Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

COVID-19: NFZ zaleca ograniczenie planowanych świadczeń opieki zdrowotnej

2020-10-15 13:37
COVID-19: NFZ zaleca ograniczenie planowanych świadczeń opieki zdrowotnej

Sytuacja epidemiczna w kraju z dnia na dzień robi się coraz bardziej poważna. Każdego dnia liczba osób z pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2 rośnie, niepokojąco wzrasta również liczba pacjentów hospitalizowanych ze względu na COVID-19 oraz liczba zajętych z tego powodu respiratorów. Dlatego Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wydała zalecenie, by ograniczać lub czasowo zawieszać udzielanych świadczeń wykonywanych planowo.

Coraz więcej pacjentów zarażonych SARS-CoV-2

Obserwując codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia nie trudno zauważyć dynamiczny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Wiosną liczba zakażeń utrzymywała się na poziomie 300-400 przypadków dziennie. Dzisiaj mówimy już o kilku tysiącach przypadków, a każdego kolejnego dnia ta liczba jest wyższa. Tylko dzisiaj (15 października 2020 r.) resort zdrowia poinformował o 8099  nowych przypadkach zakażenia, co stanowi najwyższy wynik od początku pandemii.

Rosnąca liczba wykrytych zakażeń przekłada się na wzrastającą liczbę pacjentów hospitalizowanych ze względu na COVID-19, chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. Niepokojąco wzrasta też liczba pacjentów, którzy wymagają podłączenia do respiratora (aktualnie jest to ponad 500 pacjentów).

Ograniczenie planowanych świadczeń

W obecnej sytuacji ryzyko transmisji wirusa jest szczególnie wysokie, co grozi jeszcze większą liczbą zakażeń i pacjentów wymagających leczenia w szpitalu. Mając to na uwadze Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia 14 października 2020 r. wydała zalecenie dotyczące realizacji świadczeń opieki zdrowotnej. Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ rekomenduje ograniczenie do niezbędnego minimum, a nawet czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Podejmując takie działania szpitale powinny każdorazowo wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia dla danego pacjenta oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu w oddziale anastezjologii i intensywnej terapii po przebytym zabiegu.

Co ważne, ograniczenia te nie powinny dotyczyć planowanej diagnostyki, a także leczenia chorób nowotworowych. Niemniej każda ewentualne odroczenie terminu wymaga indywidualnej analizy i oceny ryzyka.

Jakich zabiegów dotyczą zalecenia NFZ?

Opublikowane przez NFZ zalecenie dotyczy planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia badań i zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacji, w szczególności zaś:

  • endoprotezoplastyki dużych stawów
  • dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa
  • zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej
  • pomostowania naczyń wieńcowych
  • zabiegi wewnątrzczaszkowe
  • dużych zabiegów torakochirurgicznych
  • nefrektomii
  • histerektomii.

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/udzielanie-swiadczen-opieki-zdrowotnej-w-zwiazku-z-zapobieganiem-przeciwdzialaniem-i-zwalczaniem-covid-19-zalecenia,7826.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów