Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rumień po kleszczu – jak wygląda? Objawy, diagnoza, leczenie

2021-10-07 16:00
Sporych rozmiarów rumień po kleszczu na powierzchni skóry.

Niedzielny spacer na otwartą, trawiastą przestrzeń może zakończyć się obecnością kleszcza na naszej skórze. Pamiętajmy, że jest niewiele kleszczy, które mogą wywołać boreliozę. Osoby, u których w wywiadzie stwierdzono ukąszenie przez kleszcza i obserwują m.in. pojawienie się rumienia oraz innych objawów powinny skierować się do lekarza. Jak rozpoznać rumień oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie rumienia po ukąszeniu przez kleszcza? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Rumień po kleszczu jako oznaka boreliozy

Pojawienie się rumienia po ukąszeniu przez kleszcza wskazuje na boreliozę, zwaną również chorobą z Lyme. Choroba jest wywołana przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi, która bytuje w jelitach kleszczy. Do zakażenia dochodzi zawsze przez ugryzienie zakażonego bakterią kleszcza. Zanim bakteria przedostanie się do tkanek gospodarza może minąć kilka godzin, dlatego im szybciej kleszcz zostanie prawidłowo usunięty z organizmu, tym mniejsze ryzyko zachorowania na boreliozę.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak wygląda rumień po ugryzieniu przez kleszcza?

Rumień po kleszczu, zwany rumieniem wędrującym, jest klasycznym objawem wskazującym na boreliozę. Ma on postać wysypki skupionej w kolistym kształcie i pojawia się we wczesnym etapie boreliozy. Rumień zwykle uwidacznia się w miejscu wkłucia kleszcza, ale może także pojawić się w innym miejscu na ciele, w ciągu 3-30 dni od momentu ukłucia. W niektórych przypadkach rumień może zwiększać swoje rozmiary nawet do 30 cm, choć w standardowych przypadkach średnica jest po prostu większa niż 5 cm, a całość może przypominać tarczę strzelniczą. Zmiany wskazujące na boreliozę nie swędzą, nie bolą oraz nie pieką. Jedynie miejsce, w którym występuje rumień może być cieplejsze niż reszta ciała. Czasami wygląd rumienia może być zróżnicowany, co utrudnia jego rozpoznanie przez specjalistę. Może przyjmować niejednorodną strukturę, wygląd siniaka bądź pęcherzykowatych zmian skórnych. 

Należy pamiętać, że wiele osób po ukąszeniu przez kleszcza ma swędzący zaczerwieniony guzek o średnicy nie większej niż 5 cm. Nie jest to oznaka boreliozy, lecz normalna reakcja organizmu na kleszcza. 

Rumień po ukąszeniu – jak stawiana jest diagnoza?

Moment wystąpienia rumienia wędrującego jest jednoznaczny z obecnością boreliozy. Specjalista przeprowadzi z nami dokładny wywiad i zada nam kilka pytań, nie jest wówczas potrzebne dalsze diagnozowanie, a jedynie jak najszybsze rozpoczęcie antybiotykoterapii. 

W momencie, gdy wygląd rumienia jest nietypowy oraz występują inne objawy, takie jak powiększone węzły chłonne, gorączka dreszcze, bóle głowy, zmęczenie czy bóle mięśni i stawów, lekarz może poszerzyć diagnostykę poprzez wykonanie badań na boreliozę. 
Wykorzystuje się wówczas test ELISA, który służy do wykrywania przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia burgdorferi oraz test Western Blot – służący do potwierdzenia badania przesiewowego. Testu ELISA nie należy wykonywać od razu po ugryzieniu przez kleszcza, ponieważ może nie dać jeszcze pewnego wyniku. Przeciwciała w teście wykrywane są dopiero po około 3-4 tygodniach od momentu ukłucia. W momencie uzyskania w teście ELISA wyniku dodatniego lub wątpliwego, specjalista zaleca wykonanie testu potwierdzającego Western Blot.

Jak wygląda leczenie rumienia po ukąszeniu kleszcza?

Choroba z Lyme jest to choroba bakteryjna, dlatego we wczesnym stadium można ją wyleczyć antybiotykami. Specjalista przepisuje wówczas doksycyklinę lub amoksycylinę, a leczenie rumienia może trwać nawet od 3 do 4 tygodni.

Pamiętajmy, że na boreliozę nie ma szczepionki, a najlepszą ochroną przed nią jest uniknięcie ugryzienia przez kleszcza. Po każdym spacerze w trawiaste przestrzenie należy bardzo dokładnie obejrzeć ciało, w tym nogi, pośladki, pachwiny oraz skórę głowy. 
Im wcześniej prawidłowo usuniemy kleszcza z organizmu, tym ryzyko zachorowania na boreliozę jest mniej prawdopodobne. Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju spraye odstraszające kleszcze, które warto zastosować przed spacerem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów