Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Skąd się bierze łupież?

Artykuł sponsorowany

2020-10-12 15:44
skąd się bierze łupież

Łupież to choroba skóry, która stanowi problem globalny. Naukowcy szacują, że na całym świecie może na niego cierpieć nawet połowa populacji. Ta dermatoza może bowiem dotykać osoby w każdym wieku, bez względu na ich płeć. To choroba, która ze względu na swój przebieg powoduje duży dyskomfort, co więcej dla wielu osób stanowi poważny problem natury estetycznej. W poniższym artykule dowiesz się, skąd się bierze łupież oraz w jaki sposób się go pozbyć.

Charakterystyczne objawy – skąd się bierze łupież?

Za powstawanie łupieżu w dużej mierze odpowiadają grzyby z gatunku Malassezia. Te drożdżaki stanowią część mikrobiomu skóry naszej głowy i w normalnych ilościach nie sprawiają powodów do obaw. Jeśli jednak z różnych przyczyn dojdzie do zaburzenia mikrobiomu, modyfikacji składu sebum lub uszkodzenia warstwy ochronnej naskórka, grzyby Malassezia zaczynają namnażać się w ogromnych ilościach i prowadzą do nadmiernego złuszczania się naskórka oraz łojotoku skóry głowy o różnym nasileniu.

 

Wpływ na zaburzenie mikrobiomu i tym samym rozrost drożdżaków ma kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

 • zaburzenia hormonalne;
 • przewlekły stres;
 • nieodpowiednia higiena skóry głowy (zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste mycie skóry głowy);
 • obniżona odporność organizmu;
 • niewłaściwa dieta – spożywanie w dużych ilościach żywności bogatej w tłuszcze nasycone, sól oraz cukry, niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin oraz minerałów (przede wszystkim cynku, a także witamin z grupy B);
 • nadmierne pocenie się i skłonności do przetłuszczania się skóry;
 • nieodpowiednia pielęgnacja włosów – mycie głowy produktami, które przesuszają naskórek, niedokładne zmywanie z włosów szamponu i odżywki;
 • zabiegi stylizacyjne – częste farbowanie włosów, nadużywanie kosmetyków do stylizacji (ich zbyt duża ilość prowadzi do zatkania ujść gruczołów łojowych przez co dochodzi do większej ilości sebum);
 • przegrzewanie skóry głowy – częste suszenie włosów suszarką, korzystanie z lokówki czy prostownicy. Zbyt długie przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach ma także duży wpływ na wystąpienie łupieżu stąd o wiele częściej pojawia się on w okresie zimowym.

Znając już przyczynę oraz czynniki wpływające na powstawanie łupieżu, warto zaznajomić się charakterystycznymi objawami tej choroby, aby w przypadku jej wystąpienia móc od razu przystąpić do leczenia.

Łupież jest dermatozą stosunkowo łatwą do zauważenia. Najczęstszym objawem są fragmenty złuszczonego naskórka widoczne na włosach i ubraniach. Jednak ze względu na to, że istnieje kilka rodzajów łupieżu, objawy te mogą się różnić. W przypadku owłosionej skóry głowy zwykle mówimy o łupieżu suchym oraz tłustym:

 • łupież suchy – to łagodniejsza postać łupieżu. Zmiany w większości przypadków lokalizują się na owłosionej skórze głowy, o wiele rzadziej na brwiach czy rzęsach. Fragmenty złuszczonego naskórka są bardzo małe i posiadają białą barwę. Łupież suchy w dużej mierze wynika z nadmiernego przesuszenia skóry, które często pojawia się w wyniku podrażnienia skóry głowy kosmetykami;
 • łupież tłusty – niektórzy uczeni są zdania, że jest on następstwem nieleczonego łupieżu zwykłego, inni z kolei klasyfikują je jako odrębne jednostki chorobowe. Łupież tłusty charakteryzuje się obecnością nawarstwiających się, żółtawych strupów na skórze głowy, a także stanu zapalnego. W przypadku łupieżu tłustego pojawia się uporczywy świąd oraz nadmierne wydzielanie łoju, przez co przetłuszczeniu ulegają także włosy. Nieleczony, łupież tłusty może prowadzić do wyłysienia.

Łupież to jednak choroba, która nie dotyczy jedynie owłosionej skóry głowy, a może występować na pozostałych owłosionych częściach ciała. W tym przypadku wyróżniamy:

 • łupież pstry;
 • łupież różowy Giberta;
 • łupież biały;
 • łupież rumieniowy;
 • łupież czerwony mieszkowy.

Czy łupież dotyka także dzieci?

Łupież to choroba, która nie tylko dotyczy osób dorosłych, ale także dzieci. Za występowanie łupieżu u najmłodszych również odpowiadają grzyby z gatunku Malassezia, które żywiąc się nasyconymi kwasami tłuszczowymi, zaburzają w ten sposób strukturę lipidów. 

Wyjątkiem jest tzw. ciemieniucha, która występuje u niemowląt do 2. roku życia i choć nazywa się ją łupieżem niemowlęcym, nie ma ona nic wspólnego z namnażaniem się drożdżaków, a zapaleniem łojotokowym skóry. W przypadku ciemieniuchy dochodzi do wzmożonej produkcji łoju, przez co na skórze głowy tworzą się żółte łuski stanowiące połączenie łoju i zrogowaciałego naskórka. W przypadku tej dermatozy, dolegliwości mogą ustąpić samoistnie w przeciągu kilku miesięcy. Nie należy jednak jej lekceważyć, gdyż może ona stanowić pierwszy objaw atopowego zapalenia skóry (AZS).

Najczęściej łupież występuje wśród dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 10 lat. Zmianom rzadko towarzyszy stan zapalny, jednak na skutek swędzenia i drapania przez dziecko skóry głowy może wystąpić na niej podrażnienie. W przypadku tej grupy wiekowej przyczyną zwykle jest niedokładne spłukiwanie szamponu ze skóry głowy, prowadzące do zatkania gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych.

Łupież stanowi także powszechny problem wśród nastolatków przechodzących okres dojrzewania. W tym przypadku na jego występowanie największy wpływ mają zmiany hormonalne, które nasilają produkcję łoju i tym samym powodują zaburzenia mikrobiomu. Przyczynę występowania łupieżu wśród nastolatków może także stanowić nieprawidłowa pielęgnacja i nieodpowiednia dieta.

Jak przeciwdziałać łupieżowi?

Przeciwdziałanie pojawieniu się łupieżu i jego nawrotom jest jak najbardziej możliwe. Wymaga od nas poświęcenia odpowiedniej uwagi, bycia konsekwentnym i zmiany nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych. Aby przeciwdziałać łupieżowi i jego nawrotom:

 • należy dbać o właściwą pielęgnację skóry głowy;
 • stosować produkty pielęgnacyjne (szampony, odżywki), które nie powodują przesuszania skóry głowy;
 • unikać stosowania produktów do stylizacji włosów w dużych ilościach;
 • unikać stresujących sytuacji – stres w dużej mierze wpływa na wystąpienie łupieżu i jego nawroty;
 • unikać przegrzewania skóry głowy – warto zrezygnować z korzystania z suszarki lub prostownicy, należy także unikać długotrwałego przebywania w nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach;
 • stosować odpowiednią dietę – wykluczyć żywność wysoko przetworzoną i zastąpić ją produktami bogatymi w witaminy A, E, z grupy B, oraz minerały jak cynk, żelazo, wapń magnez i fosfor.

Czy można pozbyć się łupieżu?

Czy można pozbyć się łupieżu? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, których bezpośrednio dotyczy ten problem. Pozbycie się łupieżu jest możliwe, jednak wymaga od nas szybkiego działania. Aby skutecznie pozbyć się łupieżu, warto przede wszystkim poznać, z którym rodzajem tej dermatozy mamy do czynienia. Stąd tak ważne jest, aby w momencie, w którym zauważymy u siebie objawy wskazujące na łupież, udać się do dermatologa w celu uzyskania właściwej diagnozy. Warto również pamiętać, że łupież to choroba skóry głowy o charakterze nawrotowym, dlatego nawet po zakończeniu kuracji powinno się ją powtórzyć w celu podtrzymania efektów, np. raz na kilka tygodni umyć włosy szamponem przeciwłupieżowym i przeciwgrzybiczym.

Łupież – czy może zniknąć bez leczenia?

Łupież to choroba, która nieleczona, może prowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. W profilaktyce łupieżu można wspomagać się domowymi sposobami, np. masażami głowy przy użyciu oliwy z oliwek, płukankami z tymianku, olejku z drzewa herbacianego lub octu. Metody te mogą działać łagodząco i przeciwzapalnie na skórę głowy, jednak nie usuną przyczyny łupieżu, jaką są drożdżaki Malassezia.

Aby pozbyć się przyczyny łupieżu, a nie jedynie zahamować objawy, powinno sięgać się po produkty o działaniu leczniczym, zawierające odpowiednie substancje aktywne.

W leczeniu łupieżu przede wszystkim stosuje się preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym oraz keratolitycznym (złuszczającym). 

Łupież – pielęgnacja włosów i skóry głowy

Produktami, które najlepiej sprawdzą się zarówno w leczeniu jak i pielęgnacji skóry głowy z łupieżem, są szampony. Jak dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy?

Przy wyborze szamponu warto zwrócić uwagę, na listę składników. Ważne, aby oprócz składników aktywnych, które zwalczają przyczynę łupieżu, zawierał substancje o działaniu łagodzącym oraz nawilżającym. W tym celu świetnie sprawdzą się produkty marki Vichy z gamy Dercos. Szampony wchodzące w jej skład stanowią połączenie kompleksowej wiedzy dermatologicznej oraz potrzeb pacjentów, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się nie tylko objawów łupieżu, ale i jego przyczyny.

W szamponach przeciwłupieżowych Dercos znajdziemy przede wszystkim: 

 • selen DS;
 • dwusiarczek selenu;
 • pochodną tokoferolu;
 • kwas salicylowy;
 • ceramid R.

Powyższe składniki wykazują działanie przeciwgrzybicze, złuszczające, nawilżające, łagodzące. Ponadto przywracają równowagę mikrobiomu skóry głowy.

Osoby posiadające suche włosy powinny sięgnąć po Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche. Produkt ten już od pierwszego użycia skutecznie oczyszcza skórę głowy z łupieżu, a zawarta w nim pochodna tokoferolu dba o optymalny poziom nawilżenia włosa.

Osoby o wrażliwej skórze głowy z pewnością wiedzą, jak trudny jest dobór szamponu przeciwłupieżowego, który nie będzie jej podrażniał. Rozwiązaniem ich problemów jest Dercos - Szampon przeciwłupieżowy, wrażliwa skóra głowy. Ten produkt nie zawiera siarczanów, dlatego nie tylko skutecznie usuwa łupież, ale również niweluje dyskomfort, jaki wywołuje swędzenie i pieczenie skóry głowy.

W przypadku osób posiadających włosy normalne i przetłuszczające się, najlepszym wyborem będzie Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy normalne i przetłuszczające się. Produkt skutecznie działa już od pierwszego użycia, i zapewniając długotrwałe uczucie komfortu, przeciwdziała nawrotom łupieżu przez 6 tygodni.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów