- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Noradrenalina – działanie hormonu, niedobór, nadmiar, badanie
Noradrenalina jest jednym z głównych neuroprzekaźników układu sympatycznego. Siła jej działania jest znacznie słabsza od adrenaliny. Badanie poziomu noradrenaliny przeprowadza się np. w przypadku podejrzenia nadciśnienia tętniczego wtórnego, czyli wywołanego guzem produkującym nadmierną ilość noradrenaliny.
Czym dokładnie jest noradrenalina?
Noradrenalina jest hormonem wytwarzanym przez korę nadnerczy. Należy do grupy hormonów nazywanych aminami katecholowymi. Jest uwalniana zarówno przez korę nadnerczy (razem z adrenaliną), jak i przez zakończenia nerwowe układu współczulnego (zwanego również układem sympatycznym).
Noradrenalina oddziałuje w głównej mierze na receptory adrenergiczne, prowadząc do skurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Co więcej, noradrenalina działa w innych miejscach w organizmie prowadząc do:
- zahamowania perystaltyki przewodu pokarmowego,
- wzrostu uwalniania kwasów tłuszczowych,
- stymulacji rozpadu glikogenu,
- rozkurczu oskrzeli.
- Warto pamiętać, że noradrenalina charakteryzuje się mniejszą siłą działania niż adrenalina.
Umów się do lekarza rodzinnego
Noradrenalina – kiedy powinniśmy wykonać badanie?
Oznaczenie stężenia noradrenaliny nie należy do rutynowo przeprowadzanych badań. Przeważnie wykonuje się je przy okazji oznaczeń poziomu innych amin katecholowych we krwi.
Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia badania stężenia noradrenaliny należą:
- podejrzenie obecności nadciśnienia tętniczego wtórnego (wywołanego przez guza produkującego noradrenalinę);
- wykluczenie obecności guza chromochłonnego kory nadnerczy – w jego przypadku można zaobserwować dodatkowe objawy w postaci bólów głowy, zimnych potów, bladości, zaparć i wymiotów, a także zaburzeń rytmu serca;
- ocena skuteczności terapii guza chromochłonnego nadnerczy;
- guz chromochłonny nadnerczy obecny w wywiadzie rodzinnym;
- podejrzenie neuroblastomy u dzieci – do objawów tego schorzenia zalicza się duszności, bóle brzucha, kaszel, utratę masy ciała, a także obecność bezbolesnych guzków pod skórą
- obecność różnego rodzaju schorzenia układu współczulnego;
- potrzeba oceny wydzielania przez guzy katecholamin.
Badanie przeprowadza się także kontrolnie u osób cierpiących na nadczynność tarczycy.
Jak wyglądania badanie poziomu noradrenaliny i jak się do niego przygotować?
Na początku warto zaznaczyć, że materiałem wykorzystywanym w oznaczaniu noradrenaliny jest surowica krwi lub mocz pochodzący z dobowej zbiórki.
Warunki przystąpienia do pobrania surowicy nie różnią się od tych, jakie są wymagane w przypadku morfologii. Pacjent powinien stawić się do punktu poboru materiału do badań na czczo (czas od ostatniego posiłku powinien wynosić co najmniej 8 godzin).
W trakcie oddawania próbki warto mieć na uwadze, że stężenie katecholamin (w tym noradrenaliny) w surowicy pacjenta jest uzależnione od diety, którą obecnie stosuje, czy poziomu stresu.
W celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników, warto na kilka dni przed przystąpieniem do badania ograniczyć w swoim jadłospisie takie produkty spożywcze jak:
Co więcej, rozsądnym pomysłem jest ograniczenie alkoholu, a także chwilowe zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych.
Należy pamiętać, że niektóre leki również będą miały wpływ na wyniki badania. Zaliczamy do nich fenotiazyny, rezerpinę, inhibitory monoaminooksydazy (MAO), L-dopę, blokery kanałów wapniowych czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Po pobraniu próbki do badań wynik otrzymujemy zazwyczaj na następny dzień roboczy.
Jaka jest norma dla stężenia noradrenaliny?
Za orientacyjne, prawidłowe wartości stężenia noradrenaliny w osoczu (uzależnione od pozycji, w której został pobrany materiał) uważa się:
- od 70 do 750 pg/ml dla pozycji leżącej;
- od 200 do 1700 pg/ml dla pozycji stojącej.
Przy interpretacji wyników warto pamiętać, że przedstawione powyżej normy mają jedynie charakter orientacyjny. Zawsze należy kierować się normami podanymi przez laboratorium przeprowadzające oznaczenie.
Nadmiar lub niedobór noradrenaliny
Zbyt wysoki poziom noradrenaliny może wiązać się z przewlekłym stresem. Taki wynik świadczyć może także o obecności schorzeń, takich jak nadczynność tarczycy czy guz chromochłonny nadnerczy. Za niskie stężenie tego hormonu może być natomiast spowodowane obecnością u pacjenta ADHD czy neuropatią autonomiczną.
W celu właściwej interpretacji otrzymane wyniki należy skonsultować z lekarzem POZ.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób umówić przy pomocy portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.