- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
- Medycyna estetyczna
Wędzidełko – czym jest? Kiedy korygować za krótkie wędzidełko?
- Publikacja:
- 2021-02-11 15:36
- Aktualizacja:
- 2023-12-06 11:24
Temat skróconego wędzidełka jest obecnie coraz bardziej popularny. Nadal jednak dla wielu rodziców brzmi on tajemniczo. Pomimo tego, iż wędzidełko nie spełnia użytecznej funkcji w życiu człowieka i jest tylko embriologiczną pozostałością, może powodować wiele problemów w rozwoju dziecka. Często diagnoza stawiana jest zbyt późno. Na co należy zwrócić uwagę? Kiedy jest najlepszy moment na korekcję wędzidełka u dziecka?

Czym jest wędzidełko?
Opierając się na nomenklaturze medycznej, wędzidełko podjęzykowe jest strukturą anatomiczną. Dokładniej, jest fałdem błony śluzowej rozpiętym pomiędzy dnem jamy ustnej, a dolną powierzchnią języka. Powstaje ono wskutek niedostatecznej apoptozy (proces programowanej śmierci komórki) na wczesnym etapie oddzielania się języka od dna jamy ustnej. Niestety właśnie ta mała i niepozorna struktura pod językiem może być winowajcą wielu nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Wynika to z tego, że wędzidełko wpływa na pozycję spoczynkową języka, a ta z kolei spełnia kluczową rolę w rozwoju twarzoczaszki.
Charakterystyka krótkiego wędzidełka podjęzykowego
Krótkie wędzidełko podjęzykowe (ankyloglossia) oznacza takie wędzidełko, którego budowa anatomiczna ogranicza normalne ruchy języka. Przybiera wtedy formę grubego, nieelastycznego fałdu skórnego. Opierając się o kryteria diagnostyczne doradców laktacyjnych wyróżnia się następujące typy skróconego wędzidełka:
- Typ I – całkowite skrócenie wędzidełka podjęzykowego;
- Typ II – w środkowej linii podjęzykowej (język tworzy garb lub przykrywkę);
- Typ III – dalsze od linii środkowej, może wyglądać normalnie;
- Typ IV – tylny obszar, który może sprawiać trudności diagnostyczne.
Skonsultuj się z pediatrą
Jak samodzielnie rodzic może rozpoznać skrócone wędzidełko?
W zależności od typu krótkiego wędzidełka, które występuje u konkretnego dziecka, zdarza się, że rodzic szybko zauważa nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Oczywiście, powinien wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Najłatwiej zaobserwować krótkie wędzidełko typu 1, które w charakterystyczny sposób “trzyma” od przodu język. Powoduje ono u dziecka problem z wysuwaniem języka poza obręb jamy ustnej.
Co i kiedy rodzic może sprawdzić, gdy podejrzewa u dziecka problem z wędzidełkiem?
- Podczas płaczu dziecka – czy przednia krawędź języka jest co najmniej tak wysoko, jak kąciki ust?
- Podczas przesuwania palcem po dole dziąsła dziecka – czy wodzi za palcem językiem?
- Podczas odchylania w dół brody dziecka i dolnej wargi – czy język pozostaje na granicy dolnych dziąseł, ewentualnie dolnej wargi?
- Podczas unoszenia przez dziecko języka w kierunku podniebienia – czy jest widoczna lub wyczuwalna błona, która uniemożliwia wysokie uniesienie języka?
- Podczas wystawiania przez dziecko języka na brodę – czy czubek języka przypomina kształt “serduszka”?
Najczęściej występujące objawy skróconego wędzidełka
- Problem z przystawieniem do piersi – 81%;
- Zasypianie w czasie prób karmienia – 73%;
- Zniekształcone, spłaszczone lub zmacerowana brodawki po karmieniu – 68%;
- Dziecko żuje lub zagryza brodawkę podczas karmienia – 67%;
- Małe lub nieprawidłowe opróżnianie piersi – 60%;
- Wyślizgiwanie się brodawki podczas prób przystawiania – 60%;
- Silny ból jak dziecko się przystawia – 59%;
- Objawy refluksu/cofania się pokarmu – 45%;
- Problem z utrzymaniem przez dziecko smoczka w buzi – 40%;
- Słaby przyrost wagi – 32%;
- Objawy kolki – 24%.
Ghaheri B., Cole M., Fausel S. “Breastfeeding improvement following tongue-tie and lip-tie release: A prospective cohort study”, Laryngoscope, 2017 May;127(5):1217-1223.
Najlepszy czas na korekcję krótkiego wędzidełka
Trzeba pamiętać, że wędzidełko nie jest z gumy i nie ulega rozciąganiu. Masażami można usprawnić funkcję języka i zwiększyć jego ruchomość, jednak żadne masaże nie spowodują, że wędzidełko się rozciągnie. Dlatego należy wiedzieć, że najlepiej podciąć go jak najszybciej, już w wieku niemowlęcym. Zapobiegnie to zaburzeniom związanym ze ssaniem dziecka czy wzrostem twarzoczaszki, a także problemom z wymową i wadom zgryzu, które mogłyby ujawnić się w miarę dalszego rozwoju dziecka. Zabieg podcięcia krótkiego wędzidełka (frenotomia) jest krótki i bezpieczny. W zdecydowanej większości przypadków nie wymaga hospitalizacji nawet u kilkudniowych maluszków.
Do jakiego specjalisty udać się z problemem krótkiego wędzidełka?
Zabieg podcięcia wędzidełka może wykonać chirurg, laryngolog lub stomatolog. Do wybranego lekarza można umówić się na wizytę bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl. Mitem jest stwierdzenie, że nie warto podcinać wędzidełka, bo i tak przyrośnie. Gdy rodzic odpowiednio zadba o prawidłową pielęgnację to rana nie będzie ziarninować i przycięcie nie ulegnie zmniejszeniu.
Autor
Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.