Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Onycholiza – zaburzenie płytki paznokcia – przyczyny i leczenie

2022-04-01 16:03
Kobieta piłuje paznokcie przy pomocy papierowego pilniczka.

Zmiany powstające w okolicy płytki paznokcia stanowią problem nie tylko wizualny, ale także mają głębsze znaczenie. Na dłonie oraz stopy patrzymy praktycznie każdego dnia, więc nieprawidłowości powstałe w okolicy paznokci można szybko zauważyć i rozpocząć ich leczenie. Czym zatem jest onycholiza płytki paznokcia? Jakie są przyczyny oraz w jaki sposób należy leczyć te zmiany?

Onycholiza – co to jest?

Onycholiza jest stanem w którym dystalna część płytki paznokcia odkleja się od łożyska. Nazwa pochodzi od słowa łac. onycholysis. Zmiana rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia i stopniowo przesuwa się w kierunku macierzy. Początkowo ma kolor biały, lecz w sytuacji nadkażenia może przyjmować barwę żółtą, brązową, szarą lub zielonkawą. W momencie nagromadzenia się znacznej ilości bakterii wyczuwalny może być nieprzyjemny zapach świadczący o obecności patogenów. Płytka paznokcia mimo odwarstwienia pozostaje gładka i twarda, lecz zanika naturalnie różowe zabarwienie. 

Rodzaje onycholizy

Wyróżnić można 3 rodzaje onycholizy:

  • postać pierwotna – do odwarstwienia płytki paznokcia dochodzi, gdy osoby zbyt często wykonują manicure bądź pedicure;
  • postać wtórna – jest następstwem chorób;
  • postać polekowa – występuje w sytuacji spożywania leków, które sprzyjają onycholizie.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są przyczyny powstawania onycholizy paznokci?

Onycholiza płytki paznokcia może powstawać na skutek kilku czynników. Zaliczyć tutaj można:

  • podłoże genetyczne;
  • urazy mechaniczne;
  • działanie środków chemicznych;
  • inne stany chorobowe;
  • farmaceutyki m. in. tetracykliny, leki przeciwnowotworowe, leki antykoncepcyjne;
  • nadmierna wilgotność;
  • substancje zawarte w preparatach do paznokci, działając na nie drażniąco np. formaldehyd;
  • choroby pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe;
  • bez konkretnej przyczyny – onycholiza idiopatyczna.

Onycholiza płytki paznokcia jest schorzeniem często spotykanym u osób cierpiących na choroby tarczycy. W takiej sytuacji często onycholiza rozpoczyna się od palca czwartego oraz piątego. Sugeruje się, aby osoby bez stwierdzonej choroby tarczycy, u których obecna jest onycholiza przeszły diagnostykę w kierunku chorób gruczołu tarczowego. Wczesne wykrycie problemu daje nam większe szanse na skuteczne leczenie oraz zahamowanie pogłębiania się zmian. Urazem mechanicznym powodującym onycholizę mogą być np. źle dobrane buty. Zbyt ciasne, wąskie oraz nieprzewiewne obuwie powoduje deformację paznokcia, a co za tym idzie odklejanie się jego płytki od łożyska.

Onycholiza paznokci – leczenie

Podstawą leczenia onycholizy paznokcia jest precyzyjne zdiagnozowanie występującego problemu. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę! W celu diagnostyki należy udać się do lekarza specjalisty dermatologa lub podologa. Osoby mające odpowiedni poziom wiedzy w danym temacie pomogą nam skutecznie wyleczyć problematyczne zmiany. Po dokładnym zbadaniu zmienionego paznokcia należy usunąć jego część, która jest odklejona od łożyska. Czas odrastania uszkodzonego paznokcia waha się od 4 do 6 miesięcy. W przypadku paznokci u palców stóp czas ten może się wydłużyć z racji wolniejszego wzrostu paznokci. Pomocne w leczeniu onycholizy będzie stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Poprzez swoje działanie bakterio- i wirusobójcze ogranicza namnażanie się patogenów i zabezpiecza przed nadkażeniem zmiany.

Płytka paznokcia jest miejscem, gdzie stosunkowo szybko można zauważyć zmiany zachodzące w organizmie. Jeśli pojawią się na niej zmienione chorobowo punkty, zauważymy coś czego wcześniej nie było, należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa lub podologa w celu diagnostyki problemu. W domowej pielęgnacji paznokci należy używać zawsze czystych narzędzi. Najlepiej aby każdy domownik miał swój zestaw. Onycholiza płytki paznokcia jest stanem który można cofnąć. Dzięki odpowiednim zabiegom oraz pielęgnacji paznokcie wrócą do prawidłowego stanu. Obuwie, którego używamy na co dzień powinno być wykonane z naturalnych materiałów, o noskach nie powodujących ucisku płytek paznokcia palców stóp. To bardzo ważne! Urazy mechaniczne również mogą spowodować onycholizę płytki paznokcia.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów