Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Żylaki na nogach — dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Przyczyny i leczenie żylaków kończyn dolnych

2024-01-25 17:46
Kobieta pokazuje żylaki widoczne pod powierzchnią skóry.

Żylaki na nogach zazwyczaj kojarzone są jako kobiecy problem, lecz nierzadko dotykają również mężczyzn. Istnieje kilka sposobów na ich pozbycie się, a leczenie jest dobierane do pacjenta i zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia żylaków.

Żylaki na nogach - czym są?

Żylaki to opuchnięte żyłki, które występują tuż pod skórą. Dotykają osoby, które mają kruche, delikatne lub uszkodzone naczynia krwionośne. Widoczne są w postaci niebieskofioletowych uwypukleń i najczęściej występują na nogach. 

Istnieją różne typy żylaków np. hemoroidy. Cierpią na nie szczególnie osoby, które prowadzą siedzący tryb życia lub które przez większość czasu stoją. Osłabienie lub uszkodzenie żył na nogach, może spowodować gromadzenie się krwi, a nawet jej cofanie, co objawia się właśnie zapaleniem żylaków

Umów termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Żylaki na nogach - objawy

Głównymi objawami żylaków są:

  • obrzęki nóg,
  • bóle,
  • skurcze nóg,
  • uczucie ciężkości,
  • mrowienie,
  • swędzenie,
  • skręcenie żyłek,
  • niebieskofioletowe zabarwienie żyłek pod skórą,
  • zmiana kolorytu skóry wokół żylaków. 

Objawy te nasilają się u osób, które przez większość czasu siedzą lub stoją. Ważne jest, aby wiedzieć, że prowadzenie takiego trybu życia nie świadczy o wystąpieniu żylaków, lecz tylko o zwiększeniu prawdopodobieństwa ich wystąpienia. W początkowych stadiach zapalenie żylaków nie boli, ale wraz z rozwojem może się ten ból pojawić, co wielu pacjentom utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Do jakiego lekarza z żylakami?

Jeśli podejrzewamy u siebie żylaki na nogach, należy zgłosić się początkowo do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on wywiad, a także zbada miejsce, w którym podejrzewamy żylaki. Dodatkowo może zlecić badanie, tzw. USG dupleksowe (dopplerowskie) lub skierować do lekarza, zajmującego się diagnostyką i chorobami naczyń krwionośnych, czyli flebologa.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzaBezKolejki.pl.

Przyczyny powstawania żylaków

Tak jak wyżej wspomniano, żylaki dotykają osób, które mają kruche, delikatne lub uszkodzone żyły. Do innych przyczyn zaliczamy wzrost ciśnienia w żyłach nóg, ciążę, nadwagę, otyłość, siedzący lub stojący tryb życia, a także brak aktywności fizycznej. Lekarz w wywiadzie może zapytać o występowanie żylaków w rodzinie, ponieważ ryzyko jest wtedy większe.

Leczenie zapalenia żylaków

W zależności od zaawansowania choroby lekarz dobiera farmakoterapię. W początkowych stadiach stosuje się tabletki na żylaki, zawierające diosminę, dobesylan wapnia, okserutynę lub ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Zewnętrznie zaleca się stosowanie maści i żeli z okserutyną, heparyną, a także popularną maść z kasztanowca na żylaki, która zawiera escynę. Ponadto osobom, u których występuje ból, zaleca się stosowanie maści z diklofenakiem, która zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie. 

Pacjenci, u których farmakoterapia nie przyniosła oczekiwanych efektów, muszą poddać się skleroterapii w celu uszczelnienia żylaków lub flebektomii, która usuwa małe żylaki. Innym rozwiązaniem może być operacja usunięcia ciężkich postaci zapalenia żylaków

Dodatkowo oprócz zabiegów chirurgicznych i farmakoterapii, zaleca się stosowanie rajstop uciskowych, które pomagają znormalizować przepływ krwi w żyłach nóg.

Jak zapobiegać żylakom?

Pamiętajmy, że zapobieganie w każdym przypadku jest lepsze niż leczenie. W tym celu należy zmienić dietę, aby utrzymać prawidłową wagę, a co za tym idzie, lepszy przepływ krwi w żyłach. 

Co więcej, jeśli doskwiera nam ból lub uczucie ciężkości, należy podnieść nogi, co w efekcie przyniesie ulgę. Innymi sposobami są wyżej wspomniane rajstopy uciskowe. 

Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, unikanie palenia wyrobów tytoniowych, stania lub siedzenia przez długi czas, a także długich, gorących kąpieli pomoże w zapobieganiu zapalenia żylaków.  

Zioła na żylaki - które z nich warto stosować?

Do najpopularniejszych ziół stosowanych w leczeniu żylaków nóg, należą: nasienie kasztanowca zawierające escynę, kłącze ruszczyka kolaczastego zawierające ruskogeninę, babka lancetowata, a także owoc borówki czernicy. Wszystkie te surowce roślinne dostępne są w postaci maści, żeli lub tabletek.

Bibliografia:

  1. Raetz, J., Wilson, M., & Collins, K. (2019). Varicose Veins: Diagnosis and Treatment. American family physician, 99 (11), 682–688.
  2. Kiss A., (2021). Roślinne produkty lecznicze stosowane w przewlekłej niewydolności żylnej.  Leki pochodzenia naturalnego. PZWL Wydawnictwo lekarskie. 80–97.
  3. (2023). Varicose veins. National Heart, Lung and Blood Institute. Dostępne na: https://www.nhlbi.nih.gov/health/varicose-veins  (Dostęp: 04.12.23)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów