzapalnym i normalizującym łojotok. W obrębie skóry trądzikowej łatwo o nadkażenia bakteryjne, dlatego nieraz konieczna jest antybiotykoterapia. Warto także skonsultować się z kosmetologiem i dobrać odpowiednią pielęgnację za pomocą dermokosmetyków.

Choroby skóry głowy

Najczęściej występującą chorobą skóry głowy jest łupież, a jej najbardziej charakterystyczną odmianą jest łupież suchy. Zaobserwować można białe, opadające płatki, które są łuszczącą się skórą głowy. Leczenie łupieżu przeprowadza się najczęściej miejscowo z wykorzystaniem odpowiednich preparatów przeciwłupieżowych. Do innych, często występujących chorób skóry głowy, zalicza się:

Bibliografia

  1. Welt K, Hinrichs R, Weiss JM, Burgdorf W, Krieg T, Scharffetter-Kochanek K.(2009). Skin Diseases in Europe. Wound healing. Eur J Dermatol, Jul-Aug;19(4):413-6.
  2. Śpiewak R. (2012). Częstość występowania chorób skóry w losowej grupie dorosłych Polaków. Estetol Med Kosmetol, 2(2), 50-3.
  3. Bednarek M., & Musiał C. (2019). Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego–choroby skóry głowy.  Kosmetologia Estetyczna, 8(3), 393-396.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów