Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nocne poty – przyczyny, objawy, leczenie. Czy nocne poty to objawy problemów z tarczycą?

2021-01-19 09:40
Nocne poty

Nadmierna potliwość, choć na pozór nieszkodliwa, jest uciążliwą przypadłością. Zdarza się, że wzmożone pocenie pojawia się wyłącznie w nocy. Jaka może być tego przyczyna i co można zrobić w takiej sytuacji? Czy nocne poty mogą mieć związek z dysfunkcją tarczycy?

Kiedy mówimy o nocnych potach?

Pocenie się jest bardzo potrzebnym mechanizmem termoregulacyjnym, pozwala obniżyć temperaturę organizmu. W warunkach fizjologicznych pocimy się w trakcie wysiłku fizycznego, przy wysokiej temperaturze otoczenia i zwiększonej wilgotności powietrza. Nadmierna, nieadekwatna do warunków zewnętrznych potliwość, zwłaszcza nasilająca się w nocy, może wskazywać na pewne zmiany w organizmie.

O hiperhydrozie, czyli nadmiernym nocnym poceniu się mówimy, kiedy ciało wydziela większe ilości potu, niż w standardowych warunkach i dzieje się to w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie mogą być przyczyny nocnych potów?

Niestety intensywne nocne poty nie są objawem specyficznym, czyli charakterystycznym dla jakiejś konkretnej choroby. Aby nadmierne pocenie się ustąpiło, należy odnaleźć przyczynę zaistniałej sytuacji i wyeliminować ją. Jest to bardzo ważne, bo nocne poty mogą być objawem poważnej choroby.

Przyczyny zwiększonego pocenia w nocy mogą być następujące:

  • niewłaściwe warunki temperaturowe w sypialni,
  • stres,
  • nadwaga,
  • infekcje,
  • dolegliwości na tle hormonalnym – menopauza, nadczynność tarczycy,
  • choroby nowotworowe,
  • stosowane leki.

Nocne poty – jak sobie z nimi radzić?

Ponieważ nadmierne wydzielanie potu nocą jest zwykle objawem choroby lub ma inną, uchwytną przyczynę, najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest jego prawidłowe rozpoznanie i wyeliminowanie. 

Nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w sypialni

Zanim podejmiemy drastyczne kroki w kierunku leczenia nocnych potów, warto zadbać o podstawy, m.in. o to, aby sypialnia była wieczorem przewietrzona, a grubość pościeli adekwatna do pory roku. Jedynie po wyeliminowaniu błahych błędów możemy mieć pewność, że nocne poty mają inną przyczynę, np. chorobową.

Stres

Nadmierny stres może skutkować zwiększoną potliwością, także w nocy. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest w miarę możliwości jego ograniczenie. W razie potrzeby można uzyskać także pomoc psychologa. Aby zmniejszyć poziom stresu zaleca się także stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych oraz wyciszenie się bezpośrednio przed snem.

Nadwaga 

Nadmierna masa ciała może być przyczyną ogólnej zwiększonej potliwości, a więc także potów nocnych. W takim przypadku zmiana stylu życia na zdrowszy, w tym umiarkowana aktywność fizyczna oraz zmiana diety, może pomóc wyeliminować problem.

Infekcja 

Podczas zakażenia bakteriami, wirusami czy innymi patogenami, może pojawić się gorączka, której niejednokrotnie towarzyszą intensywne poty. Pocenie się ustaje wraz z końcem choroby. W celu zmniejszenia intensywności dolegliwości infekcyjnych, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty lub udać się po poradę do lekarza POZ.

Nadczynność tarczycy 

Często nocne poty są objawem nadczynności tarczycy. W takim wypadku występują równolegle inne symptomy, np. drżenie rąk czy kołatanie serca. Warto w takiej sytuacji udać się na konsultację do endokrynologa. W ramach diagnostyki problemów z tarczycą wykonuje się oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz hormonu tyreotropowego (TSH). Jeśli zostanie stwierdzona nadczynność tarczycy, lekarz wdraża leczenie tyreostatyczne, czyli leki hamujące aktywność tarczycy. W niektórych, cięższych przypadkach, może istnieć konieczność przeprowadzenia zabiegu usunięcia części narządu lub całej tarczycy, bądź podania preparatu radioaktywnego izotopu jodu.

Menopauza

Poty i uderzenia gorąca są bardzo znanym objawem okresu przekwitania u kobiet. W takiej sytuacji można sięgnąć po preparaty łagodzące symptomy tych zmian lub poradzić się ginekologa w sprawie wdrożenia terapii hormonalnej.

Nowotwory

Częstą przyczyną nocnych potów okazują się niestety choroby nowotworowe, złaszcza w sytuacjach, gdy dodatkowo poceniu się towarzyszy szybka utrata masy ciała lub kołatania serca. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza POZ, który skieruje pacjenta na leczenie do onkologa.

Leki

Pocenie się może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych środków farmakologicznych, między innymi leków przeciwdepresyjnych lub sterydów. Taką sytuację należy zgłosić lekarzowi ordynującemu leki, który, w miarę możliwości, zmieni terapię w celu minimalizacji uciążliwych efektów niepożądanych.

Wizytę u specjalisty można w łatwy sposób umówić za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów