Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

E-skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia 2021 r.

2021-01-11 14:38
E-skierowanie od 8 stycznia obowiązkowe

W ostatnich latach mogliśmy obserwować dynamiczny rozwój licznych usług cyfrowych, których celem jest wsparcie sektora ochrony zdrowia. Pacjenci już od dłuższego czasu korzystają z e-recepty i e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie), które wyparły swoje papierowe odpowiedniki. Naturalnie kolejnym krokiem było wprowadzenie e-skierowań. I choć wdrażanie tego rozwiązania zbiegło się z wybuchem pandemii koronawirusa, od 8 stycznia stały się one obowiązkowe. Jak działa e-skierowanie i jakie są zalety tego rozwiązania?

E-skierowanie – od pilotażu do realizacji

Pilotaż e-skierowania ruszył już w październiku 2018 r. i zakończył się 30 września 2019 r. Wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów medycznych, jednak z każdym miesiącem po jego zakończeniu liczba placówek, które chciały wcześnie wdrożyć to rozwiązanie, stale rosła. Wzrost ten był szczególnie zauważalny w drugiej połowie roku 2020, czyli w samym środku pandemii. Dane te nie były zaskoczeniem, nie dziwiło bowiem to, że placówkom medycznym zależało na usprawnieniu pracy i zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom, lekarzom i pozostałemu personelowi. 

Pod koniec roku 2020 niemal 70% podmiotów medycznych wystawiało pacjentom e-skierowanie, a około 45% je realizowało. W sumie do 31 grudnia 2020 r. blisko 43 tysiące lekarzy wystawiło ponad 5 milionów e-skierowań.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Czym jest i jak działa e-skierowanie?

E-skierowanie to cyfrowy odpowiednik papierowego skierowania. Dzięki niemu możliwa jest w pełni cyfrowa usługa całego procesu skierowania pacjenta na odpowiednie leczenie – od momentu wystawienia skierowanie po jego realizację. 

Proces wystawiania e-skierowania przebiega tak samo, jak wystawianie e-recepty i wymaga od lekarza posiadania systemu gabinetowego kompatybilnego z platformą e-zdrowie (P1) lub korzystania z bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl. Dane pacjenta wprowadzane są do systemu i podpisywane cyfrowo, a pacjent otrzymuje kod skierowania na swój telefon (wiadomość SMS) lub adres e-mail, konieczne jest jednak posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Możliwy jest także wydruk informacyjnego e-skierowania.

Posiadając e-skierowanie, pacjent może się zapisać na konsultację lekarską lub badanie podając kod skierowania oraz swój numer PESEL.

Jakich świadczeń dotyczy e-skierowanie?

E-skierowanie wystawiane jest na liczne świadczenia realizowane w ramach NFZ. Zalicza się do nich nie tylko leczenie szpitalne i ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (z wyjątkiem porady w zakresie logopedii), ale również:

  • badanie rezonansem magnetycznym;
  • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego;
  • badanie echokardiograficzne płodu;
  • badania medycyny nuklearnej;
  • badania tomografii komputerowej, w tym te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ.

Skierowania na programy lekowe, leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, rehabilitację, a także do szpitala psychiatrycznego będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, czyli w postaci papierowej.

WAŻNE!

Skierowanie (niezależnie od formy) nie jest potrzebne do następujących specjalistów: ginekologa i położnika, wenerologa, dentysty, psychiatry, onkologa.

Zalety e-skierowania

Wprowadzenie elektronicznych skierować niesie wiele korzyści dla pacjentów. E-skierowanie nie można zgubić, gdyż jest ono cały czas widoczne dla pacjenta w IKP. Dzięki temu można na bieżąco śledzić historię swoich e-skierowań, a także e-skierowań swoich podopiecznych. Elektroniczna forma skierowania wyklucza też konieczność dojeżdżania do placówki, by skierowanie odebrać oraz ułatwia rejestrację na zabieg lub konsultację lekarską (znika obowiązek dostarczenia oryginału skierowania w terminie 14 dni). Co więcej, znika również problem nieczytelnych lub błędnie wypisanych skierowań.

Bardzo istotną zmianą jest zablokowanie możliwości rejestracji e-skierowania jednocześnie w kilku placówkach, co w wielu przypadkach znacząco wpłynie na skrócenie koleje u specjalistów oraz na zabiegi.

Kiedy można wystawić skierowanie w wersji papierowej?

Choć technologia pędzi do przodu, może się zdarzyć, że wystawienie e-skierowania nie jest możliwe. Wówczas lekarz lub inna osoba uprawiona może wystawić skierowanie w formie papierowej. Sytuacje, które wzięto pod uwagę, to:

  • brak dostępu do systemu e-zdrowie na skutek awarii tego systemu lub braku dostępu do internetu;
  • niemożność ustalenia tożsamości pacjenta;
  • skierowanie wystawia lekarz lub inna osoba uprawiona, która jest z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo lub okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych na terenie Polski.

E-skierowań nie wystawia się też w ramach zlecenia wewnętrznego (gdy pacjent danego szpitala jest kierowany na badania w placówce, w której aktualnie przebywa).

Źródło: https://cez.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/e-skierowanie-juz-obowiazuje/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów