Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rozpoznaj pierwsze objawy alergii wziewnych

Artykuł sponsorowany

Alergie wziewne są konsekwencją nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na kontakt z substancjami, które dla osób zdrowych są obojętne i nieszkodliwe. Najczęstszymi alergenami powodującymi alergie wziewne są pyłki roślin, których źródłem są kwitnące wiosną i latem rośliny (trawy, chwasty, drzewa), a także zarodniki grzybów pleśniowych. Alergicy, którzy od lat zmagają się z alergiami sezonowymi, dosyć szybko są w stanie rozpoznać pierwsze ich objawy, które zazwyczaj w krótkim czasie ulegają zaostrzeniu. O jakich symptomach mowa i co można zrobić, by nie dopuścić do ich nasilenia?

Młoda kobieta na łące. Wydmuchuje nos, bo zmaga się z objawami alergii na pyłki.

Pylenie roślin – zmora alergików

Aby móc się rozmnażać, większość roślin produkuje pyłek kwiatowy, który zawiera komórki męskie. Celem jest połączenie komórek męskich z żeńskimi, dlatego konieczne jest przetransportowanie pyłku. Wiele roślin wykorzystuje do tego celu zwierzęta (np. pszczoły, trzmiele), które zbierając nektar z kwiatów i niejako przy okazji przenoszą na swoich odwłokach i odnóżach pyłek. Część roślin wypracowała inny system i do transportu pyłku wykorzystuje wiatr. Aby technika ta była efektywna, konieczne jest produkowanie naprawdę dużej ilości pyłku.

Początek pylenia roślin wiatropylnych – drzew, traw i chwastów – przypada na miesiące wiosenne i letnie. Niestety zachodzące zmiany klimatyczne sprawiły, że okres pylenia zaczyna się jeszcze w przedwiośniu i trwa do jesieni. Dla alergików oznacza to wiele miesięcy zmagania się z uciążliwymi objawami alergii.

Kobieta w fioletowej bluzce na tle bujnej zieleni. Obok napis

Jak rozpoznać objawy alergii na pyłki?

W okresie intensywnego pylenia pyłki roślin unoszą się w powietrzu w bardzo wysokim stężeniu. Nawet podczas krótkiego spaceru będą osadzać się na śluzówce oczu i nosa, niemal natychmiastowo wywołując nieprzyjemne objawy. Za mechanizm ten odpowiedzialna jest wydzielana przez komórki zapalne histamina, która odpowiada za: 

  • swędzenie nosa i kichanie;
  • cieknący, wodnisty katar;
  • uczucie pełnego i zatkanego nosa;
  • swędzenie i zaczerwienienie oczu.

Uwalniania w obrębie śluzówki histamina wywołuje trudne do opanowania swędzenie, które prowadzi do pocierania tych miejsc i w konsekwencji nasilenia świądu, a także wystąpienia bólu i widocznego zaczerwienienia. Jeżeli stężenie pyłku w powietrzu jest stosunkowo niskie, objawy będą lżejsze i mniej dokuczliwe.

Czy objawom alergii można zapobiec?

Osoby zmagające się z alergiami sezonowymi powinny dobrze zaznajomić się z kalendarzem pyleń, a także śledzić komunikaty dotyczące aktualnego stężenia pyłków roślin. W ten sposób można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, kiedy uczulające nas rośliny rozpoczną pylenie. Oczywiście dane te podlegają dużym wahaniom, jednak warto je traktować jako użyteczną wskazówkę.

Farmakoterapia pozwala ograniczyć występowanie objawów alergii, lekarze specjaliści często rekomendują nowoczesne leki przeciwhistaminowe, które skutecznie leczą objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Jeżeli roślina, której pyłki nas uczulają zaczyna kwitnienie i pylenie, to odpowiedni moment, aby wyprzedzić objawy alergii i zacząć stosować leki. Tym sposobem unikniemy nasilenia objawów i zapobiegniemy powikłaniom przewlekłego kataru alergicznego. 

Jeśli na taką profilaktykę jest już za późno, najlepiej przyjąć lek już przy pierwszych odczuwalnych objawach, aby zahamować nieprawidłową reakcję zapalno-alergiczną. Dlatego ważne jest, aby nie dopuszczać do rozwoju pełnoobjawowej alergii, a biorąc pod uwagę komfort i jakość życia alergika, nie zwlekać z podjęciem działań profilaktycznych.

Zapobiegając objawom alergii, warto działać wielotorowo dla lepszych rezultatów. Prócz farmakoterapii i uważnego śledzenia kalendarza pyleń, dobrze jest do niezbędnego minimum ograniczyć kontakt z alergenami. Spacery oraz wietrzenie mieszkania lepiej planować rankiem lub wieczorami, a także w chłodniejsze i wilgotne dni. Po aktywności na zewnątrz wskazany jest prysznic oraz zmiana ubrania, w celu pozbycia się pyłków z ciała i odzieży. 

Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem kuracji przeciwalergicznej, zawsze warto omówić schemat przyjmowania leków ze swoim lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

MAT-PL-2200249-1.0-02/22

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Alergologia Polecane

Więcej artykułów