Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Brodawczaki na szyi – co je wywołuje? Jak się pozbyć brodawczaków?

Brodawczaki są zmianami skórnymi pojawiającymi się na szyi, ale także na innych częściach ciała. Mimo, iż z reguły nie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, należy je regularnie kontrolować, a także w miarę konieczności usuwać. Co wywołuje rozwój brodawczaków na szyi? Jak skutecznie pozbyć się brodawczaków?

Mężczyzna drapie się po karku, dokuczają mu brodawczaki na szyi.

Czym są brodawczaki?

Brodawczaki są to twory powstałe w skutek rozrostu nabłonka. Za ich powstanie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV (ang. Human papillomavirus). Istnieje około 100 typów tego wirusa, dlatego brodawczaki mogą przyjmować różne kształty i barwy. Często występują sytuacje, gdzie człowiek jest nosicielem wirusa HPV, lecz nie występują u niego objawy chorobowe. Brodawczaki lokalizują się na ciele człowieka zarówno na narządach płciowych, jak i na skórze powodując zakażenia lokalne oraz bardziej uogólnione. Warunkami korzystnymi do rozwoju brodawczaka są:

  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • zwiększona potliwość;
  • otyłość. 

Do zakażenie może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Często do przekazania wirusa dochodzi podczas:

  • stosunków płciowych;
  • korzystania z miejsc publicznych bez odpowiedniego zabezpieczenia np. klapek ochronnych w prysznicach na siłowni lub basenie;
  • podczas porodu;
  • poprzez kontakt ze skórą osoby zakażonej.

Umów się do dermatologa

Jak pozbyć się brodawczaków na szyi?

Możliwości walki z brodawczakami jest wiele. Najlepiej jednak nie robić tego na własną rękę, lecz skonsultować się z lekarzem dermatologiem aby wybrać najlepszą metodę. Pierwszą istotną sprawą jest ocena zmiany dermatoskopem, celem określenia specyfiki brodawczaka. Kolejnym krokiem jest wybór najlepszego leczenia:

  • wycięcie chirurgiczne;
  • destrukcja tkanek niskimi temperaturami - krioterapia;
  • elektrokoagulacja;
  • usuwanie laserem CO2 z wykorzystaniem cięcia, a następnie odparowania zmiany skórnej;
  • stosowanie immunomodulatorów, sinekatechin, leków keratolitycznych oraz antyproliferacyjnych.

W medycynie ludowej do usuwania brodawczaków stosowany był glistnik jaskółcze ziele. Sok pozyskany z łodyg posiada związki, które często pozwalają pozbyć się uporczywego problemu.

Dlaczego warto pozbyć się brodawczaków na szyi?

Zmiany skórne jakimi są brodawczaki najlepiej usunąć, gdyż mogą przekształcić się w zmiany o charakterze nowotworowym. Jeśli są wystające można je łatwo urazić, czego skutkiem może być krwawienie oraz nadkażenie bakteryjne. Każdą taką zmianę należy przebadać u lekarza dermatologa. Dzięki skutecznej diagnostyce oraz podjęciu odpowiedniego sposobu leczenia możemy zapobiec powikłaniom jakie mogą wystąpić przy brodawczakach. Zabiegi usuwania brodawczaków są możliwe do wykonania zarówno przez lekarzy dermatologów jak również chirurgów. Im zmiana jest mniejsza tym ewentualne blizny będą mniej widoczne lub nie będzie ich wcale.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Jak można zapobiegać brodawczakom?

Coraz częstszą metodą zapobiegania rozwojowi brodawczaka szyi jak i innych części ciała jest stosowanie szczepienia przeciwko HPV. W miesiącach letnich zwróćmy szczególną uwagę na miejsca gdzie przebywa dużo osób np. baseny czy siłownia. Warto ubierać klapki podczas korzystania z prysznica oraz przemieszczania się po szatni. Pamiętajmy, aby nie używać ręczników, gąbek czy szczoteczek innych osób - miejmy zawsze swoje przybory do higieny osobistej.

Mimo, iż brodawczaki na szyi stanowią, głównie problem natury estetycznej – nie lekceważmy ich. Z takimi zmianami należy udać się do dermatologa, aby poddać je fachowej ocenie pod dermatoskopem. Jeśli lekarz zaleci ich usunięcie – nie zwlekajmy z tym. Im mniejsza zmiana tym zabieg oraz późniejsze gojenie się rany będzie przebiegać spokojniej. Brodawczaki są szeroko rozpowszechnionym problemem w społeczeństwie, dlatego zwróćmy uwagę aby korzystać z własnych przyborów higieny osobistej oraz używać klapek podczas kąpieli w prysznicach publicznych..

Bibliografia:

  1. Borzęcki A., Miturska R., Szponar-Bojda A., Raszewska-Famielec M. (2013). Brodawczak naskórkowy w profilaktyce dermatologicznej. Klinika i leczenie. Przegląd Dermatologiczny, 100, 96-101
  2. Broniarczyk J., Koczorowska M.M., Durzyńska J., Warowicka A., Goździcka-Józefiak A. (2010). Struktura i właściwości brodawczaka ludzkiego. Biotechnologia, 3 (90), 126 - 145
  3. Leszczyszyn-Pynka M. (2019). Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Artykuł dostępny na: https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/podrecznik/204631,zakazenie-wirusem-brodawczaka-ludzkiego

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Dermatologia

Więcej artykułów