Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nadciśnienie tętnicze. Objawy wysokiego ciśnienia

2021-05-06 11:45
Różowe tło. Naramienny ciśnieniomierz wyświetla wyniki wskazujące na nadciśnienie tętnicze.

Na nadciśnienie tętnicze w naszym kraju choruje około 30% dorosłych osób. Częściej dotyczy ono mężczyzn niż kobiet, jednakże w obu przypadkach objawy nadciśnienia tętniczego mogą być mało nasilone bądź niespecyficzne, przez co postawienie prawidłowej diagnozy jest utrudnione i znacznie wydłuża się w czasie. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa oraz jakie skutki niesie za sobą nieustabilizowane wysokie ciśnienie tętnicze krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Czym jest nadciśnienie tętnicze krwi?

Pomiaru ciśnienia tętniczego krwi dokonuje się za pomocą ciśnieniomierza, a wartości przedstawiane są w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Podczas pomiaru uzyskujemy dwie wartości. Pierwsza, wyższa wartość to ciśnienie tętnicze skurczowe, które przedstawia siłę wtłoczenia krwi do tętnicy podczas skurczu serca. Natomiast druga, niższa wartość to ciśnienie tętnicze rozkurczowe, czyli ciśnienie jakie wywierane jest na naczynia w fazie rozkurczu serca.

Według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (w skrócie PTNT), optymalna wartość ciśnienia krwi nie powinna przekraczać 120/80 mmHg. Za stan wymagający interwencji lekarza uznaje się sytuacje, gdy wartości ciśnienia krwi przekraczają 140/90 mmHg. Mamy wówczas do czynienia ze stanem chorobowym określanym jako nadciśnienie tętnicze

Wartości ciśnienia mieszczące się w zakresie 120-139/80-89 mmHg według PTNT uznawane są za prawidłowe bądź tzw. wysokie prawidłowe. 

W momencie przekroczenia wartości ciśnienia skurczowego powyżej normy, przy równocześnie prawidłowym ciśnieniu rozkurczowym, możemy mówić o izolowanym nadciśnieniu skurczowym.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie objawy towarzyszą nadciśnieniu tętniczemu?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z bardziej podstępnych schorzeń układu krążenia. Początkowo chory może nie odczuwać żadnych dolegliwości, z czasem pojawiają się zazwyczaj pewne symptomy, jednak są one mało specyficzne. Pacjent z nadciśnieniem tętniczym może skarżyć się na bóle głowy, zmęczenie, problemy ze snem, nadmierną potliwość, uczucie kołatania serca czy zaburzenia widzenia i krwawienia z nosa.

W późniejszym stadiach choroby objawy wynikają z uszkodzeń narządów wewnętrznych spowodowanych przez nadciśnienie tętnicze. Powikłania, jakie się wtedy mogą pojawić bywają bardzo niebezpieczne, dlatego profilaktyczne i regularne badanie ciśnienia krwi jest niezwykle istotne. Zaburzenia funkcji nerek, udar mózgu, zawał serca, przyspieszony rozwój miażdżycy czy rozwarstwienie aorty to zaledwie niektóre groźne dla życia powikłania nieustabilizowanego ciśnienia tętniczego krwi.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Według najnowszych danych około 40% dorosłych Polaków nie potrafi powiedzieć, jakie ma zazwyczaj wartości ciśnienia tętniczego krwi. Aby rozpoznać ewentualne schorzenie, konieczne jest wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia. 

Należy zapamiętać, iż objawy nadciśnienia same nie ustąpią, a wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia pozwoli na uniknięcie niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Według PTNT rozpoznanie nadciśnienia tętniczego następuje w oparciu o wykonanie w prawidłowy sposób co najmniej dwóch pomiarów podczas dwóch osobnych wizyt u lekarza. Szczególnie istotne jest, aby pacjent sam wykonywał pomiary ciśnienia w domu i zapisywał zmierzone wartości w swoim dzienniczku. W niektórych przypadkach lekarz kardiolog może zalecić dobowy pomiar ciśnienia przy użyciu holterów ciśnieniowych. 

Podczas wizyty kontrolnej kardiolog przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat czynników, które mogą wpływać na wartości ciśnienia tj.: 

  • alkohol,
  • palenie papierosów, 
  • leki stale przyjmowane,
  • dieta (bogata zwłaszcza w tłuszcze i węglowodany proste),
  • aktywność fizyczna. 

Pamiętaj, że w momencie wystąpienia niepokojących objawów warto zasięgnąć opinii lekarza. Wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jak wygląda leczenie nadciśnienia tętniczego ?

W celu osiągnięcia prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, nieodłącznym elementem staje się leczenie niefarmakologiczne. Polega ona głównie na modyfikacji stylu życia, m.in. poprzez zaprzestanie palenia tytoniu, zastosowaniu odpowiedniej diety (np. DASH) oraz na zwiększeniu aktywności fizycznej. 

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie odpowiednich grup leków, które mają za zadanie obniżyć ciśnienie krwi. Kardiolog na podstawie zmierzonych wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz wywiadu z pacjentem może zarekomendować zastosowanie leków hipotensyjnych w monoterapii bądź w terapii skojarzonej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów