Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kołatanie serca - najczęstsze przyczyny, objawy, leczenie palpitacji serca

Kobieta chwyta się za klatkę piersiową, dokuczają jej kołatania serca.

Kołatanie serca, określane również przez pacjentów jako palpitacja serca, to uczucie wzmożonej siły bicia serca, a czasami ucisku w klatce piersiowej. Może być symptomem wielu chorób, zarówno somatycznych jak i tych na tle nerwowym. Jakie są przyczyny kołatania serca? Czy można wyleczyć palpitacje serca?

Przyczyny kołatania serca

Kołatanie serca może się pojawić w przebiegu chorób różnych układów. Do głównych powodów odczuwania palpitacji serca należą:

Umów wizytę u kardiologa

Diagnostyka - jakie badania się wykonuje?

Kołatanie serca jest subiektywnym odczuciem pacjenta, które może świadczyć o patologiach w obrębie organizmu. Aby znaleźć przyczynę należy po konsultacji z kardiologiem wykonać badania, takie jak EKG i Holter EKG, próby wysiłkowe i USG serca. Poza tym, w zależności od podejrzewanej etiologii, mogą być zlecone badania poziomu hormonów tarczycy, morfologia krwi czy badania toksykologiczne. Przy podejrzeniu zaburzeń lękowych warto również skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Kołatanie serca w ciąży

W czasie ciąży zachodzą pewne fizjologiczne zmiany w układzie krążenia. Pojawia się przyśpieszona czynność serca, zwiększa się objętość krwi krążącej oraz zmniejsza się opór naczyniowy całkowity. Konsekwencją tego jest pojawienie się wielu objawów ze strony sercowo-naczyniowej. Niektóre z nich mogą wskazywać na rozwój chorób. Objawy wymagające konsultacji z lekarzem to m.in. kołatanie serca, duszność, omdlenia i ból w klatce piersiowej. Kołatanie serca w ciąży może być również jednym z objawów niedokrwistości z niedoboru żelaza, przejściowej nadczynności tarczycy czy guza chromochłonnego.

Arytmia serca - migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią. Może pojawiać się u osób m.in. z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, niewydolnością serca, otyłością, nadczynnością tarczycy lub u pacjentów z obniżonym poziomem potasu i/lub magnezu we krwi.
Objawami migotania przedsionków najczęściej jest uczucie kołatania serca, ale również mniejsza tolerancja wysiłku, omdlenia, zawroty głowy czy nawet kaszel.

Migotanie przedsionków jest poważnym zaburzeniem, które może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów natychmiast skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem.

Wizytę u wybranego specjalisty, m.in. z dziedziny kardiologii lub medycyny rodzinnej możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Nerwica serca a kołatanie serca w nocy

Nerwica serca to grupa objawów, u której podstaw leżą zaburzenia lękowe. Pacjent odczuwa ból czy ucisk w klatce piersiowej, bardzo silny niepokój, zawroty głowy, kołatanie serca w nocy i za dnia czy nudności. Chory ma przyspieszone tętno i oddech, uczucie duszności i nadmiernie się poci. Symptomy mogą wskazywać na poważną chorobę serca, m.in. na zawał

Do stwierdzenia u pacjenta nerwicowego podłoża objawów konieczne jest wykluczenie przyczyn somatycznych. W tym celu najczęściej zalecane jest wykonanie badania EKG, ECHO serca, próby wysiłkowej i badanie Holter EKG, czyli całodobowego monitorowania rytmu serca. Przy potwierdzeniu zaburzeń na tle nerwowych, leczenie opiera się na psychoterapii i leczeniu farmakologicznym.

Domowe sposoby na kołatanie serca

Kołatanie serca może być objawem wielu chorób. W związku z tym nie ma jednej uniwersalnej metody zapewniającej ustąpienie symptomów, skutecznej dla każdego pacjenta. U osób, u których przyczyną jest nadmierne stosowanie substancji, takich jak alkohol, kofeina czy nikotyna, ważne jest zaprzestanie lub ograniczenie ich spożywania. Istotny jest fakt, że w pierwszym okresie po odstawieniu alkoholu, może dojść do reakcji odwrotnej i wzmożonego uczucia kołatania serca. 

Jak uspokoić kołatanie serca?

Leczenie jest zależne od powodu wystąpienia kołatania serca. Jeśli jest ono wywołane nadmiernym stresem, można sięgnąć po herbaty ziołowe lub wdrożyć codzienne ćwiczenia oddechowe, które mogą zmniejszyć odczuwane napięcie. Jeśli problemem jest nadmierne spożycie pewnych substancji, warto wyeliminować je z diety. 

Ze względu na wiele potencjalnych przyczyn odczuwania kołatania serca, w tym także tych bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu, należy skonsultować się z lekarzem i wdrożyć leczenie choroby podstawowej.

Bibliografia:

  1. Bręborowicz, G. (2020). Położnictwo Tom I. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, s. 282, 308, 352.
  2. Szczeklik, W.,  Leśniak, W. (2022). Kołatanie serca. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.17. (Dostęp: 04.2023).
  3. Bilińska, M., Kalin, K. (2022). Diagnostyka różnicowa kołatań serca. Medycyna Po Dyplomie, 03. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/37304,diagnostyka-roznicowa-kolatan-serca. (Dostęp: 04.2023).

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów