Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dieta OXY - na czym polega i czy warto ją stosować?

2019-10-01 11:52
Dieta OXY - na czym polega?

Dieta OXY to nowa, wysokobiałkowa dieta, która ze względu na szybkie efekty działania zaczyna zyskiwać coraz większą rzeszę fanów. Na czym polega jej fenomen? Jakich zasad musisz przestrzegać stosując dietę OXY? Czy jest to skuteczna i bezpieczna metoda walki z nadmiarowymi kilogramami?

Na czym polega dieta OXY?

Dieta OXY to specjalnie opracowany czterofazowy system odchudzania, oparty o dużą zawartość białka w diecie. Zasady jej stosowania nieco przypominają dobrze znaną dietę Dukana, jednak jak zapewniają specjaliści, którzy opracowali dietę OXY, ta nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, o co obwinia się tę autorstwa dr Dukana. Dieta OXY powoduje szybki spadek masy ciała. Oprócz odpowiednio dużych porcji białka, obowiązkowym elementem każdego z czterech etapów diety OXY jest OXY shake. Jest to mieszanka żurawin, babki lancetowatej, otrąb pszennych i ksylitolu połączona z kefirem. Stanowi źródło antyoksydantów, które mają chronić przed skutkami ubocznymi diety białkowej oraz oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn. Do tego zawarte w nim otręby pszenne i babka lancetowata stanowią źródło błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę jelit.

Czterofazowy system odchudzania OXY

Dieta OXY składa się z czterech etapów. Każdy z nich trwa 7 dni, w trakcie których spożywa się zalecane pięć, opartych głównie o produkty białkowe, posiłków dziennie. Dostępne są dwa warianty diety - dla osób jedzących mięso i dla wegetarian. Przez cały okres trwania diety w menu odchudzającego gości bogaty w antyoksydanty OXY shake. Kolejne fazy odchudzania z dietą OXY to:

  • Detox - jest etapem wprowadzającym do diety, w trakcie którego organizm pozbywa się zalegających w nim toksyn. Podczas detoksu spożywa się duże ilości warzyw, owoców i koktajli.
  • Fat burning - w tej fazie następuje intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Jadłospis osoby odchudzającej się opiera się głównie na białku zwierzęcym - a więc mięsie, drobiu, rybach, krewetkach oraz produktach niebiałkowych. Duże porcje białka wzmagają spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Step - jest to czas na utrwalenie spadku wagi. Do diety zostaje włączone dodatkowe białko roślinne w postaci roślin strączkowych - fasoli, ciecierzycy, soczewicy, grochu czy bobu.
  • Balance - czyli faza stabilizacji. Przejście przez ostatni etap ma uchronić przed efektem jo-jo. Do diety zostają przywrócone pozostałe grupy produktów. W tym etapie białko pokrywa 15-20 % dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a pozostała część jest zapewniana przez podaż tłuszczów i węglowodanów.
Czy dieta OXY jest bezpieczna? LekarzeBezKolejki.pl

Czy warto stosować dietę OXY?

Walka o wymarzoną sylwetkę jest okresem próby dla organizmu i wymaga wielu wyrzeczeń. Niestety, zdrowe odchudzanie jest procesem długotrwałym, a efekty nie pojawiają się jak za dotknięciem magicznej różdżki. Dietetycy podkreślają, że diety monotematyczne, a szczególnie te z dużą zawartością białka - jak chociażby dieta Dukana - mogą negatywnie wpływać na zdrowie i funkcje narządów wewnętrznych, dlatego też budzą wiele kontrowersji. Prawidłowe odchudzanie powinno wiązać się z trwałą zmianą codziennych nawyków żywieniowych i aktywnością fizyczną. Odpowiednia dieta, która jest kluczem do zdrowia i szczupłej sylwetki, opiera się o aktualną piramidę żywienia i zalecenia towarzystw zdrowotnych.W końcu podstawę prawidłowego odżywiania stanowi różnorodność spożywanych produktów i zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy dostarczanymi składnikami odżywczymi. Z pomocą diety OXY szybko dochodzi do wymarzonego spadku masy ciała, lecz niestety nie jest to wynikiem pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a utraty wody z organizmu.

Czy dieta OXY jest bezpieczna?

Twórcy diety OXY zapewniają, że dzięki odpowiedniej ilości białka i krótkiego czasu stosowania jest ona bezpieczna dla zdrowia - nie obciąża nerek ani wątroby. Należy jednak pamiętać, że każda nowa dieta to rewolucja dla naszego organizmu. Przed jej wdrożeniem powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań do jej stosowania.

Kto nie powinien stosować diety OXY?

Wśród przeciwwskazań do stosowania diet OXY wyróżnia się: alergie pokarmowe na białko, ciążę, laktację, choroby nerek i wątroby, chorobę wrzodową, kamienie nerkowe, cukrzycę i niedokrwistość. Jak w przypadku każdej innej diety, nie można stosować jej u dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Pamiętaj, że każdorazowo przed wdrożeniem nowej diety powinieneś skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Wizytę możesz zamówić on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl - szybko, sprawnie i bez wychodzenia z domu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów