- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Obrzęk naczynioruchowy – przyczyny, objawy, leczenie
Obrzęk naczynioruchowy objawia się zazwyczaj silnym opuchnięciem ust lub powiek. Może powstać w wyniku kontaktu z alergenem, ale nie tylko. Zwykle nie jest niebezpieczny i mija po około kilkunastu godzinach, lecz są sytuacje, w których może stanowić zagrożenie życia.
Czym jest obrzęk naczynioruchowy?
Obrzęk naczynioruchowy, zwany również obrzękiem Quinckego, charakteryzuje się nagromadzeniem płynu w tkankach podskórnych. Powstają wówczas niebolesne i niezapalne obrzęki, które najczęściej obejmują twarz, kończyny i okolice stawów. Niekiedy opuchlizna dotyczy błon śluzowych przewodu pokarmowego, układu moczowego czy dróg oddechowych. Najbardziej niebezpieczny jest obrzęk naczynioruchowy gardła, nosa i krtani, ponieważ może prowadzić do utrudnienia oddychania, a nawet uduszenia.
Umów się do lekarza rodzinnego
Przyczyny obrzęku naczynioruchowego
Najczęściej spotykaną formą choroby jest obrzęk naczynioruchowy o podłożu alergicznym. W odpowiedzi na alergen organizm wydziela nadmierną ilość histaminy, która odpowiada za powstanie obrzęków oraz tzw. bąbli na skórze, zwanych pokrzywką. Przyczyną obrzęku alergicznego mogą być uczulenia na leki (np. antybiotyki – penicyliny, sulfonamidy), pokarmy o dużym potencjale uczuleniowym (np. orzechy, soja, mleko, jaja kurze) czy na jad owadów.
Inne przyczyny obrzęku naczynioruchowego to:
- czynniki niealergiczne – np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, radiologiczne środki kontrastujące;
- czynniki fizyczne – np. wysoka lub niska temperatura, promieniowanie UV;
- choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty).
Wrodzony obrzęk naczynioruchowy
Skłonność do powstawania obrzęków może zostać odziedziczona, związana jest wówczas z defektem genu odpowiedzialnego za wytworzenie inhibitora C1. Jego niedobór skutkuje zakłóceniem procesów krzepnięcia i fibrynolizy, funkcji odpornościowych, nadmiernym rozszerzeniem naczyń oraz nadprodukcją kinin. Obrzęk naczyniowy u osób z wrodzoną postacią tej choroby może rozwinąć się w wyniku urazu, zabiegu chirurgicznego czy stomatologicznego, stresu lub infekcji.
Nabyty obrzęk naczynioruchowy
Niedobór inhibitora C1 może być spowodowany nie tylko wadą genetyczną, ale także wystąpić w przebiegu innych chorób – autoimmunologicznych lub nowotworowych. Do powstania obrzęku naczynioruchowego czasami dochodzi na skutek stosowania leków zmniejszających ciśnienie krwi z grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej.
Obrzęk naczynioruchowy - objawy
Typowym objawem obrzęku naczynioruchowego jest opuchnięcie tkanek, które obejmuje zazwyczaj:
- twarz (policzki, usta, powieki),
- dłonie i stopy,
- genitalia,
- pośladki,
- inne okolice kończyn i stawów.
Zazwyczaj obrzęk bardzo szybko narasta, a wygląd twarzy czy innej obrzękniętej części ciała mocno się zmienia. Skóra jest napięta, blada lub lekko zarumieniona, bywa swędząca i boląca. Zdarza się, że tuż przed obrzękiem mają miejsce objawy zwiastunowe – zmiany nastroju, lęk czy uczucie wyczerpania. Obrzęk umiejscowiony w ścianach przewodu pokarmowego objawia się wymiotami, biegunką, nudnościami i bólami brzucha.
Obrzęk naczynioruchowy, który dotyka krtani i tchawicy stanowi jeden z najgroźniejszych rodzajów choroby. Szybko postępujący obrzęk zmniejsza przepływ powietrza, co w skrajnej sytuacji może doprowadzić do uduszenia. Jeśli pojawią się następujące objawy, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe:
- duszność,
- chrypka,
- uczucie ucisku w gardle,
- chrypka.
W wyniku choroby może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny, który również stanowi zagrożenie życia. Jego charakterystyczne objawy to:
- zawroty głowy,
- silne osłabienie,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- kołatanie serca,
- nudności i wymioty.
Jak leczyć obrzęk naczynioruchowy?
W diagnostyce obrzęku naczynioruchowego dużą rolę pełni pogłębiony wywiad, który przeprowadza lekarz rodzinny lub alergolog. Ważne jest ustalenie czy obrzękowi towarzyszy pokrzywka, czy pacjent jest alergikiem, jakie leki stosuje i czy u innych członków rodziny zdarzały się podobne sytuacje.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Leczenie łagodnych przypadków polega przede wszystkim na unikaniu czynników wyzwalających obrzęk naczynioruchowy. Zazwyczaj opuchlizna ustępuje samoistnie do 72 godzin, w pozostałych przypadkach (również z towarzyszącą pokrzywką) podawane są leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy. W ciężkiej postaci choroby podawana jest adrenalina we wstrzyknięciu domięśniowym. Jeśli zastosowane metody zawodzą, można podejrzewać wrodzony lub nabyty niedobór inhibitora C1. W takiej sytuacji podawany jest on w postaci koncentratu.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.