Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Białko w moczu w ciąży – przyczyny, norma, interpretacja wyników

W trakcie ciąży przyszła mama jest poddawana wielu badaniom. Mają one na celu monitorowanie zdrowia płodu, a także samej ciężarnej. Jednym z rutynowo przeprowadzanych badań jest badanie moczu. Jego największą zaletą jest całkowita nieinwazyjność. Jednakże w moczu, oddanym przez ciężarną pacjentkę, może znajdować się białko. O czym to świadczy? Czy białko w moczu kobiety ciężarnej to powód do zmartwień?

Lekarz trzymający w dłoni próbkę moczu pacjenta.

O czym może świadczyć obecność białka w moczu w ciąży i nie tylko?

W moczu zdrowego człowieka występuje niewielka ilość albumin. Co prawda nerki w procesie filtracji zatrzymują większość białek, jednakże w niektórych przypadkach, np. przy zbyt wysokim poziomie białka w osoczu, może dojść do przedostawania się białka do moczu. Przeważnie jest to wynik nadmiernego wysiłku fizycznego, silnego stresu, infekcji z towarzyszącą gorączką, niektórych leków, bogatobiałkowych posiłków czy też zbyt długiego stania. Podniesiony poziom białka w moczu jest również często obserwowany u kobiet w ciąży. 

Do najczęstszych objawów występujących u pacjentów, u których stwierdzono zbyt wysoki poziom białka w moczu, zaliczamy:

Umów się do ginekologa

Białko w moczu w ciąży

W trakcie ciąży w moczu mogą pojawić się śladowe ilości białka – nie jest to powód do zmartwień. Za normę u kobiet w ciąży przyjmuje się wartość nawet do 300 mg białka w moczu na dobę, jednakże taki wynik powinien być mimo wszystko skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę. Ciągłe monitorowanie stężenia białka w moczu jest niezwykle istotne, gdyż jego zbyt wysoki poziom może być spowodowany nie tylko przemęczeniem czy też stanem podgorączkowym, ale także infekcją dróg moczowych, niewydolnością nerek, a nawet bardzo groźnym zatruciem ciążowym, czyli gestozą. 

Gestoza a białko w moczu w ciąży

Gestoza występuje najczęściej po 20. tygodniu ciąży i jest zagrożeniem nie tylko dla płodu, ale również dla ciężarnej. Obecnie szacuje się, że dotyczy ona 10% kobiet ciężarnych i jest najczęstszą przyczyną zgonu wśród kobiet w ciąży. Do objawów gestozy zaliczamy:

  • obecność białka w moczu ciężarnej,
  • obrzęk twarzy oraz kończyn,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • zmniejszone oddawanie moczu,
  • przyrost masy ciała.

Podniesiony poziom białka w moczu jest najczęściej obserwowany u pierworódek, u kobiet rodzących przed 20. lub po 40. roku życia, a także w przypadku ciąży mnogiej. Do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia białka w moczu należą kobiety cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • toczeń,
  • nadwaga,
  • przewlekła choroba nerek.

Wczesne wykrycie gestozy jest niezwykle istotne, pozwala to na całkowite wyleczenie schorzenia. Samo leczenie przebiega na oddziale patologii ciąży. Podaje się wówczas leki obniżające ciśnienie krwi, a także hamujące skurcze macicy. W celu wczesnego wykrycia gestorozy warto regularnie wykonywać badania moczu, a w przypadku zauważenia jakichkolwiek odstępstw od norm niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Wizytę u wybranego specjalisty można w łatwy sposób zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

U większości chorych gestoza ulega wyleczeniu, w wyniku czego kobieta jest wypisywana ze szpitala i wraca do domu. W przypadku zaawansowanej ciąży, kiedy leczenie nie przynosi efektów, lekarz może zasugerować wykonanie cesarskiego cięcia.

Inne przyczyny obecności białka w moczu

Nie tylko ciąża może być powodem pojawienia się białka w moczu. Niestety istnieje wiele poważnych schorzeń, które mogą doprowadzić do pojawienia się w moczu białka. Zaliczamy do nich:

Białko w moczu w ciąży – interpretacja wyników

Po otrzymaniu wyniku warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, a w przypadku ciąży do ginekologa, w celu uzyskania fachowej interpretacji wyniku. Oprócz sprawdzenia obecności białka w moczu, ocenia się także m.in. barwę, przejrzystość, pH oraz ciężar właściwy moczu.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia Nefrologia

Więcej artykułów