Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Potworniak – czym jest? Objawy, przyczyny i leczenie potworniaka

Nowotwory to choroby, które wzbudzają w nas ogromny stres i lęk. Istnieje wiele rodzajów schorzeń nowotworowych, a jednym z podstępnych nowotworów jest m.in. potworniak. Jak go zdiagnozować oraz w jaki sposób leczy się potworniaka?

Komórki rakowe w powiększeniu.

Czym jest potworniak i jakie są przyczyny jego powstawania?

Potworniak jest bardzo podstępną chorobą, to nowotwór germinalny, czyli powstający z komórki zarodkowej, która następnie może przekształcić się w dowolną komórkę, która tworzy narządy czy tkanki w naszym ciele. 

Przyczyna powstania takiego typu nowotworu nie jest w pełni poznana. Najczęściej wskazuje się na zaburzenie w trakcie podziału komórkowego. Komórki ulegające podziałom krążą w organizmie człowieka, dlatego rodzajów tego nowotworu może być wiele. Potworniak może dotknąć zarówno jajników u kobiet, jąder u mężczyzn, jak i okolicy jamy brzusznej czy innych partiach ciała. W literaturze medycznej, często typ komórek nowotworowych prowadzących do powstania potworniaka nazywany jest komórkami zagubionymi, gdyż powstające komórki nie trafiają we właściwe miejsce docelowe. Często dochodzi do zaburzenia pracy narządów, do których dołączą się komórki zagubione.

Umów się do lekarza rodzinnego

Lokalizacje potworniaka

Ze względu na możliwość tworzenia każdej tkanki w ciele, potworniak może usadowić się w dowolnym miejscu, np. na zębach, narządach i przybierać nietypowe formy i rozmiary.

Ze względu na kształtowanie się takich komórek w życiu płodowym, jest to nowotwór wrodzony. Początkowo często nie daje żadnych nietypowych objawów, przez co pacjenci nie wiedzą, że go w ich organizmie obecny jest potworniak.

Potworniak u dzieci

Najczęstszą lokalizacją potworniaka u dzieci jest okolica krzyżowo-ogonowa. W przypadku tego typu nowotworu, przeprowadza się zazwyczaj operację w ciągu kilku tygodni po narodzeniu się dziecka.

Potworniak u kobiet

Najczęstszym potworniakiem wśród kobiet jest torbiel skórzasta, występująca na jajniku. Czasami kobiety zgłaszają ból w okolicy miednicy, który wywołany jest potworniakiem.

Potworniak u mężczyzn

Najczęściej lokalizuje się na jądrach, zazwyczaj ma charakter skąpoobjawowy lub bezobjawowy. Wśród objawów, które zgłaszają mężczyźni z potworniakiem wymienić można m.in. ból i obrzęk okolicy jąder, a także wyczuwalne zgrubienia i nierówności jądra. Każdorazowe wyczucie guza w okolicy genitalnej stanowi wskazanie do pilnej konsultacji z urologiem bądź onkologiem.

Potworniak – rodzaje

Wyróżnia się dojrzałą i niedojrzałą postać potworniaka. 

Postać dojrzała posiada w pełni wykształcone komórki i jest zmianą o charakterze niezłośliwym. Może pojawić się np. w wątrobie, pęcherzu, na kręgosłupie czy w przysadce mózgowej.

Postać niedojrzała, ze względu na nie w pełni wykształcone komórki, niesie za sobą ryzyko złośliwości. Lokalizuje się na jajnikach i jądrach. Charakteryzuje się intensywnym wzrostem i niestety może powodować przerzuty do innych tkanek.

Diagnostyka potworniaka

Bardzo często potworniak nie daje żadnych sygnałów o swoim istnieniu i wzroście. Często diagnozowany jest w momencie rutynowych badań kontrolnych, np. ultrasonograficznych lub w trakcie badania pacjenta pod kątem innych schorzeń.

Pacjenci mogą zgłaszać jednak szereg objawów, które wskazują na pojawienie się potworniaka, są to np.:

  • ból,
  • obrzęk,
  • zaburzenia menstruacji (w przypadku kobiet),
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • nudności i wymioty,
  • ból podczas oddawania moczu i/lub stolca.

W celu przeprowadzenia diagnostyki w kierunku potworniaka można zgłosić się do lekarza internisty lub bezpośrednio do onkologa. Medyk przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, przeprowadzi badanie fizykalne oraz szereg badań laboratoryjnych, gdyż u pacjentów z potworniakiem stwierdza się podwyższenie poziomu markera AFP oraz beta-HCG we krwi.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością i bez wychodzenia z domu umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl

Potworniak – leczenie

Najważniejszym punktem leczenia jest jak najszybsze wycięcie guza. Ze względu na różną lokalizację nowotworu, lekarz decyduje o metodzie operacyjnej – laparoskopowej lub klasycznej. Wycięta tkanka poddawana jest badaniu histopatologicznemu. W przypadku stwierdzenia złośliwego charakteru guza, stosuje się postępowanie takie jak przy innych nowotworach złośliwych, czyli wdraża się radioterapię lub chemioterapię.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów