Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Telewizyta lekarska – szybka konsultacja z lekarzem on-line

2020-03-20 13:56
Telewizyta lekarska – szybka konsultacja z lekarzem on-line

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i powszechnemu dostępowi do internetu, poprawia się dostępność i jakość różnych usług, w tym też świadczeń medycznych. W różnych serwisach zdrowotnych pacjenci mogą szukać informacji na temat swoich leków lub stosowanych terapii, a także otrzymać poradę farmaceutyczną. W dobie szerzącej się pandemii koronawirusa prawdziwym przełomem są jedna telekonsultacje lekarskie w postaci rozmowy telefonicznej, wideokonferencji bądź korespondencji e-mail między lekarzem i pacjentem. U części lekarzy możemy odbyć taką telewizytę za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl.

Czym jest telemedycyna?

Aby uzyskać pomoc lekarską, pacjent musi udać się osobiście na wizytę do specjalisty. Choć jest to rozwiązanie powszechne, obarczone jest ono wieloma wadami i nierozwiązanymi problemami, które sygnalizowane są przez ekspertów od wielu lat. Aby dostać się do specjalisty, pacjent musi udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który wypisze mu skierowanie. Następnie z tym skierowaniem należy udać się do rejestracji do kolejnej placówki, aby umówić wizytę u specjalisty. Cały ten proces odwleka w czasie postawienie prawidłowej diagnozy, a dla pacjenta często oznacza stratę czasu i spore wydatki. Ponadto ta sytuacja sprzyja coraz dłuższym kolejkom do lekarzy specjalistów.

Rozwiązaniem tego organizacyjnego impasu ma być telemedycyna, czyli zdalne świadczenie usług medycznych i opieki zdrowotnej. Telemedycyna opiera się na rozwiązaniach medycznych, telekomunikacyjnych i informatycznych, które umożliwiają realizowanie pewnych czynności medyczynych na odległość. Dzięki temu pacjent może uzyskać odpowiednią diagnozę swojego problemu zdrowotnego, szybko i bez konieczności wychodzenia z domu.

Telekonsultacje – kiedy warto z nich skorzystać?

Telewizyty lekarskie to w Polsce stosunkowo nowe rozwiązanie, a coraz częściej stosowane w takich krajach, jak np. Stany Zjednoczone. Dla pacjentów taka zdalna konsultacja to możliwość komfortowego i szybkiego omówienia bieżących problemów zdrowotnych  z lekarzem specjalistą, bez konieczności wychodzenia z domu. Które osoby szczególnie mogą skorzystać na telewizytach lekarskich?

  • Mieszkańcy małych miejscowości - zdalna konsultacja lekarska to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony. Wizyty w gabinecie to duży wydatek i często konieczność dłuższej podróży. Dzięki telewizycie pacjent może skonsultować swój problem na odległość, oszczędzając pieniądze i czas.
  • Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe - takie osoby muszą odbywać nawet kilka wizyt rocznie, jednak często są to wizyty związane z wypisaniem recepty. Dzięki zdalnym konsultacjom lekarz może monitorować stan pacjenta i jego wyniki badań.
  • Rodzice małych dzieci - świeżo upieczeni rodzice bardzo martwią się o zdrowie swoich maluchów, jednak nie każdy objaw wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie pediatrycznym. Zdalna konsultacja pomoże rozwiać wątpliwości i podjąć odpowiednie kroki, by zadbać o zdrowie dziecka. 
  • Kobiety ciężarne - przyszłe mamy powinny odwiedzać ginekologa prowadzącego ciąże regularnie, jednak telewizyta może pomóc rozwiązać pomniejsze kłopoty zdrowotne lub dostarczyć ciężarnej niezbędnej wiedzy, bez konieczności kolejnej wizyty w gabinecie lekarskim.

Ponadto w trakcie takiej telewizyty pacjent może poprosić lekarza o analizę wyników badań krwi, czy poradę lekarską dotyczącą jakiegoś krępującego problemu, o który trudno zapytać podczas standardowej wizyty. Wreszcie telewizyta lekarska to wygodne rozwiązanie dla osób często podróżujących lub przebywających na wakacyjnych wyjazdach.

W obliczu pandemii koronawirusa, która zatacza coraz szersze kręgi, telewizyta jest skutecznym narzędziem pozwalającym ograniczać bezpośredni kontakt lekarza z chorym pacjentem. Spora część personelu medycznego skupiona jest teraz na walce z wirusem, przez co pacjenci mają mocno ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów. Możliwość odbycia telekonsultacji to komfort i bezpieczeństwo dla obu stron.

Jak wygląda telewizyta zarówno z perspektywy pacjenta i lekarza, możecie sprawdzić w poniższym materiale OSOZ Tutor:

Zarezerwuj telekonsultację na LekarzeBezKolejki.pl

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy i pacjentów, w serwisie LekarzeBezKolejki.pl pojawiła się możliwość zarezerwowania telewizyty, z czego korzysta coraz więcej placówek medycznych i lekarzy, jak również pacjentów.

Jak pacjenci mogą zarezerwować telewizytę? Korzystając ze smartfona wystarczy mieć dostęp do internetu i zainstalowaną aplikację VisiMed (dostępną na systemach Android i iOS). Użytkownicy korzystający z komputera będą potrzebowali połączenia z internetem, kamerki internetowej oraz słuchawek wyposażonych w mikrofon bądź laptopa z mikrofonem.

Umówienie telewizyty przez serwis LekarzeBezKolejki.pl jest wyjątkowo proste:

  1. Wybieramy specjalistę, który oferuje możliwość telewizyty, wraz z dogodnym dla nas terminem. W tym celu warto mieć założone swoje konto OSOZ, by w jednym miejscu gromadzić listę swoich lekarzy oraz informacje o rezerwowanych wizytach. Nie jest to jednak konieczny krok.
  2. W formularzu podajemy potrzebne dane oraz dodatkowe informacje dla placówki medycznej, o ile zachodzi taka potrzeba. Następnie klikamy przycisk "umów", a nasza rezerwacja trafia do wybranej placówki medycznej. Teraz musimy poczekać na potwierdzenie terminu.
  3. Potwierdzenie terminu przez przychodnię lub gabinet przychodzi w formie wiadomości e-mail bądź informacji w aplikacji VisiMed.
  4. Na krótko przed wizytą pacjent czeka w wirtualnej poczekalni i oczekuje na przywołanie przez lekarza. W trakcie wizyty można komunikować się z lekarzem poprzez połączenie video, jak również dostępny czat.

Zalety telekonsultacji lekarskich

Choć telemedycyna nie jest "lekiem na całe zło", oferowane przez nią rozwiązania to ogrom zalet i ułatwień, zarówno dla pacjentów, jak również lekarzy, placówek medycznych i całego systemu zdrowotnego. Telewizyty dają pacjentom szybszy i lepszy dostęp do lekarzy specjalistów, co jest szczególnie ważne dla osób mieszkających na wsiach i małych miastach. Konsultacje zdalne przyczyniają się do skrócenia oczekiwania na profesjonalną poradę medyczną, wpływając tym samym na długość kolejek w placówkach medycznych. Ponadto dzięki telemedycynie pacjenci uzyskują dostęp do lekarzy wielu specjalizacji, którzy wcześniej byli dla nich niedostępni.

Przy okazji telewizyt lekarskich warto wspomnieć o e-recepcie. Od stycznia 2020 r. elektronicze recepty stałe się obowiązkowe, wypierając znane dotąd recepty papierowe. Podczas telekonsultacji lekarz będzie mógł wystawić dla pacjenta e-receptę, jak również eZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów