- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak zapobiegać przebarwieniom skórnym? Jak pozbyć się tych już istniejących?
Przebarwienia skórne mogą przybierać różny wygląd i postać. Często są to nieestetyczne zmiany, których chcemy się pozbyć. Jak możemy to zrobić za pomocą domowych sposobów? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Przebarwienia skórne - jak powstają?
Kolor skóry jest uwarunkowany między innymi przez zawartość barwników, czyli melaniny, produkowanej przez komórki skóry zwane melanocytami. Na skutek nieprawidłowości i zaburzeń pracy melanocytów może dochodzić do powstania przebarwień skóry. Objawia się to plamami o ciemniejszym zabarwieniu niż skóra otaczająca. Wielkość tych zmian może być różna.
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Jakie są rodzaje przebarwień?
Ze względu na wielkość i sposób powstawania można wyróżnić kilka rodzajów przebarwień skóry.
Przebarwienia uogólnione - zazwyczaj są wynikiem chorób, takich jak:
- niewydolność lub nadczynność kory nadnerczy,
- nadczynność tarczycy,
- choroby wątroby i nerek,
- nowotwory,
- niedobory witamin,
- zaburzenia metaboliczne,
- stosowanie niektórych leków.
Tego typu przebarwienia skórne mogą pojawiać się na całym ciele, a także na błonach śluzowych. Taki objaw może być pierwszym symptomem rozwijającej się choroby.
Ostuda - jest to typ przebarwień zlokalizowany głównie na twarzy. Są to ciemnobrązowe plamy o nieregularnym brzegu. Główną przyczyną powstawania tego typu przebarwień skóry mogą być zmiany hormonalne.
Plamy typu kawa z mlekiem - przebarwienia te stwierdza się już w okresie dzieciństwa. Pojawiają się głównie na tułowiu. Pojedyncze zmiany tego typu nie są groźne, raczej stanowią defekt kosmetyczny. Liczne występowanie takich przebarwień skóry może jednak sugerować występowanie nerwiakowłókniakowatości.
Piegi - niewielkie przebarwienia skórne występujące głównie na twarzy, najczęściej u osób z jasną karnacją. Nasilają się w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce, a blakną w okresie zimowym. Jako przyczynę powstawania uważa się zwiększoną aktywność melanocytów.
Plamy soczewicowate - to plamy charakterystyczne głównie dla osób dorosłych, często narażonych na promieniowanie słoneczne. Zmiany te mają zazwyczaj barwę od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Licznie występujące mogą być objawem genetycznej choroby Peutza i Jeghersa.
Przebarwienia pozapalne - powstałe w wyniku lokalnego pobudzenia melanocytów do produkcji melaniny jako następstwo stanu zapalnego. Mogą być konsekwencją:
- trądziku,
- liszaja płaskiego,
- łuszczycy,
- kontaktowego zapalenia skóry,
- stosowania niektórych miejscowych i ogólnych leków,
- kontaktu skóry z substancjami drażniącymi.
Co zrobić w przypadku powstania przebarwień skóry?
W przypadku powstania niepokojących i nagłych przebarwień skóry należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa w celu określenia charakteru przebarwienia. Po przeprowadzonym wywiadzie i dokładnym badaniu, dermatolog zaproponuje odpowiednie leczenie.
Jeśli przebarwienia są delikatne, przyczyna ich powstania jest znana i nie rozwinęły się nagle, możemy zastosować kilka domowych sposobów na przebarwienia skórne.
Domowe sposoby na przebarwienia skórne.
W przypadku lekkich, mało widocznych przebarwień skóry świetnie sprawdzą się domowe sposoby na przebarwienia skóry. Stosowane regularnie przyniosą oczekiwany efekt.
Sok z cytryny
Najprostszym i skutecznym domowym sposobem na przebarwienia skóry jest sok z cytryny. Wystarczy kilka razy dziennie przetrzeć skórę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Cytryna, dzięki obecności kwasu cytrynowego, ma działanie złuszczające i rozjaśniające przebarwienia, świetnie sprawdzi się w tego typu zmianach. Jeśli nie mamy pod ręką cytryny, można również użyć do tego celu jabłka.
Maseczka ze świeżych ogórków
Maseczka z ogórków na twarz dobrze odżywi i nawilży skórę, stosowana regularnie zmniejsza przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowym. W celu wzmocnienia efektu można do takiej maseczki dodać kilka kropli soku z cytryny.
Maseczka z jogurtu naturalnego lub zsiadłego mleka
Dzięki obecności kwasu mlekowego w tych produktach, uzyskamy działanie delikatnie złuszczające i rozjaśniające przebarwienia. Taką maseczkę można wzbogacić dodatkiem miodu.
Jak leczyć przebarwienia skóry?
W przypadku przebarwień skóry, których nie jesteśmy w stanie usunąć domowymi sposobami, należy zastosować mocniejsze środki oparte na bazie kwasów złuszczających, takich jak glikolowy, azelainowy czy witaminy C w odpowiednim stężeniu. Produkty takie są dostępne w aptekach bez recepty w postaci kosmetyków lub leków.
Możemy również sięgnąć po pomoc dermatologa, który może zlecić nam stosowanie silniejszych środków dostępnych na receptę zawierających takie substancje jak pochodne retinoidów czy sterydy. W leczeniu przebarwień wykonuje się również zabiegi z użyciem lasera.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jak zapobiegać przebarwieniom skórny?
Większość przebarwień skóry powstaje na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz czynniki podrażniające skórę. Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień należy:
- unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
- stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi,
- zakładać ubranie zakrywające ciało w słoneczne dni,
- nawilżać skórę,
- regularnie wykonywać peelingi skóry - zarówno mechaniczne, jak i chemiczne.
Bibliografia:
- Cichniewicz, A. (2022). Zaburzenia barwnikowe - przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe. (Dostęp: 12.2022).
- Pustkowski, M., Nowicka, D. (2020). Zaburzenia barwnikowe – rozpoznanie i postępowanie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/225012,zaburzenia-barwnikowe-rozpoznanie-i-postepowanie. (Dostęp: 12.2022).
- Kapuścińska, A., Nowak, I. (2015). Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry. Postepy Hig Med Dosw; 69, s. 374-383.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.