Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Świńska grypa – objawy. Jak można się zarazić A/H1N1?

2020-12-07 10:30
Świńska grypa

Świńska grypa jest chorobą, na której wspomnienie drży wielu z nas. Zapewne wielu z nas doskonale pamięta okres licznych zachorowań na początku XXI wieku, które stały się wówczas medialnym tematem numer jeden. Czym dokładnie jest świńska grypa? Jakie są objawy tej choroby? Czy istnieje lek na świńską grypę? Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym właściwie jest świńska grypa?

Mianem świńskiej grypy określamy zakaźną chorobę dróg oddechowych, która jest wywoływana przez typ A wirusa grypy H1N1. Sam wirus po raz pierwszy został odkryty u świni w latach 30. XX wieku. Jednak dopiero na początku wieku XXI doszło do mutacji wirusa, w wyniku której pokonał on tzw. barierę gatunkową.

Świńska grypa – objawy zakażenia

W wyniku zakażenia wirusem A/H1N1u ludzi dochodzi do rozwoju licznych objawów, które na pierwszy rzut oka przypominają symptomy zwykłej i sezonowej grypy. 

Świńska grypa – najczęstsze objawy

Do najczęściej występujących objawów zakażenia wirusem wywołującym tzw. świńską grypę, zaliczamy:

 • wysoką gorączkę, której mogą towarzyszyć dreszcze,
 • bóle głowy,
 • ból gardła,
 • bóle mięśniowe,
 • duszności,
 • spadek apetytu,
 • ogólne złe samopoczucie.

Świńska grypa – rzadko występujące objawy

U pacjentów zakażonych wirusem A/H1N1 stosunkowo rzadko obserwuje się natomiast poniższe objawy:

 • biegunkę,
 • nudności oraz towarzyszące im wymioty,
 • uczucie dezorientacji,
 • utratę przytomności.

Sposób szerzenia się wirusa świńskiej grypy

Sam wirus roznosi się drogą kropelkową, czyli podobnie do wirusa grypy sezonowej. Oznacza to, że zarazić można się nie tylko poprzez aerozol powstały podczas kichania osoby zakażonej czy jej kaszel, ale także poprzez dotykanie powierzchni, na których wirus mógł osiąść wraz z wydzielinami chorego (m.in. klamki, blaty).

Diagnostyka świńskiej grypy

Z racji niewielkiej specyficzności objawów, trudno jest lekarzowi na podstawie samego wywiadu stwierdzić, czy ma się do czynienia z chorym zakażonym wirusem zwykłej grypy sezonowej czy wirusem A/H1N1. Jednym z pierwszych kroków niezbędnych do wykonania w celu postawienia trafnej diagnozy jest wykluczenie lub potwierdzenie ewentualnego kontaktu pacjenta z osobą, u której stwierdzono świńską grypę. Jeśli istnieje podejrzenie zakażenia wirusem A/H1N1 przeprowadza się specjalne testy, aby ostatecznie potwierdzić czy chory cierpi na świńską grypę.

Profilaktyka świńskiej grypy

Podstawowym sposobem na uniknięcie zakażenia wszelkimi wirusami przenoszonymi drogą kropelkową jest m.in regularne mycie rąk przez czas co najmniej 20-30 sekund (przy pomocy ciepłej wody z mydłem). Jeżeli umycie dłoni nie jest możliwe, warto zastosować preparaty do dezynfekcji sporządzone na bazie alkoholu. Jest to istotne, ponieważ dotykając brudnymi rękami twarzy, a w szczególności okolic ust, nosa czy oczu, doprowadzamy do przedostania się wirusa do wnętrza naszego organizmu.

Innym skutecznym sposobem profilaktyki zarażenia świńską grypą jest stosowanie maseczek chirurgicznych. Dzięki nim ograniczone jest wytwarzanie aerozolu przez osoby chore, a także nie dochodzi do jego wdychania przez osobę zdrową, która również ma na sobie maseczkę. Jednakże należy pamiętać o zmienianiu użytej maseczki na nową lub w  przypadku maseczek wielorazowych – o ich regularnym praniu lub prasowaniu. Warto również unikać zatłoczonych miejsc.

Świńska grypa – leczenie

Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie wirusem A/H1N1, powinniśmy udać się do lekarza POZ lub lekarza internisty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także w razie potrzeby skieruje nas na potrzebne testy. Jeżeli chcesz umówić wizytę lekarską, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu w niezwykle łatwy sposób poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

W większości przypadków dochodzi do samowyleczenia się schorzenia. Jednakże w przypadku np. osób o osłabionej odporności, może dojść do poważnych powikłań świńskiej grypy, a w skrajnych przypadkach zakażenie może prowadzić nawet do śmierci.

Na rynku istnieje szczepionka chroniącą przed zachorowaniem (lub zapewniająca łagodniejszy przebieg zakażenia) na grypę wywołaną m.in. wirusami typu A. Nie znamy jednak dokładnych danych, w jakim stopniu szczepionka skierowana przeciwko grypie sezonowej chroni nas przed zachorowaniem na grypę świńską – wynika to z ciągłej ewolucji wirusów i faktu, że szczepionka ochronić nas przed zachorowaniem wywołanym jedynie tym konkretnym szczepem, który został wykorzystany do produkcji preparatu. 

W przypadku zachorowania na świńską grypę stosuje się przede wszystkim leczenie przeciwwirusowe oraz objawowe.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów