- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zapalenie osierdzia – rozpoznanie, objawy, leczenie
Stan zapalny w obrębie worka osierdziowego świadczy o zapaleniu osierdzia, czyli swoistego worka, w którym znajduje się serce człowieka. Przyczyn powstawania zapalenia osierdzia może być wiele, a stanu tego nie wolno lekceważyć. Jakie więc objawy mogą świadczyć o zapaleniu osierdzia? Jak je rozpoznać i leczyć?
Czym jest osierdzie?
Osierdzie jest inaczej nazywane workiem okołosercowym lub po prostu workiem osierdziowym. Składa się z błony surowiczej i przybiera formę dwuściennego worka. Osierdzie dzieli się na osierdzie surowicze (złożone z blaszki trzewnej i ściennej) oraz włókniste. Pomiędzy blaszkami osierdzia surowiczego (w tzw. jamie osierdzia) obecna jest niewielka ilość surowiczego płynu, dzięki czemu serce może swobodnie pracować. To właśnie w nim umieszczone jest serce każdego z nas.
Umów się do kardiologa
Zapalenie osierdzia – najważniejsze informacje
Zapalenie osierdzia jest jedną z chorób zaliczanych do tzw. zespołów osierdziowych. W zależności od czasu trwania schorzenia, mówi się o zapaleniu osierdzia:
- ostrym;
- przewlekłym – trwającym ponad trzy miesiące;
- przetrwałym – trwającym ponad 4-6 tygodni, ale krócej niż trzy miesiące;
- nawracającym – nawroty w czasie 18 miesięcy do 2 lat po ostrym zapaleniu osierdzia oraz po przynajmniej 4-6 tygodniach bez odczuwalnych dolegliwości.
Zapalenie osierdzia – przyczyny
Czynników mogących wywołać zapalenia osierdzia jest bardzo wiele. Wyróżnić warto infekcje wirusowe (np. wirus grypy), gdy patogen obecny jest w osierdziu i tam się namnaża. Bakterie również, choć rzadziej, mogą być czynnikiem etiologicznym zapalenia osierdzia. Do zapalenia w przebiegu choroby bakteryjnej predysponują czynniki, takie jak stan immunosupresji, zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej, AIDS czy choroba alkoholowa.
Inne przyczyny prowadzące do zapalenia osierdzia, to np.:
- choroba nowotworowa;
- zawał mięśnia sercowego;
- choroby tkanki łącznej;
- promieniowanie jonizujące;
- niektóre leki.
Istnieje także szereg czynników powiązanych z gorszym rokowaniem choroby, takich jak gorączka (>38 st. Celsjusza), tamponada serca, brak odpowiedzi na leczenie. Niebezpieczny może być także towarzyszący zapaleniu osierdzia uraz, immunosupresja czy stosowanie leków o działaniu przeciwkrzepliwym w postaci doustnej.
Objawy zapalenia osierdzia
Choroba związana jest z obecnością wtórnego lub pierwotnego stanu zapalnego. Cechą charakterystyczną zapalenia osierdzia jest gromadzenie się płynu w worku osierdziowym (objętość znacznie przekracza niewielką, fizjologiczną ilość), które może prowadzić w stanie ostrym do tamponady serca. Chorzy mogą odczuwać również ból, duszności, zmniejszenie apetytu czy ogólne rozbicie.
Jak rozpoznać zapalenie osierdzia?
W przypadku problemów z sercem czy osierdziem należy zgłosić się do szpitala lub bezpośrednio do lekarza kardiologa, który przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad oraz zleci niezbędne badania. W diagnostyce zapalenia osierdzia wykorzystuje się m.in. badania laboratoryjne (OB, CRP), EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, echokardiografię czy tomografię komputerową. Niejednokrotnie u pacjentów przeprowadza się również badanie płynu osierdziowego lub biopsję osierdzia.
Rozpoznanie zapalenia osierdzia oparte jest na podstawie specjalnych kryteriów, biorących pod uwagę m.in. stan pacjenta i wyniki pomocniczych badań (głównie echokardiografii).
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu umówić poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Zapalenie osierdzia – leczenie
Procesem leczenia zapalenia osierdzia zajmuje się przede wszystkim kardiolog. Pacjenci z umiarkowanym oraz dużym ryzykiem powikłań powinni znaleźć się na oddziale szpitalnym w celu ustalenia szczegółowej etiologii schorzenia i stałego monitorowania stanu zdrowia.
W procesie terapeutycznym zapalenia osierdzia wykorzystuje się przede wszystkim kwas acetylosalicylowy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niejednokrotnie pacjentom zleca się także kolchicynę lub małe dawki glikokortykosteroidów. Chorzy powinni ograniczyć aktywność fizyczną.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.