Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Objawy koronawirusa - jak rozpoznać chorobę?

2020-05-26 09:53
Objawy koronawirusa - jak rozpoznać chorobę?

Objawy koronawirusa na pierwszy rzut oka mogą przypominać znaną nam od dawna grypę. Jednakże istnieją pewne subtelne różnice pomiędzy przebiegiem tej choroby, a zakażeniem koronawirusem. Jakie są objawy zakażenia koronawirusem? Jak odpowiednio szybko rozpoznać chorobę?

Czym jest koronawirus?

Koronawirus, z którego pandemią mamy obecnie do czynienia, to SARS-CoV-2, wirus wywołujący nową chorobę o nazwie COVID-19 (skrót od angielskiego corona virus disease 2019), która po raz pierwszy została rozpoznana w chińskiej prowincji Wuhan. Należy do rodziny koronawirusów (stąd jego potoczna nazwa), które atakują w głównej mierze zwierzęta, wywołując u nich choroby układu pokarmowego, oddechowego, czy też nerwowego. Sama COVID-19 atakuje głównie układ oddechowy człowieka. Choroba ta, podobnie do grypy jest przenoszona drogą kropelkową, tzn. przez kropelki aerozolu (najczęściej śliny), który powstaje w momencie kichania, czy też kaszlu.

Objawy koronawirusa

Objawy koronawirusa w dużym stopniu przypominają objawy klasycznej grypy. Zaliczamy do nich przede wszystkim: kaszel i gorączkę, a także ogólne osłabienie, bóle mięśniowe, rozbicie, bardzo rzadko ból głowy, gardła, wymioty i biegunkę. W odróżnieniu od grypy, do objawów COVID-19 zaliczyć można również duszność. Warto jednak pamiętać, że nie u wszystkich osób występują objawy zakażenia koronawirusem - bardzo często odnotowywane są przypadki bezobjawowego przebiegu choroby.

Na uwagę zasługuje fakt, że powyższe objawy mogą dotyczyć przebiegu nie tylko COVID-19 i grypy, ale także innych chorób układu oddechowego. Dlatego do stwierdzenia możliwości zarażenia się koronawirusem należy ustalić, czy wystąpiło ryzyko ekspozycji na niego poprzez:

  • powrót z kraju, w którym występuje choroba;
  • kontakt z osobą chorą na COVID-19;
  • pracę w warunkach zwiększonego ryzyka zakażenia (np. apteki, szpitale, sklepy spożywcze).

W jaki sposób przebiega zakażenie koronawirusem?

Główną różnicą pomiędzy zakażeniem koronawirusem, a grypą sezonową jest przebieg choroby. Okres wylęgania grypy wynosi od 1 do 4 dni (średnio jest to od 1 do 2 dni). Po tym czasie dochodzi do rozwinięcia się objawów grypy. W przypadku COVID-19 czas wylęgania jest dłuższy - wynosi od 2 do 14 dni (średnio od 5 do 6 dni) - to wówczas zaczynają się pojawiać pierwsze objawy koronawirusa. Na podstawie czasu wylęgania można jednak stwierdzić, że grypa rozprzestrzenia się szybciej niż COVID-19. 

Po zakażeniu koronawirusem objawy pojawiają się powoli, a ich siła rośnie wraz z czasem. Choroba może przebiegać bez objawów, łagodnie (przebieg zbliżony do przeziębienia), czy też ciężko - dochodzi wówczas do zapalenia płuc, któremu towarzyszy ostra niewydolność oddechowa, a w najgorszych przypadkach nawet niewydolność wielonarządowa.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Niestety w chwili obecnej nie istnieje szczepionka na chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2. W celu zapobiegania zakażeniu można jednak podjąć następujące kroki:

  • Unikać kontaktu z osobami, które mogą być zakażone.
  • W kontaktach z innymi osobami (jeśli to konieczne) pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości, wynoszącej co najmniej 1,5 metra.
  • Starać się nie dotykać twarzy dłońmi, w szczególności okolic oczu, nosa oraz ust - wirus wywołujący COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, a do zakażenia dochodzi w momencie jego kontaktu z błonami śluzowymi.
  • Regularnie myć ręce - użyciem wody z mydłem, czy też środka do dezynfekcji na bazie alkoholu. 
  • Stosować odpowiednie formy powitania - nie należy całować się na powitanie. Co więcej warto zrezygnować z uścisku dłoni.

W jaki sposób leczy się COVID-19?

Sposób leczenia choroby wywołanej przez koronawirus zależy od jej przebiegu. W przypadku łagodnego przebiegu choroby stosuje się leczenie mające na celu łagodzenie występujących objawów. W przypadku cięższego przebiegu choroby chorym podawana jest chlorochina.

Jak postępować w momencie podejrzenia zakażenia koronawirusem?

W momencie podejrzenia zakażenia się koronawirusem, należy bezzwłocznie skontaktować się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub bezpośrednio udać się na oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny w celu potwierdzenia zakażenia poprzez wykonanie odpowiednich testów. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie zgłaszać się na szpitalny oddział ratunkowy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów