Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Elektroniczne papierosy − czy szkodzą mniej niż zwykłe papierosy?

2021-02-12 16:05
Elektroniczne papierosy

W dzisiejszych czasach e-papierosy są dostępne nie tylko na portalach aukcyjnych, ale również w sklepach czy stoiskach w galeriach handlowych. Z powodu ich niezwykłej popularności, są często tematem licznych dyskusji. Głównie dywaguje się nad ich szkodliwością dla zdrowia. Czy elektroniczne papierosy szkodzą mniej niż ich tradycyjne odpowiedniki?

Czym są elektroniczne papierosy?

Papierosy elektroniczne w dużym stopniu przypominają tradycyjne papierosy. Główną różnicą jest jednak to, że elektroniczne papierosy nie zawierają tytoniu, co z technicznego  punktu widzenia dyskwalifikuje je jako “papierosy”. Są to elektroniczne urządzenia, które podają nikotynę w stanie czystym. Zasadą działania są zbliżone do inhalatorów czy nebulizatorów.

Elektroniczne papierosy działają w różny sposób, który jest uzależniony od producenta. Większość z nich tworzy mgłę z glikolu propylowego, w którym zawieszona jest nikotyna, substancje aromatyzujące, a także inne związki chemiczne.

Umów się do internisty

Elektroniczne papierosy − opinie FDA

Na początku papierosy elektroniczne posiadały status “systemowych nośników leków”. Jednakże po przeanalizowaniu ich działania, Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków zadecydowała, że powinny być sprzedawane pod statutem “produkty tytoniowe”. Głównym powodem stojącym za tą decyzją była wysoka zawartość nikotyny tytoniowej.  Co więcej, dużo wskazuje na to, że wszelkie ulepszenia wprowadzane w papierosach elektronicznych prowadzą do silniejszego działania nikotyny w niej stosowanej, a co za tym idzie, do wzrostu działania uzależniającego.

Problemy związane z elektronicznymi papierosami

W przypadku papierosów elektronicznych istnieje kilka niedogodności związanych z bezpieczeństwem ich stosowania. Jedną z nich jest fakt, że producenci papierosów elektronicznych wytwarzają naboje, które są wkładane do e-papierosów. Zawierają one często różne ilości nikotyny, która nie jest w żaden sposób standaryzowana. Co więcej, często rzeczywisty skład takiego naboju w znaczącym stopniu różni się od deklarowanej przez producenta zawartości. 

Innym problemem jest to, że palacze nie zawsze korzystają z e-papierosów w sposób rozsądny. Zawartość nikotyny w nabojach nie przekracza 20 mg, ale w internecie można znaleźć liczne instrukcje ukazujące, w jaki sposób samodzielnie zwiększyć ilość nikotyny w papierosie elektronicznym. A co gorsza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do naboju dodać używki nielegalnej, np. oleju z marihuany.

Do problematycznych kwestii związanymi z elektronicznymi papierosami zaliczyć można także to, że:

  • nie ma aktualnie badań dotyczących bezpieczeństwa długotrwałego wdychania glikolu propylenowego obecnego w wytwarzanej przez e-papierosy mgiełce,
  • używanie papierosa elektronicznego może być nadużywane w miejscach, w których ustanowiono zakaz palenia tradycyjnych papierosów,
  • w dymie tytoniowym tradycyjnych papierosów rozpoznano ponad 100 substancji o potencjalnym działaniu rakotwórczym. Nie mamy 100% pewności, że część z tych szkodliwych dla zdrowia substancji nie występuje w dymie wytwarzanym przez papierosy elektroniczne. Do głównych substancji szkodliwych, obok nikotyny, zaliczamy: acetaldehyd, aceton, formaldehyd i akroleinę.

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów mogących świadczyć o szkodliwym działaniu palenia, m.in. na układ oddechowy, należy udać się na konsultację do lekarza internisty w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki.

Papierosy elektroniczne − czy powinny zostać wycofane?

Na chwilę obecną papierosy elektroniczne budzą mnóstwo kontrowersji. Co prawda zostały one stworzone jako środek ułatwiający rzucenie palenia, bo dostarczają organizmowi nikotyny, a także naśladują samą czynność palenia papierosa, jednakże ze względu na ich charakter, ludzie często jedynie przerzucają się z papierosów tradycyjnych na te elektroniczne, co prowadzi do dalszego pozostawania w nałogu. 

Jeżeli chcemy rzucić palenie, lepszym pomysłem niż sięgnięcie po elektroniczne papierosy, wydaje się zastosowanie różnego rodzaju gum do żucia zawierających w swoim składzie nikotynę czy tabletek pomagających w walce z nałogiem

Jeśli uzależnienie wynika z przyczyn psychicznych, warto udać się na konsultację do psychiatry, aby uzyskać wsparcie w rzuceniu przykrego nałogu. 

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością zarezerwujesz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów