- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dysleksja – co to? Przyczyny, rodzaje, diagnoza, metoda Warnkego
Z terminem “dysleksja” spotykamy się coraz częściej. Taką diagnozę słyszą niejednokrotnie rodzice od nauczycieli lub psychologa, gdy ich dziecko ma problemy z nauką. Co to jest dysleksja? W jaki sposób się ją rozpoznaje? Czy istnieją sposoby leczenia dysleksji?
Dysleksja – co to za choroba?
O dysleksji mówimy w momencie, kiedy dziecko ma problemy w trakcie nauki pisania oraz czytania mimo tego, że ma do tego predyspozycje intelektualne. Sam termin “dysleksja” został wprowadzony w 1968 roku podczas Konferencji Neurologów. Obecnie z dysleksją w Polsce zmaga się około 12% uczniów, a problem ten częściej dotyka chłopców niż dziewczynek.
Dzieci dotknięte dysleksją często nie odróżniają kształtów liter oraz dźwięków. Z tego powodu mają problemy z nauką pisania oraz czytania. Dodatkowo ich pismo jest uważane za niewyraźne i brzydkie. Przeważnie dzieci cierpiące na dysleksję oceniane są pochopnie jako leniwe.
Sama choroba powinna być jak najszybciej zdiagnozowana, ponieważ wymaga ona specjalistycznej terapii. Nieleczona dysleksja prowadzi do pogłębienia problemów w nauce, a także do powstawania kompleksów u dzieci.
Dysleksja – co się na nią składa?
Dysleksja obejmuje szeroko rozumiane trudności w nauce. Istnieje kilka odmian dysleksji, do których zalicza się:
- dysleksję – wszelkie trudności w nauce czytania. Charakteryzuje się pomijaniem sylab, myleniem liter wyglądających podobnie, wolnym tempem czytania oraz czytaniem jedynie początku wyrazu, a następnie zgadywaniem reszty;
- dysgrafię – problemem z pisaniem, charakteryzujący się nieprawidłowym wyglądem liter – są one zbyt duże lub zbyt małe, często wyjeżdżają poza linie, bądź przestawianiem lub pomijaniem liter w wyrazie;
- dysortografię – problemy z ortografią podczas pisania (mimo tego, że dziecko zna jej zasady);
- dyskalkulię – to trudności w trakcie nauki matematyki, np. problemy z odróżnianiem cyfr, zapisywaniem ich itp.
Objawy dysleksji
Pierwsze objawy dysleksji można zaobserwować u dzieci już w wieku wczesnodziecięcym, a samą chorobę ostatecznie może stwierdzić psycholog dziecięcy, często użyteczna jest także konsultacja z psychiatrą.
Wizytę u wybranego specjalisty można w łatwy i szybki sposób zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Diagnozę stawia się w momencie, kiedy dziecko ma 10 lat, lecz samą chorobę można przewidzieć dużo wcześniej. Często dzieci z dysleksją w wieku niemowlęcym pomijają raczkowanie – od razu zaczynają chodzić na dwóch nogach. Dodatkowo na późniejszym etapie życia mają problemy ze sznurowaniem butów, zapinaniem guzików czy też z używaniem sztućców.
Do pozostałych objawów można zaliczyć:
- problemy z układankami lub z ułożeniem klocków według zadanego wzoru,
- trudność z uczeniem się różnych tekstów na pamięć (w tym wierszyków),
- trudności z określaniem stron (lewa i prawa),
- problemy z zapamiętaniem sekwencji wyrazów (pory roku, miesiące, dni tygodnia),
- dziecko nie lubi rysować lub robi to nieporadnie.
Leczenie dysleksji
Leczenia dysleksji można podjąć się w domu. Bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju układanki i puzzle. Warto również pracować z dzieckiem nad ortografią oraz ćwiczyć z nim koordynację oko-ręka, np. poprzez odrysowywanie wzorów. W trakcie nauki wymowy, dobrze jest dzielić wyrazy na zgłoski.
Metoda Warnkego
W trakcie badań nad samych schorzeniem, jeden z uczonych – Fred Warnke, opracował metodę wykrywania, a także eliminowania dysleksji, do dziś metoda ta nosi nazwę Metody Warnkego.
Metoda Warnkego zakłada niwelowanie objawów dysleksji poprzez specjalnie przygotowany trening, który oddziałuje na zmysły słuchu oraz wzroku, a także na samą motorykę ćwiczącego. Niezwykłym plusem metody jest fakt, iż wymaga ona zaangażowania pacjenta w trening. Dziecko ma za zadanie odpowiadać na różnego rodzaju bodźce. Następnie odpowiedzi te są porównywane do wzorca dla danej grupy wiekowej. Na tej podstawie określa się stopień zaawansowania dysleksji, a także dobiera się odpowiedni sposób treningu. Dla każdego pacjenta forma treningu dobierana jest indywidualnie.
Sama metoda Warnkego sprawdza się w leczeniu dysleksji u osób od 5. roku życia. Osoby, które ją stosują zauważają znaczną poprawę po około kilkunastu sesjach.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.