Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Badania ginekologiczne – jakie są ich rodzaje, kiedy je wykonać?

2022-02-25 16:49
Fotel w gabinecie ginekologicznym, na którym wykonuje się badania ginekologiczne.

Regularne wizyty u lekarza ginekologa powinny być podstawą profilaktyki zdrowotnej u wszystkich kobiet. Odbywane systematycznie, umożliwiają wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości, szybkie wdrożenie leczenia i uniknięcie groźnych powikłań. Jakie są zatem rodzaje badań ginekologicznych? Jak się do nich przygotować?

Kiedy wykonuje się badania ginekologiczne?

Badania ginekologiczne wykonywane są zarówno w ramach szeroko pojętej profilaktyki, jak i w przypadku zaobserwowania u pacjentki niepokojących objawów. Pozwalają na precyzyjne określenie przyczyny ewentualnych problemów zdrowotnych i wybór skutecznego leczenia. Odpowiednie badania ginekologiczne są niezbędne m.in. w diagnostyce infekcji, nieprawidłowości w budowie układu rodnego lub zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.

Umów się do ginekologa

Rodzaje badań ginekologicznych

Każde badanie ginekologiczne poprzedzone jest wywiadem lekarskim, podczas którego ginekolog pyta pacjentkę o towarzyszące objawy, regularność miesiączkowania, stosowane leki oraz historię położniczą. Następnie dokonuje oceny wizualnej dróg rodnych kobiety, najczęściej przy wykorzystaniu wziernika. Kolejnym etapem jest tzw. badanie dwuręczne, podczas którego lekarz umieszcza dwa palce jednej ręki w pochwie pacjentki, drugą zaś kładzie na podbrzuszu w celu oceny położenia, budowy i ewentualnej bolesności narządów rodnych. W zależności od przebiegu wizyty, ginekolog przeprowadzić może dodatkowe badania, m.in cytologię czy USG.

Wizytę u wybranego lekarza zarezerwujesz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Cytologia

Cytologia jest jednym z podstawowych badań ginekologicznych, wykonywanych w celu wczesnego wykrycia raka szyjki macicy oraz stanów przedrakowych. Polega na bezbolesnym pobraniu materiału z tarczy i kanału szyjki macicy, który przekazywany jest do odpowiedniego laboratorium w celu oceny mikroskopowej. Przyjmuje się, że badanie cytologiczne powinno być wykonywane przynajmniej raz na dwa lata.

Wymaz z pochwy

Wymaz z pochwy wykonywany jest w celu określenia podłoża toczącej się infekcji oraz lekowrażliwości wykrytych patogenów. Stanowi także istotny element profilaktyki w przypadku kobiet ciężarnych, gdyż wiele zakażeń może stanowić zagrożenie dla płodu. Wskazaniem do wykonania wymazu z pochwy są m.in. objawy infekcji, takie jak świąd, pieczenie, ból podczas stosunku czy upławy, zwłaszcza w sytuacji nawrotów choroby.

Badanie kolposkopowe

Kolposkopia jest rodzajem badania ginekologicznego, polegającym na ocenie stanu zdrowia sromu, pochwy i szyjki macicy za pomocą specjalnego aparatu optycznego – kolposkopu. Badanie przebiega trójetapowo:

  • Po założeniu wziernika lekarz ocenia treść pokrywającą część pochwową szyjki macicy i tylne sklepienie pochwy.
  • Następnie wydzielina usuwana jest za pomocą roztworu soli fizjologicznej, w celu oceny stanu nabłonka i naczyń krwionośnych.
  • W ostatnim etapie badania lekarz używa odpowiednich filtrów lub odczynników, m.in. roztworu kwasu octowego, aby wybarwić i uwidocznić nieprawidłowości nabłonka.

Badanie kolposkopowe jest bezbolesne i wbrew panującemu przekonaniu, nie wymaga wprowadzenia kolposkopu do pochwy – wystarcza standardowe założenie wziernika.

USG ginekologiczne

USG ginekologiczne jest badaniem obrazowym narządów rodnych, znajdującym szerokie zastosowanie w diagnostyce wielu chorób i nieprawidłowości. W zależności od sytuacji, może być wykonane przez powłoki brzuszne lub transwaginalnie, po wprowadzeniu głowicy bezpośrednio do pochwy. Prawidłowo wykonane USG umożliwia wykrycie m.in.:

Optymalny dzień cyklu na wykonanie badania zależy od diagnozowanego schorzenia i powinien być ustalany indywidualnie z ginekologiem.

Badanie drożności jajowodów

Badanie drożności jajowodów jest jednym z elementów diagnostyki niepłodności. Polega na wprowadzeniu za pomocą cewnika preparatu kontrastującego do macicy i jajowodów oraz obserwacji jego przepływu za pomocą USG. Ze względu na możliwy dyskomfort, warto przed badaniem zażyć lek przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Optymalnym czasem na wykonanie badania drożności jajowodów jest pierwsza faza cyklu.

Jak przygotować się do badania ginekologicznego?

Badania ginekologiczne nie wymagają zazwyczaj szczególnego przygotowania, warto jednak przestrzegać kilku uniwersalnych zasad:

  • przed wizytą należy umyć okolice krocza, pamiętajmy jednak, by nie nadużywać środków do higieny intymnej, gdyż może to zamaskować objawy infekcji;
  • nie zaleca się wprowadzania preparatów do higieny intymnej do wnętrza pochwy, niewskazane są również irygacje;
  • należy wstrzymać się od współżycia na kilka dni przed planowanym badaniem;
  • jeśli stosujemy na własną rękę jakiekolwiek preparaty dopochwowe, należy odstawić je kilka dni przed wizytą;
  • badanie ginekologiczne nie wymaga depilacji okolic intymnych.

Pamiętajmy również, aby przygotować się do rozmowy z lekarzem i zanotować, jak często występują miesiączki, kiedy pojawiły się ewentualne objawy oraz jakie leki stosowane były do tej pory, Jeśli pacjentka nigdy wcześniej nie współżyła, powinna poinformować o tym fakcie ginekologa, który może zdecydować o badaniu przez odbyt lub zastosować mniejszy rozmiar wziernika.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów