- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Objawy koronawirusa - jak rozpoznać chorobę?
Objawy koronawirusa na pierwszy rzut oka mogą przypominać znaną nam od dawna grypę. Jednakże istnieją pewne subtelne różnice pomiędzy przebiegiem tej choroby, a zakażeniem koronawirusem. Jakie są objawy zakażenia koronawirusem? Jak odpowiednio szybko rozpoznać chorobę?
Czym jest koronawirus?
Koronawirus, z którego pandemią mamy obecnie do czynienia, to SARS-CoV-2, wirus wywołujący nową chorobę o nazwie COVID-19 (skrót od angielskiego corona virus disease 2019), która po raz pierwszy została rozpoznana w chińskiej prowincji Wuhan. Należy do rodziny koronawirusów (stąd jego potoczna nazwa), które atakują w głównej mierze zwierzęta, wywołując u nich choroby układu pokarmowego, oddechowego, czy też nerwowego. Sama COVID-19 atakuje głównie układ oddechowy człowieka. Choroba ta, podobnie do grypy jest przenoszona drogą kropelkową, tzn. przez kropelki aerozolu (najczęściej śliny), który powstaje w momencie kichania, czy też kaszlu.
Objawy koronawirusa
Objawy koronawirusa w dużym stopniu przypominają objawy klasycznej grypy. Zaliczamy do nich przede wszystkim: kaszel i gorączkę, a także ogólne osłabienie, bóle mięśniowe, rozbicie, bardzo rzadko ból głowy, gardła, wymioty i biegunkę. W odróżnieniu od grypy, do objawów COVID-19 zaliczyć można również duszność. Warto jednak pamiętać, że nie u wszystkich osób występują objawy zakażenia koronawirusem - bardzo często odnotowywane są przypadki bezobjawowego przebiegu choroby.
Na uwagę zasługuje fakt, że powyższe objawy mogą dotyczyć przebiegu nie tylko COVID-19 i grypy, ale także innych chorób układu oddechowego. Dlatego do stwierdzenia możliwości zarażenia się koronawirusem należy ustalić, czy wystąpiło ryzyko ekspozycji na niego poprzez:
- powrót z kraju, w którym występuje choroba;
- kontakt z osobą chorą na COVID-19;
- pracę w warunkach zwiększonego ryzyka zakażenia (np. apteki, szpitale, sklepy spożywcze).
W jaki sposób przebiega zakażenie koronawirusem?
Główną różnicą pomiędzy zakażeniem koronawirusem, a grypą sezonową jest przebieg choroby. Okres wylęgania grypy wynosi od 1 do 4 dni (średnio jest to od 1 do 2 dni). Po tym czasie dochodzi do rozwinięcia się objawów grypy. W przypadku COVID-19 czas wylęgania jest dłuższy - wynosi od 2 do 14 dni (średnio od 5 do 6 dni) - to wówczas zaczynają się pojawiać pierwsze objawy koronawirusa. Na podstawie czasu wylęgania można jednak stwierdzić, że grypa rozprzestrzenia się szybciej niż COVID-19.
Po zakażeniu koronawirusem objawy pojawiają się powoli, a ich siła rośnie wraz z czasem. Choroba może przebiegać bez objawów, łagodnie (przebieg zbliżony do przeziębienia), czy też ciężko - dochodzi wówczas do zapalenia płuc, któremu towarzyszy ostra niewydolność oddechowa, a w najgorszych przypadkach nawet niewydolność wielonarządowa.
Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?
Niestety w chwili obecnej nie istnieje szczepionka na chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2. W celu zapobiegania zakażeniu można jednak podjąć następujące kroki:
- Unikać kontaktu z osobami, które mogą być zakażone.
- W kontaktach z innymi osobami (jeśli to konieczne) pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości, wynoszącej co najmniej 1,5 metra.
- Starać się nie dotykać twarzy dłońmi, w szczególności okolic oczu, nosa oraz ust - wirus wywołujący COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, a do zakażenia dochodzi w momencie jego kontaktu z błonami śluzowymi.
- Regularnie myć ręce - użyciem wody z mydłem, czy też środka do dezynfekcji na bazie alkoholu.
- Stosować odpowiednie formy powitania - nie należy całować się na powitanie. Co więcej warto zrezygnować z uścisku dłoni.
W jaki sposób leczy się COVID-19?
Sposób leczenia choroby wywołanej przez koronawirus zależy od jej przebiegu. W przypadku łagodnego przebiegu choroby stosuje się leczenie mające na celu łagodzenie występujących objawów. W przypadku cięższego przebiegu choroby chorym podawana jest chlorochina.
Jak postępować w momencie podejrzenia zakażenia koronawirusem?
W momencie podejrzenia zakażenia się koronawirusem, należy bezzwłocznie skontaktować się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub bezpośrednio udać się na oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny w celu potwierdzenia zakażenia poprzez wykonanie odpowiednich testów. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie zgłaszać się na szpitalny oddział ratunkowy.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.