Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Krosty na rękach – przyczyny, sposoby leczenia, zapobieganie

Skóra człowieka to jeden z elementów odporności nieswoistej, gdyż stanowi m.in. fizyczną obronę przed szkodliwymi czynnikami, obecnymi w środowisku zewnętrznym. Zmiany pojawiające się na jej powierzchni mogą wynikać z kontaktu bezpośredniego z nieprzyjaznym czynnikiem lub być objawem stanu patologicznego, obecnego w organizmie. Jedną ze zmian, która często występuje na rękach, są krosty. Co może być przyczyną ich wystąpienia? W jaki sposób leczyć i zapobiegać pojawieniu się krost na rękach?

Kobieta ma krosty na rękach, drapie swędząca skórę.

Przyczyny pojawienia się krost na rękach

Przyczyn wystąpienia krost na rękach może być bardzo wiele, dlatego często zidentyfikowanie czynnika wywołującego bywa bardzo trudne. Pojawienie się krost na rękach może być wynikiem m.in.:

  • alergii;
  • zakażenia skóry rąk;
  • zaburzenia rogowacenia skóry;
  • choroby związanej z innym układem, np. pokarmowym.

Alergia

Ukazanie się krostek na skórze kończyn górnych, w tym także na dłoniach, może wynikać m.in. z alergii pokarmowej lub skórnej. Jeśli za pojawienie się krostek na rękach odpowiedzialny jest konkretny kosmetyk lub artykuł chemii domowej, należy jak najszybciej zaprzestać jego stosowania. Jeśli objaw wynika natomiast ze spożywania konkretnego produktu spożywczego, można wykluczyć go z diety na jakiś czas i sprawdzić, czy eliminacja przyniosła oczekiwany rezultat, czyli czy objaw ustąpił. Jeśli jednak produkt ten stanowi ważny element codziennej diety, jak np. gluten, należy wykluczać go z jadłospisu tylko pod okiem specjalisty.

Należy pamiętać, że częstym alergenem wywołującym krosty na skórze może być także noszona biżuteria, mająca bezpośredni kontakt ze skórą.

Zakażenie

Za wywołanie  zmian skórnych o podłożu zakaźnym odpowiedzialne są bakterie, grzyby oraz pasożyty, dlatego przy podejrzeniu objawu pochodzenia infekcyjnego należy przeprowadzić szereg badań mikrobiologicznych. Dzięki nim możliwa będzie identyfikacja konkretnego patogenu. Krostom na rękach, które powstały wskutek zakażenia, towarzyszy zazwyczaj zaczerwienienie skóry, uczucie swędzenia, a czasem także ukazanie się ropnych pęcherzyków na powierzchni skóry.

Umów się do lekarza rodzinnego

Objawy towarzyszące pojawieniu się krost na rękach

Najczęściej obserwowanymi objawami towarzyszącymi krostom na rękach są zaczerwienienie skóry wokół zmian, świąd lub swędzenie. Niejednokrotnie krostki nie dają dodatkowych objawów, dlatego pacjenci często bagatelizują objaw lub go po prostu nie zauważają. Wystąpienie jakichkolwiek zmian skórnych warto skonsultować z dermatologiem, który oceni, czy zmiana kwalifikuje się do specjalistycznego leczenia. 

Czasami zdarza się, że zmiana skórna nie wynika bezpośrednio z problemów dermatologicznych, lecz jest konsekwencją zaburzenia w innych układach organizmu – można wówczas zasięgnąć porady u internisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który stwierdzi, w którym kierunku powinna zostać poprowadzona diagnostyka oraz skieruje pacjenta na odpowiednie badania.

Wizytę u wybranego specjalisty, bez konieczności wychodzenia z domu, możesz zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Sposoby leczenia krost na rękach

W celu właściwego leczenia krost na rękach należy zwrócić się o pomoc do specjalisty – dermatologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz ustali, czy konieczna jest farmakoterapia bądź zabiegi medyczne, czy wystarczy profesjonalna pielęgnacja przeprowadzona w gabinecie kosmetologicznym i zmiana niektórych nawyków pielęgnacyjnych lub żywieniowych pacjenta. 

Metoda leczenia wynika bezpośrednio z czynnika wywołującego zmiany skórne. W przypadku alergii zaleca się unikanie alergenu oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych. Zakażenia, w zależności od czynnika etiologicznego, leczy się natomiast m.in. antybiotykami bądź lekami przeciwgrzybiczymi.

Krosty na rękach – zapobieganie

Aby uchronić się przed rozwojem różnego rodzaju schorzeń skórnych, zalecana jest przede wszystkim rozwaga i baczna samoobserwacja. Pozwoli ona na wczesne wykrycie pojawiających się zmian, które należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Istotne jest, aby zastanowić się, czy moment pojawiania się krost nie ma związku z jakimś zewnętrznym czynnikiem, np. rozpoczęciem używania nowego proszku do prania, zmianą balsamu do ciała czy modyfikacją diety. Warto zwrócić uwagę także na to, co bezpośrednio styka się ze skórą, np. na biżuterię czy lakier do paznokci. Wszelkie tego typu uwagi będą cenne w procesie diagnostycznym i terapeutycznym, gdyż pozwolą ustalić, czy krosty wynikają z alergii, czy też np. ze zmian chorobowych, toczących się wewnątrz organizmu.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Dermatologia

Więcej artykułów