Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dieta SIRT (dieta Adele) – czy jest skuteczna i bezpieczna? Przykładowy jadłospis dla diety SIRT

2021-06-09 11:57
Kobieta przygotowuje napój zgodnie z zasadami diety SIRT.

Żyjemy w czasach w których dużą wagę przywiązuje się do wyglądu, szczupłej sylwetki oraz bycia “fit”. Coraz częściej słyszymy o nowych modnych dietach, które wręcz gwarantują nam szybką utratę zbędnych kilogramów w bardzo szybkim czasie. W dobie internetu często bierzemy przykład od swoich ulubionych piosenkarzy, aktorów czy innych sławnych osób. Jednak czy powinniśmy się wzorować na osobistych doświadczeniach innych osób czy jednak lepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty? Czym jest coraz bardziej popularna dieta SIRT? Czy jest ona skuteczna i przede wszystkim bezpieczna dla organizmu?

Czym jest dieta SIRT?

Dieta SIRT, a dokładnie dieta SIRTFOOD – jest to dieta bazująca na produktach zawierających sirtuiny. Dieta ta stała się sławna za sprawą piosenkarki Adele, która straciła kilkadziesiąt kilogramów stosując się do diety SIRT. 

Etapy diety Sirtfood:

  • Faza 1 (1 tydzień): przez pierwsze trzy dni dieta zakłada spożycie zaledwie 1000 kcal dziennie. Posiłki każdego dnia składają się z trzech koktajli sirtuinowych na bazie zalecanych produktów spożywczych. Podczas tego etapu dozwolony jest jeden stały posiłek – pamiętając jednak, że cały dzień musi zamknąć się w 1000 kcal. W kolejnych dniach kaloryczność posiłków nie może przekraczać 1500 kcal dziennie. W jadłospisie mogą znaleźć się 2 koktajle i 2 posiłki stałe. 
  • Faza 2 (tydzień 2 i 3): w tym etapie nie ma wytycznych co do kaloryczności diety, powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Zalecane jest prawidłowe, zdrowe odżywianie. Do 21 dnia stosowania diety należy spożywać dziennie jeden koktajl sirtuinowy, 3 posiłki stałe oraz w razie potrzeby jedną lub dwie przekąski. Po 21 dniu nie jest określona ilość posiłków którą powinno się spożywać (przy zachowaniu odpowiedniej kaloryczności) oraz powinny one bazować na koktajlach i produktach bogatych w sirtuiny. 

Umów się do lekarza rodzinnego

Czym są sirtuiny?

Sirtuiny, zwane również białkami Sirt2, odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Uczestniczą ona w walce ze stanem zapalnym, stresem oksydacyjnym oraz starzeniem się komórek. Aktywacja tych białek może pomóc w chorobach metabolicznych takich jak cukrzyca typu 2 czy otyłość. Wykazano, że niektóre składniki pożywienia (do których zaliczamy polifenole) oraz ubogokaloryczna dieta aktywują działanie sirtuin. Jednak warto zaznaczyć, że badania te przeprowadzone zostały na drożdżach, muszkach owocowych czy gryzoniach, których białka są podobne, ale nie identyczne z ludzkimi. 

Przykłady produktów SIRT:

  • zielone warzywa: jarmuż, rukola, lubczyk, natka pietruszki, seler naciowy;
  • napoje: czerwone wino, zielona herbata, kawa i kakao;
  • owoce: truskawki oraz inne owoce jagodowe, daktyle;
  • inne: czerwona cebula, gryka, cykoria, kapary, soja, orzechy włoskie;
  • przyprawy/dodatki: papryczka chilli, kurkuma, gorzka czekolada, oliwa extra virgin.

Czy dieta SIRT jest bezpieczna i skuteczna?

Dieta SIRT opiera się na założeniach, które nie mają potwierdzenia naukowego. Niebezpieczna może okazać się pierwsza faza diety, ponieważ zbyt niska kaloryczność diety nie jest polecana, a wręcz może wyrządzić wiele szkód, do których zalicza się między innymi niedobory pokarmowe. Prowadzi ona do spadku energii oraz doprowadza do złego samopoczucia. Skrajnie niska kaloryczność może powodować napady głodu, skutkiem czego dochodzi do niekontrolowanego objadania się. Niestety mogą przyczyniać się do zaburzeń odżywiania. Narzucane zbyt duże restrykcje nie są odpowiednim sposobem na zmianę nawyków żywieniowych. Jeśli pominiemy pierwszy etap diety, okazuje się, że jest to uniwersalny i zdrowy schemat żywienia. Bazuje ona na codziennym spożywaniu warzyw i owoców oraz na wyeliminowaniu produktów przetworzonych. Głównym źródłem tłuszczów są orzechy, nasiona, awokado czy oliwa z oliwek. 

Jeśli masz problem z redukcją masy ciała, dodatkowo cierpisz na różne schorzenia – warto udać się do dyplomowanego dietetyka. Opieka specjalisty sprawi, że nauczysz się przede wszystkim zdrowych nawyków żywieniowych oraz odpowiedniej relacji z żywnością. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Przepis na koktajl sirtuinowy

Składniki:

Sposób wykonania:

Wszystkie owoce i warzywa myjemy i obieramy. Wrzucamy do kielicha blendera i miksujemy składniki do momentu uzyskania gładkiej masy.

Dieta SIRT – przykładowy jadłospis

Śniadanie:
Owsianka kurkumowa na jogurcie naturalnym z płatkami owsianymi, truskawkami, borówkami i garścią orzechów włoskich.
II Śniadanie:
Klasyczny zielony koktajl z awokado, szpinakiem, jarmużem, kiwi, sokiem z cytryny i natką pietruszki.
Obiad:
Pęczotto z kaszy jęczmiennej pęczak, duszonymi kawałkami kurczaka, pieczarkami, cukinią, marchewką, cebulą, czosnkiem, kukurydzą i suszonymi pomidorkami.
Kolacja:
Sałatka carpaccio z buraka, pomarańczy, mozzarelli, rukoli i sosem na bazie oliwy z oliwek i ulubionych przypraw.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów