Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nadciśnienie wrotne - przyczyny, objawy, leczenie

2020-11-16 14:19
Nadciśnienie wrotne - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnieniem wrotnym określany jest stan, w którym ciśnienie krwi w żyle wrotnej przekracza wartości fizjologiczne, tj. 2-10 mm Hg. Charakteryzuje się ono poszerzonym i przepełnionym naczyniem krwionośnym. Można wyróżnić różne rodzaje nadciśnienia wrotnego w zależności od miejsca występowania zwiększonego oporu naczyniowego. Jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia powyższego schorzenia?

Nadciśnienie wrotne - przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania nadciśnienia wrotnego w Europie jest marskość wątroby. Ponadto, zakrzepica żyły wrotnej również może prowadzić do rozwoju tego schorzenia. W niektórych krajach Azjatyckich i Afrykańskich nadciśnienie wrotne może być spowodowane chorobami pasożytniczymi do których zalicza się schistosomatozę.

Pressure Forte na objawy nadciśnienia

Zaburzone funkcjonowanie naczyń krwionośny oraz tworzące się w nadmiarze skrzepy krwi to dolegliwości nadciśnienia wrotnego, które można próbować załagodzić poprzez odpowiednio dobraną i bezpieczną formę suplementacji. Jednym z najczęściej polecanych suplementów, dedykowanych zwalczaniu nadciśnienia tętniczego jest Pressure Forte. Kapsułki te zawierają w składzie wysokie stężenie koenzymu Q10 oraz L-argininy, czyli substancji powszechnie stosowanych w celu regulacji przepływu krwi, a także wzmocnienia osłabionych struktur tętnic oraz naczyń krwionośnych. Regularne zażywanie suplementu Pressure Forte może stanowić doskonały środek zapobiegający rozwojowi schorzeń, takich jak nadciśnienie wrotne, a także innych chorób i dolegliwości wynikających z zaburzonego funkcjonowania krwiobiegu.

Pressure Forte na nadciśnienie można kupić na stronie: https://protonlabs.pl/products/pressure-forte-na-nadcisnienie

Opakowanie suplementu diety Pressure Forte.

Nadciśnienie wrotne - objawy

Objawy przebiegające w nadciśnieniu wrotnym wynikają już z powikłań powstałych w przebiegu choroby. Należą do nich:

  • żylaki żołądka i przełyku;
  • zespół wątrobowo-płucny;
  • wodobrzusze;
  • refluksowe zapalenie przełyku;
  • płyn w jamie opłucnej;
  • powiększenie śledziony;
  • powiększenie wątroby;
  • samoistne bakteryjne zapalenie otrzewnej;
  • obrzęki;
  • żółtaczka.

Groźnym powikłaniem nadciśnienia wrotnego jest encefalopatia i krwotok z żylaków. Masywny krwotok może powodować sporą utratę krwi, czego konsekwencją może być wstrząs a nawet śmierć. Z kolei encefalopatia wątrobowa jest schorzeniem neurologicznym, prowadzącym do niewydolności wątroby.

Umów wizytę u kardiologa

Nadciśnienie wrotne - diagnostyka

Pierwszym krokiem jest dokładne fizykalne badanie pacjenta, z uwagi na charakterystyczny obraz kliniczny zaawansowanego nadciśnienia wrotnego. Podejrzewając nadciśnienie wrotne należy wykonać następujące badania:

  • endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego - uwidacznia żylaki przełyku;
  • USG jamy brzusznej - możliwe wykrycie wodobrzusza;
  • USG dopplerowskie - ocenia morfologię wątroby i śledziony;
  • angiografię - stwierdzenie krążenia obocznego;
  • inwazyjny pomiar ciśnienia zaklinowania w żyle wrotnej.

Niewątpliwie kluczowe miejsce w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia wrotnego oraz jego następstw, zajmuje endoskopia przewodu pokarmowego. Przeprowadzając endoskopię, zmiany w obrębie przewodu pokarmowego można zaobserwować aż u ok. 87% pacjentów z marskością wątroby – najczęstszej przyczynie nadciśnienia wrotnego w naszej szerokości geograficznej.

Nadciśnienie wrotne - leczenie

Podstawą terapii jest leczenie przyczyn oraz objawów nadciśnienia wrotnego. Najczęstszym czynnikiem wywołującym powyższe schorzenie jest marskość wątroby, której przyczyną jest nadużywanie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby oraz choroby dróg żółciowych. Osoby, które mają powyższe schorzenia powinny udać się do lekarza hepatologa. Leczenie objawowe nadciśnienia wrotnego i jego powikłań sprowadza się głównie do leczenia krwotoków z żylaków przełyku, żołądka oraz innych narządów przewodu pokarmowego. Aby skonsultować niepokojące objawy konieczna jest konsultacja lekarza gastrologa, który zajmuje się funkcjonowaniem oraz chorobami układu pokarmowego. W profilaktyce krwawień z żylaków przełyku, stosuje się niektóre leki blokujące receptory adrenergiczne.

Dieta w nadciśnieniu wrotnym

Wodobrzusze oraz choroby wątroby mogą być przyczyną nadciśnienia wrotnego. Aby wspomóc organizm należy stosować dietę niskosodową. Nadmierne spożywanie soli w diecie zostało udowodnione w wielu prowadzonych badaniach epidemiologicznych. Sól znajduje się w produktach naturalnych takich jak produkty mleczne czy pieczywo, jednak największa jej ilość występuje w żywności wysokoprzetworzonej. Główną zasadą diety niskosodowej jest unikanie soli w kuchni. Zmniejszenie jej ilości w codziennym jadłospisie jest najskuteczniejszą metodą w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Skuteczną metodą ograniczenia używania soli jest zastąpienie jej mieszankami ziół oraz przyprawami, które skutecznie podkreślają smak przygotowanych potraw. 

Pacjenci z marskością wątroby powinni stosować dietę wysokobiałkową z ograniczeniem tłuszczów. Należy sięgać po produkty, które łatwo ulegają trawieniu i nie obciążają przewodu pokarmowego. Ważne jest aby bezwzględnie wykluczyć spożywanie alkoholu.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów