Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Prosaki – małe kuleczki pod oczami. Skąd biorą się prosaki i jak się ich pozbyć?

2021-07-13 16:36
Zbliżenie na oko. Na skórze powiek i wokół oka widoczne niewielkie prosaki.

Zmiany skórne pojawiające się pod oczami i na powiekach mogą mieć różny wygląd i charakter. Często są to tak zwane prosaki. Chociaż wyglądają niepokojąco i nieestetycznie, nie powinny budzić obaw. Czym są prosaki, jak powstają oraz jak można się ich pozbyć?

Czym są prosaki?

Prosaki to drobne zmiany skórne o charakterze małych kuleczek, o zabarwieniu białym, żółtym lub kremowym, wyraźnie wystające ponad powierzchnię skóry. Najczęściej pojawiają się na twarzy, głównie pod oczami, na powiekach, ustach czy skroniach. W pozostałych przypadkach zlokalizowane są na klatce piersiowej, ramionach czy narządach płciowych. Prosaki są charakterystyczne dla dzieci, ale mogą występować również u dorosłych. Bywa, że są mylone z trądzikiem lub zaskórnikami. Typową cechą prosaków jest występowanie grupami, zazwyczaj kilka zmian kumuluje się w jednym miejscu.

Umów się do dermatologa

Skąd się biorą prosaki?

Prosaki powstają na skutek zatkania ujścia gruczołów potowo-łojowych. Prowadzi to do gromadzenia się mas rogowo - łojowych pod skórą i formowania małych grudek na skórze. Niedojrzałe prosaki są ledwie widoczne i niewyczuwalne, z czasem jednak zwiększają się i twardnieją. Nie są to bolesne zmiany, nie wywołują pieczenia ani swędzenia.

Główną przyczyną powstawania prosaków jest nieodpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie skóry twarzy lub źle dobrane kosmetyki. Pojawienie się tego rodzaju “krostek” może być również efektem zmian hormonalnych w organizmie lub predyspozycji genetycznych. 

Prosaki często mylone są z innymi zmianami skórnymi, takimi jak zaskórniki, brodawki czy kaszaki. Wszystkie mogą pojawić się na twarzy, ramionach lub klatce piersiowej i na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, czy masz do czynienia z prosakami, umów się na wizytę do dermatologa – specjalista odpowiednio zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednie leczenie.

Jak pozbyć się prosaków?

W zależności od ilości i lokalizacji prosaków, możemy zdecydować się na szereg domowych metod usuwania zmian lub udać się po pomoc do odpowiedniego specjalisty.

Domowe sposoby na pozbycie się prosaków

Pojedyncze prosaki występujące na naszej skórze, często dają się łatwo usunąć “domowymi” sposobami, poprzez odpowiednio dobraną pielęgnację skóry. Możesz je zastosować tylko w przypadku, gdy prosaki nie występują w bezpośredniej okolicy oczu, czyli zaraz pod nimi lub na powiekach. W takich przypadkach w usunięciu zmian pomogą Ci dermatolog, kosmetolog lub nawet okulista

Jednym z domowych sposobów może być wykonywanie peelingów zawierających kwasy: glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, czy BHA. Substancje te mają właściwości złuszczające, dzięki czemu regularnie stosowane, odblokowują zatkane ujścia gruczołów łojowych. Stopniowo pomogą usunąć obecne już prosaki i zapobiegną powstawaniu nowych. Peelingi takie wykonujemy codziennie lub co kilka dni, w zależności od produktu jaki stosujemy. Alternatywą mogą być kremy z kwasami, charakteryzujące się podobnym mechanizmem działania. 

Podczas stosowania terapii kwasami powinniśmy unikać wystawiania się na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to powodować nieestetyczne przebarwienia skóry oraz podrażnienia.

Na forach internetowych możesz się również zetknąć z polecaniem okładów z olejku z drzewa herbacianego, jednak nie jest to do końca skuteczny sposób na pozbycie się prosaków. 

Zabiegi kosmetyczne

Usuwanie prosaków domowymi sposobami nie zawsze przynosi efekty. Niekiedy trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty, zwłaszcza gdy prosaki występują licznie lub w bezpośredniej okolicy oczu. W takich przypadkach warto udać się do dermatologa lub kosmetologa. 

Do najczęściej wykorzystywanych metod usuwania prosaków przez specjalistów zaliczamy:

  • zabiegi złuszczające skórę, takie jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja;
  • nakłuwanie grudek na twarzy za pomocą igły, pod odpowiednim kątem - jest to jedna z bardziej skutecznych metod, pozwalająca na odblokowanie ujścia gruczołu i odprowadzenie łoju nagromadzonego pod skórą; Pamiętaj jednak, że tego zabiegu nie należy wykonywać samodzielnie, ponieważ nieprawidłowo wykonany może doprowadzić do powstawania blizn, zakażeń lub innych powikłań. 
  • elektrokoagulacja, czyli zabieg wykorzystujący prąd elektryczny zmienny o dużej częstotliwości - polega na zniszczeniu struktury białka, a tym samym nieestetycznych zmian skórnych;
  • terapia laserowa 
  • zabiegi chirurgiczne - stosowane w przypadku, gdy wszystkie powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów;   

Jeśli decydujesz się na usuwanie prosaków z okolic oczu lub powiek, skonsultuj to wcześniej ze specjalistą – dermatologiem lub okulistą, gdyż nie każdy zabieg może okazać się dla Ciebie bezpieczny. 

Pamiętaj, że raz usunięte prosaki mogą nawracać, dlatego warto zadbać o odpowiednie oczyszczanie i pielęgnację dobraną do rodzaju naszej skóry

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów